LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu ce am gresit? Este vorba de logan aici.
    sigpic

    Comment


    • din ce vad eu, poti trage
      3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Te rog sa te uiti in talonul tau la rubrica mentiuni si apoi sa ne spui aici ce scrie acolo.
        sigpic

        Comment


        • Pai nu inteleg, masa maxima autorizata a loganului meu e 1540 kg,
          ansamblul de vehicule ar fi 1540 + ~1100 rulota = ~2600 kg, greutate ce nu depaseste 4250 cum scrie legea
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Rulota sa fie mai usoara decat masina ta GOALA, nu decat masina incarcata la maxim!
            Masina incarcata maxim nu are voie sa tracteze masa maxima posibila.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Originally posted by 827sam View Post
              Pai nu inteleg, masa maxima autorizata a loganului meu e 1540 kg,
              ansamblul de vehicule ar fi 1540 + ~1100 rulota = ~2600 kg, greutate ce nu depaseste 4250 cum scrie legea
              Vorbim de masa maxima a ansamblului format din logan + o remorca. Care e masa maxima a ansamblului trecuta in certificatul de logan?
              sigpic

              Comment


              • nu se trece asa ceva in certificat

                se trece masa maxim autorizat masina + bagaje/incarcatura spre ex eu am 1925 kg din care masina are 1500 kg .

                Daca am masina goala deci 1500kg pot sa trag o rulota care impreuna cu cele 1500 sa nu depaseasca 4250 kg( adica rulota maxim de 2700 kg) si sunt in regula legal dar aici intervine limitarea masini, adica unde scrie cat poate trage masina cu frana sau fara frana

                Spre ex loganul trage undeva la 600 fara frane si 1100 maxim cu frane
                Last edited by Drogas; 17 January 2014, 15:57.

                Comment


                • @Drogas
                  - se ia in consideratie masa maxima autorizata a masinii ( adica masina + incarcatura, persoane sau bagaje) ; absolut TOATE legile si reglementarile se refera la masa maxima autorizata - asta se invata in scoala de soferi
                  - sa tragi o remorca de 2700Kg cu Loganul este utopie sau SF ; daca in talon ai masa maxima autorizata 1925Kg atunci ideal ar fi sa tragi o rulota de maxim 1000Kg (care si asa este prea mare pentru Logan)
                  @carcotasi
                  cititi legea si incercati sa intelegeti ceea ce scrie acolo ; este simplu si logic tot ceea ce scrie
                  lasand Loganul de-o parte , cu categoria "B" poti conduce :
                  a) un ansamblu format din masina si remorca a carui masa maxima autorizata sa nu depaseasca 3500Kg
                  b) un ansamblu format din masina si remorca a carui masa maxima autorizata poate ajunge la 4250Kg cu conditia ca remorca sa nu depaseasca 750Kg ( ex. un BMW X5 , sau un Range Rover, sau orice alt SUV ori microbuz ce poate avea masa maxima de 3500Kg , poate trage fara probleme o remorca de 750Kg care insemna 1/4din greutatea ei si care indiferent de conditii nu poate influenta major traiectoria masinii sau comportamentul la franare brusca )
                  ADRIAN Vatamaniuc
                  0727.883.438

                  Comment


                  • Bai fratilor voi sunteti culmea. Asta e forum de Logan si vorbim aici de Logan nu de alte masini. Chiar nu aveti un certificat de inmatriculare sa va uitati in el? Nu poate exista (legal vorbind) ansamblu format din Logan+remorca, care sa depaseasca 2300 si nitele kg (din cate imi amintesc). Adica nu ai voie. De asemenea nu poti agata de logan (vb aici de logan 2 ca la asta stiu) o remorca mai mare de 565kg care sa fie fara franare, sau una mai mare de 1100kg cu franare.
                    sigpic

                    Comment


                    • Cu Logan MCV poti tracta remorca de maxim 1300 kg cu sistem de franare si 620 fara sistem de franare totalul fiind de 3040 kg....cu categoria B.....dar poti tracta si o remorca de 2500-2700 kg cu acelasi Logan dar cu categoria BCE...
                      Last edited by adonis33; 17 January 2014, 21:46.
                      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                      Comment


                      • Logan si remorca

                        Atunci cand o sa tragi cu Loganul rulota de 1300Kg ( deci rulota , nu remorca , pentru ca rulota are alta aerodinamica) sa imi spui si mie . Traseul sa includa Draganul sau Cheia - Sacele , si dupa aia mai discutam

                        Legislatia nu face referire in mod special la Logan , asa ca discutia pe teme de legislatie se poate face si aici; deocamdata Loganul este o masina la fel ca toate celelalte si nu se bucura de un statut special
                        ADRIAN Vatamaniuc
                        0727.883.438

                        Comment


                        • Si vrei sa zici ca nu trage sa inteleg ?

