LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare tuturor rulotistilor!Spuneti-mi si mie va rog daca se plateste ROVIGNETA pentru rulota separat de cea a masinii?

    Comment


    • nu se plateste rovineta la ea...doar asigurarea 70 pe un an, revizie la 3 ani, si impozit 8 lei pe an.....

      Comment


      • Multumesc pentru raspuns!

        Comment


        • va salut rulotistilor )) si a venit si vara .. hai la mareee
          mi-am schimbat si masina si rulota am un beyerland 400 ct acum . e destul de ok dar parca vreau una mai mare . am un opel zafira 1.6 benzina ( nu mai vreau diesel )
          Last edited by janks; 22 June 2013, 12:01.
          -----------------------------------------------
          www.atlantic-studio.ro - Filmari & Foto profesionale

          Comment


          • a fost cineva la camping lebada - navodari ? ma intereseaza in special apa calda daca e non stop - si alte detalii despre camping , copacei - umbra - preturi reale 2013 si alte detalii care sunt folositoare oricui . merg cu rulota
            -----------------------------------------------
            www.atlantic-studio.ro - Filmari & Foto profesionale

            Comment


            • maine eu sunt in zona...ori la lebada sau prin imprejurimi...

              Comment


              • hei cine spune un pret pentru campare la mare , ceva conditii de cazare , cine a fost sa ne spuna si noua la ce sa ne asteptam

                Comment


                • da ...preturi...am stat in camping pescaresc langa gpm la pretul de 55 lei 2 persoane masina ,rulota si 2 copii pana in 7 ani care nu sau pus la plata...in schimb mizeria dupa plaja si in camping lasa de dori nu mai vb de dusuri care sunt fara usi ca si wc....dar ca plusuri, umbra,si liniste pe plaja apa foarte curata si buna pt copii.
                  Foarte multi cainii, tanatari seara si muste ziua...deci pregatitiva...In rest concediu placut...si cat mai multe conditii in rulota sa nu mai depindeti de ei

                  Comment


                  • Chateau 908

                    Originally posted by ixat View Post
                    buna seara la toata lumea.sunt new entry pa forum. zilele trecute mi s-a implinit un vis,mi-am achizitionat orulota chateau 908.intrebarea este daca acest tip de rulota are acumulator si daca da unde este pozitionat.cu respect daca poate cineva sa ma ajute
                    Salut,
                    Sunt proprietar de rulota Chateau 908.
                    Da.Are locas de acumulator, inclusiv cablaj de conectare.La mine este sub bancheta din dreapta, in fata rotii, unde se afla si transformatorul 220V/12V.
                    Acum depinde si de modelul rulotei.Chateau 908, exista mai multe modele.
                    Pentru alte detalii si eventual cateva ponturi, nu ezita sa ma contactezi: 0744428858

                    Originally posted by pescarul View Post
                    Stie cinava cum se cupleaza bateria la rulota CHATEAU 330. Multumesc anticipat. rotony39@yahoo.com
                    Salut,
                    La Chateau (depinde de model), din transformatorul rulotei (220/12V), trebuie sa iasa cablajul pentru conectarea bateriei, cu bornele aferente. Ti-am dat acest raspuns deoarece si eu am Chateau si la mine exista.
                    Last edited by nicu1iancu; 16 July 2013, 07:54. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Salut tuturor. Acesta e cel mai interesant post pe forum, m-a prins microbul rulotei si pe mine desi finantele s-au rarit drastic dupa achizitionarea masinii. Poate la anul.E greu sa nu te molipsesti cand vezi poze asa frumoase. Sper sa puneti si cu aventuri din strainatate. As dori, va rog, si eu un sfat...ce rulota as putea achizitiona pentru 4 persoane, utilizabila si iarna(stam la curte si o putem conecta la canalizare, apa si curent)? Asa am putea-o folosi iarna pe post de cabanuta. Care e sarcina maxima admisa a rulotei tinand cont ca avem un Ford Grand C-max diesel, 1,6 tdci, 115 cp, 85 kw? Pe cartea de identitate a vehicolului scrie asa, ma scuzati ca scriu tot, dar dvs. va pricepeti mai bine ca mine:
                      Mase: Proprie:1567, Totala max autorizata:2200,
                      Sarcina utila max autorizata:633, Sarcina pe carligul de remorcare -(nu scrie nimic)
                      Maxima autorizata pe axe: Fata: 1055, Spate: 1235
                      Remorcabila cu disp de franare:1200, Remorcabila fara disp. de franare:750
                      Mai e o mentiune jos intr-o fereastra cu stampila de la RAR : masa maxima tehn. adm. a ans.(kg):3400.
                      Am cautat o rulota hobby pentru 4 persoane de exemplu, dar avea masa maxima peste 1200 kg. Nu stiu daca e legal asa ceva. As dori o rulota cu 2 paturi single +1 salon ce se poate converti in pat matrimonial dublu. Nu merge una cu paturi de copiii mici ca suntem o familie de lungani ) Multumesc mult pentru orice sugestie si am sa ma apuc de studiat serios rulotele pana mai economisim niste bani.

