Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    @alessandro
    BKR6EIX 6418
    dastea am si eu.
    dupa ce le schimbi sa mergi in 1000 rpm cu a 5 a si sa o calci blana....si vorbim dupa

    Comment


    • Nu m-am indoit niciodata ca aceste bujii sunt printre cele mai bune; ramane sa-si "exprime" o parere la...cald si K4M.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • salut
        am vazut la un prieten logan 1.4 niste bujii mai mari ca dimensiuni, si el zicea ca are viteza mai mare, mi-a demonstrat intr-o parcare de cora, turatii peste 3500 la viteza 1 si nu se simtea ca motorul nu mai poate asa cum mi se intampla mie la 1.4 cu bujii riginale

        stiti ceva de bujii sport? pt logan 1.4 benzina?

        Comment


        • Nu stiu daca sa rad sau sa plang. Bujiile nu-ti dau cai putere si nici nu modifica rapoartele cutiei de viteze. Bujii mai mari, mai lungi, mai groase, mai ORICUM, nu intra pentru ca filetul are o dimensiune constanta, nu variabila precum in filmele cu paranormal.

          Ori prietenul tau are bujii cu 2-3-4 electrozi si e un placebo, ori bujiile tale sunt terminate si trebuiesc schimbate.
          PS: Vezi ca motorul tau are puterea maxima la 5500 RPM, da-i in gura ca nu e Dacia 1300.
          Last edited by darksid3; 1 August 2012, 12:54.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Asa cum zice darksid3, bujiile au dimensiuni standard. Despre cai putere, iti dau in plus bujiile, mai exact ii recapeti cu niste bujii noi daca cele de pe masina sunt terminate.

            Daca vrei ceva de cea mai buna calitate, ia-ti NGK Iridium IX sau Denso Iridium.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Cu ajutorul bujiilor de calitate care functioneaza in parametri, poti exploata mai eficient intreaga putere de care este capabil motorul.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by alessandro View Post
                dastea am si eu.
                dupa ce le schimbi sa mergi in 1000 rpm cu a 5 a si sa o calci blana....si vorbim dupa
                Asta ce-i? Rodarea sau...?

                Sau se transforma in dizal, po' sa mergi cu 1200 rpm pe IV si V si cand o claci fuge de sub tine?
                Transforma subturarea in turatii normale de mers pt un benzinar?

                Sa fim seriosi, orice bujii pui, benzinaru trebuie exploatat ca un benzinar.

                Comment


                • nu mai tremura. si merge altfel la 1500 rpm cu a 5 a daca nu ai chef sa dai inferioara prin localitati

                  te lasa sa exploatezi altfel plaja de ture joase cand ai nevoie de ea

                  Comment


                  • Merge la 1500 si 1.6 8v, cam 65km/h in tr. 5-a, doar sa nu accelerezi ca nu face nimic

                    Comment


                    • Stie cineva ce model/cod de bujii NGK Iridium s-ar potrivi la un Opel Vectra B 2001 de 1.8 16v (motor Z18XE)?

                      Comment


                      • salutare, eu am Denso K20 tt, deci nu iridium, ceva pe baza lor ca proiectie si merge perfect, fara tremurici a V a cu 60, 65/ora. deci nu ai nevoie de iridium ca sa mergi cu 65 in treapta V, e parerea mea testata de altfel

                        Comment


                        • Originally posted by andreyi View Post
                          Stie cineva ce model/cod de bujii NGK Iridium s-ar potrivi la un Opel Vectra B 2001 de 1.8 16v (motor Z18XE)?
                          BKR5EIX. http://www.ngk.de/en/produktfinder/p.../fahrzeug/////
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Deci BKR5EIX la Opel si BKR6EIX la 1.6 16v. Prin toamna-iarna, sper sa comand si eu. Mersi.

                            Comment


                            • Originally posted by goguspan View Post
                              salutare, eu am Denso K20 tt, deci nu iridium, ceva pe baza lor ca proiectie si merge perfect, fara tremurici a V a cu 60, 65/ora. deci nu ai nevoie de iridium ca sa mergi cu 65 in treapta V, e parerea mea testata de altfel
                              Cine isi pune iridium ca sa mearga cu a 5 a la 1000rpm, cheltuie banii de pomana, experimentand. La aceasta turatie cu tr.5 ai ~40km/ora; si diesel daca ai , tot nu poti sa chinui motorul in acest regim.
                              Proba facuta de mine cu bujiile de fabrica; de la 1400rpm cu a 5 a, ai raspuns la acceleratie bunicel, fara sa tremure motorul.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Ce bujii recomandati la un 1.6 ? si ca idee un pret/buc. ?
                                ms frumos

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google