                          Sunt dispus la vara daca ai curaj sa facem pariu pe ce vrei tu si ai sa vezi cum Loganul MCV 1.6 trage o rulota comerciala cat casa (4,20 X 2,20 X 2,45 ) care incarcata cu toate utilajele depaseste 3000 kg...... pe oricare traseu asfaltat din munti Romaniei......bineinteles voi urca cu tr 1....dar va urca fara mari probleme.......
                          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                          Comment


                          • Hmmmm

                            Si mamaie , saraca D-zeu sa o ierte , mergea pana la magazin . Ce-i drept ii lua cam mult , da' ajungea.

                            Undeva mai inainte scrisesem ca , trebuie avut in vedere ca nu esti singur pe drum si ca nu trebuie sa fii un obstacol pentru ceilalti (sau un pericol!). Nici nu trebuie sa jungi la destinatie cu creierii "pusi pe bigudiuri" , nici cu morcovu'n c..r, nici cu ochii cat cepele si nici cu masina "zdrente".
                            Loganul are si el limitele lui , si din cate am incercat personal limitele sunt cam joase adica foarte usor de atins.
                            ADRIAN Vatamaniuc
                            0727.883.438

                            Comment


                            • Originally posted by adrian05ro View Post
                              @Drogas
                              - se ia in consideratie masa maxima autorizata a masinii ( adica masina + incarcatura, persoane sau bagaje) ; absolut TOATE legile si reglementarile se refera la masa maxima autorizata - asta se invata in scoala de soferi
                              - sa tragi o remorca de 2700Kg cu Loganul este utopie sau SF ; daca in talon ai masa maxima autorizata 1925Kg atunci ideal ar fi sa tragi o rulota de maxim 1000Kg (care si asa este prea mare pentru Logan)
                              @carcotasi
                              cititi legea si incercati sa intelegeti ceea ce scrie acolo ; este simplu si logic tot ceea ce scrie
                              lasand Loganul de-o parte , cu categoria "B" poti conduce :
                              a) un ansamblu format din masina si remorca a carui masa maxima autorizata sa nu depaseasca 3500Kg
                              b) un ansamblu format din masina si remorca a carui masa maxima autorizata poate ajunge la 4250Kg cu conditia ca remorca sa nu depaseasca 750Kg ( ex. un BMW X5 , sau un Range Rover, sau orice alt SUV ori microbuz ce poate avea masa maxima de 3500Kg , poate trage fara probleme o remorca de 750Kg care insemna 1/4din greutatea ei si care indiferent de conditii nu poate influenta major traiectoria masinii sau comportamentul la franare brusca )

                              ALOOOO?? Fara sa jignesc dar dvs aveti 49 de ani si nu ati inteles nimic, o sa rescriu identic mesajul de mai sus, recititi va rog ce am scris in mesajul anterior:

                              masa maxim autorizat din certificat e masina +incarcatura/ bagaje deci pot fi vitei, capre, plumb, socra etc ...

                              Legal cu masina mea( care by the way NU e logan) de 1500 de kg pot trage inca 2700 kg cu permisul categoria B dar sunt limitat de cat are voie masina sa traga cu franare ...

                              Practic la remorci mai mari deja iti trebuie SUV.

                              Ca se poate trage ilegal cu loganul o rulota de 3000 de kg asta e alta poveste.

                              Asa si eu am tras la sufa o zafira de 1600 de kg, eram legal ca trageam cu categoria B (<4250), dar depaseam masa maxima de tractare cu franare capabila de masina respectiva deci ilegal per ansamblu
                              Originally posted by Drogas View Post
                              nu se trece asa ceva in certificat

                              se trece masa maxim autorizat masina + bagaje/incarcatura spre ex eu am 1925 kg din care masina are 1500 kg .

                              Daca am masina goala deci 1500kg pot sa trag o rulota care impreuna cu cele 1500 sa nu depaseasca 4250 kg( adica rulota maxim de 2700 kg) si sunt in regula legal dar aici intervine limitarea masini, adica unde scrie cat poate trage masina cu frana sau fara frana

                              Spre ex loganul trage undeva la 600 fara frane si 1100 maxim cu frane
                              ..............................
                              Last edited by Drogas; 18 January 2014, 00:08. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Tot ce e peste 750 kg necesita C-ul. Ma refer la remorca sau rulota.
                                Last edited by MihaiiahiM; 18 January 2014, 00:17.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google