                      Comment


                      • In perioada 10-14 iulie am fost campat in Camping GPM Navodari,pretul pe zi a fost 65 lei(2 pers.x25 lei/zi+15 lei/rulota,copii pina la 6 ani gratis),curent din surse proprii,masina am parcat-o in parcarea din fata campingului,curatenie in camping si la toalete,apa calda non stop,plaja campingului ingrijita, apa buna de baie......Ca si comparatie o casuta cu AC, baie costa 251 ron/zi iar o mansarda cu AC,baie costa 209 ron/zi. Poze o sa incarc diseara pe forum. @cary-Remorcabila cu disp de franare:1200 deci poti tracta o rulota/remorca a carei greutate totala cu tot cu incarcatura sa nu depaseasca 1200 kg(daca iti iei o rulota de 1200kg ai grija la ce mai pui in ea-gratare,bagaje,etc,caci depasesti greutatea...) Cauta si o sa gasesti rulote cu 2 compartimente de dormit si la 1000-1100kg. Masa maxima tehn. adm. a ans.(kg):3400. deci masa autoturismului+masa rulotei(1200kg)=1567+1200=2767kg esti perfect legal.La Targu Secuiesc am vazut rulote frumoase si poti negocia si pretul ,incerca pe rulotepark.ro si perulotecamping.ro.

                        Comment


                        • Multumesc Danutz, o sa ma documentez. Iarna se poate folosi rulota pentru o iesire de 2 zile macar, cum ar fi de Revelion sau Craciun?Sistemul acela e incalzire face fata sau se suplimenteaza cu ceva?Noi suntem cam frigurosi. Am vazut si eu pe internet campingul GPM pare foarte ingrijit, nu ati vazut cumva si caini mari pe acolo? Am citit ca sunt acceptati dar nu stiu sigur daca si in sezon. Si noi plecam la mare in week-endul asta..adica lansam cum s-ar zice Fordul la apaOare la Vama Veche cum e cu rulota? Acum 2 ani am fost in trecere si am vazut o groaza pe malul marii. Iti da oare amenda daca parchezi rulota direct pe mal in zone mai salbatice?In alta ordine de idei si in Ford se poate dormi lejer, cel putin eu as putea...doar cu 2 scaune din fata, portbagajul e de 1.70 lungime pe 1,25 in zona randului 2 de scaune si 1 m latime in zona rotilor din spate...cu randul 2 si 3 de scaune culisate rezulta o suprafata perfect plana. O sa vedem si cum se descurca fordul cu consumul, fiindca loganul nostru berlina consuma putin. I-am zis sotului ca de acum inainte o sa ii fur cu furtunasul motorina din logan pentru ford, de nu ne ajunge de vacante Acum de l-as molipsi si de rulotism ar fi perfect...

                          Comment


                          • Originally posted by cary View Post
                            Salut tuturor. Acesta e cel mai interesant post pe forum, m-a prins microbul rulotei si pe mine desi finantele s-au rarit drastic dupa achizitionarea masinii. Poate la anul.E greu sa nu te molipsesti cand vezi poze asa frumoase. Sper sa puneti si cu aventuri din strainatate. As dori, va rog, si eu un sfat...ce rulota as putea achizitiona pentru 4 persoane, utilizabila si iarna(stam la curte si o putem conecta la canalizare, apa si curent)? Asa am putea-o folosi iarna pe post de cabanuta. Care e sarcina maxima admisa a rulotei tinand cont ca avem un Ford Grand C-max diesel, 1,6 tdci, 115 cp, 85 kw? Pe cartea de identitate a vehicolului scrie asa, ma scuzati ca scriu tot, dar dvs. va pricepeti mai bine ca mine:
                            Mase: Proprie:1567, Totala max autorizata:2200,
                            Sarcina utila max autorizata:633, Sarcina pe carligul de remorcare -(nu scrie nimic)
                            Maxima autorizata pe axe: Fata: 1055, Spate: 1235
                            Remorcabila cu disp de franare:1200, Remorcabila fara disp. de franare:750
                            Mai e o mentiune jos intr-o fereastra cu stampila de la RAR : masa maxima tehn. adm. a ans.(kg):3400.
                            Am cautat o rulota hobby pentru 4 persoane de exemplu, dar avea masa maxima peste 1200 kg. Nu stiu daca e legal asa ceva. As dori o rulota cu 2 paturi single +1 salon ce se poate converti in pat matrimonial dublu. Nu merge una cu paturi de copiii mici ca suntem o familie de lungani ) Multumesc mult pentru orice sugestie si am sa ma apuc de studiat serios rulotele pana mai economisim niste bani.
                            Salut,
                            Felicitari pentru alegerea facuta, de a-ti lua o rulota !
                            Rulota pe care va trebui sa o cumperi pentru a o tracta cu masina de care amintesti trebuie sa nu depaseasca MMA-1200 Kg(masa maxim aut.), iar greutatea proprie a rulotei este cu totul alta, care nu are importanta(de preferat cat mai mica...).Daca mai doresti relatii, iti stau la dispozitie !

                            Comment


                            • da se poate sta si iarna in rulota foarte bine....daca te uiti mai in spate am si postat si ceva poze. sunt incalziri suplimentare dar si rulota trebuie pregatita un pic ca sa iti poata rezista la -17 cat a fost anul asta de revelion la fagaras...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google