Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am avut Ngk si in nici 15000 km s-au afumat.Am pus originale equiem
    "light up the darkness" Bob Marley

    Comment


    • Originally posted by ursamajor View Post
      Fac o mică rectificare: cu Brisk am mers cca. 30.000 km, nu 40.000 km. Cu scuzele de rigoare, căci nu am putut edita mesajul precedent.
      Cu atat mai mult; arata destul de bine cele vechi, te mai duceau.; eu am peste 48.000km cu cele de fabrica .
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • eu am NGK Iridium de 40.000 km. functioneaza si arata ca noi

        la celalalt 16v am 40.000 cu bujiile de fabrica. la 1500 rpm cu a 5 a daca o calc tremura si vibreaza groaznic

        Comment


        • Benzina proasta,nu cred ca fost din bujii.
          "light up the darkness" Bob Marley

          Comment


          • folosesc numai Rompatrol Efix 95 in ambele masini

            mereu a facut asa. cu bujiile de fabrica tremurau la fel ambele.

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              Cu atat mai mult; arata destul de bine cele vechi, te mai duceau.; eu am peste 48.000km cu cele de fabrica .
              Da, așa e, arată foarte bine. Cu cele din fabrică am făcut 45.000 km și le-am schimbat tot așa, ca moft, să zicem. Însă, oricum, ca și atunci, și acum se simte un pic că sunt bujii noi și măcar asta e o mică răsplată.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • Mai bine schimbi treapta decat bujiile.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Așa faci tu la ralanti?
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • Iridium rullz, se stie

                    Cu mare parte din bujiile non-iridium, dupa putine mii de kilometri apare ezitarea la accelerare la turatii mici sau ridicate. Laguna 1.6 16v din curtea unui bun prieten, cu bujii puse la Renault (Eyquem ca veut dire) a inceput sa manifeste acelasi tip de comportament dupa nici 4000 km.

                    Bujiile sunt foarte ieftine, nu vad de ce sa te intinzi cu ele pana la 60.000 km cu cresterile de consum inevitabile pe care le atrage un asemenea rulaj cu o bujie de calitate mediocra.

                    @ ionut.savtar: daca ai desfacut bujiile dupa un drum scurt, normal ca erau afumate, asa sunt toate, chiar si iridiumurile.
                    sigpic

                    Comment


                    • Salutare tuturor .
                      Am citit circa 50-60% din topicu acesta si pana la urma tot nu am ajuns la o concluzie (:d va rog nu i-mi raspundeti cu .. citeste si restu de 40% ) )
                      Am un logan 1.6 si luna viitoare ma duc sa ii fac o remapare ... masina are 45000km si ma gandeam ca ar merge bine si cu un set de bujii..... iridium ngk sunt cele mai recomandate...pe langa faptu ca nuprea le-am gasit mai pe nicaieri mai sunt si foarte scumpe .... ar mai exista vreo alta alternativa pe la un 90-100 ron. in caz ca nu spuneti-mi si mie un magazin deunde sa iau iridium ngk . Multumesc anticipat
                      Doar oamenii plicisitori se plictisesc!

                      Comment


                      • Incearca denso iridium power, le gasesti si la www.daciashop.ro
                        [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                        Comment


                        • Stiu sa fac diferenta dintre o bujie afumata si una care functioneaza.Eu le-am schimbat deoarece dadea in nas si bujia nr trei era moarta.Asta in iarna care a trecut ,cand a fost viscol.Erau afumate si doua din ele ude.Nu stiu daca erau iridium dar pe ele scria Ngk.Dupa fise si bujii noi comportamentu s-a schimbat total.Bujiile care merg bine trebuie sa fie maronii la electrod unde se produce scanteia
                          "light up the darkness" Bob Marley

                          Comment


                          • "Dupa fise si bujii noi comportamentu s-a schimbat total"

                            Din moment ce nu ai inlocuit intai fisele sa vezi ce se intampla, de ce presupui direct ca au fost bujiile vinovate si nu fisele, bujia afumata fiind efectul unei fise compromise ?
                            sigpic

                            Comment


                            • eu am masina de 3ani si putin, ph2 1.4mpi, a iesit din garantie, am vreo 72000 km si nu i-am schimbat bujiile niciodata cand faceam revizii nu mi-au zis nimic aia la dacia (Buzau)... trebuie sa ma agit? as vrea cele mai bune daca le schimb da nu prea gasesc NGK Iridium prin magazine
                              Casa moara fetilii!

                              Comment


                              • @Gius.
                                Vezi aici; postul 166.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google