LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai aia ee,,degeaba cumpar eu o rulota de 1100 kg GOALA, pt ca in ea mai arunci destule bagaje, deci depasesti cele 1100 lejer.
    Asa ca o rulota(pt mine unul) ar fi ideala una de vreo 800/900 de Kg.

    Eu ma intreb cat o avea loganul 1.2 16V trecut in talon,,sau motorul 0,9 TCE?

    Comment


    • Date din talon

      @Marian Ivan
      pe de o parte ai si tu dreptate , dar pe modelele noi de talon nu se mai specifica masele maxime admise la remorcare , asa ca multi sunt bulversati

      cateva postari mai sus am explicat destul de clar de unde si cum apare diferenta de la 3500Kg la 4250Kg pentru categoria "B" dar ,vorba ta , este greu de citit si de trecut putin prin filtrul mintii

      in continuare nu au decat sa viseze , sau chiar sa isi ia o rulota , si la fel de bine pot tine cont de sfaturile de aici sau pot face dupa cum ii taie capul
      ADRIAN Vatamaniuc
      0727.883.438

      Comment


      • @Ivan Marian
        M MAX 2350 kg este MTMA+remorca fara franare admisa pe categoria vehicolului 1600+750=2350kg
        Calculul de 3.500 kg respectiv 4250 kg (vehicul cat B cu masa maxima 3500+750 remorca fara frana) se face la MTR - masa totala rulata
        Last edited by dani030669; 18 January 2014, 17:30.
        sigpic
        Ambition 1.5 dc

        Comment


        • Originally posted by adrian05ro View Post
          @Marian Ivan
          dar pe modelele noi de talon nu se mai specifica masele maxime admise la remorcare , asa ca multi sunt bulversati
          Cat de BULVERSAT sa fii ca sa uiti ca mai ai si O CARTE DE INDENTITATE A VEHICULULUI....CIV ???
          Nici in aia nu se trec masele remorcabile/tractabile?

          Mie imi este greu sa cred ca nici in aia nu te poti lamuri ce ai voie sa tragi dupa tine si ce nu ai voie.

          Acum pe intelesul tuturor... ROMANESTE...BABESTE spus...
          Cu permis de conducere categoria B ai voie sa conduci un autoturism ce se incadreaza in clasa/categoria B...dar ai voie sa tractezi o rulota cu ""greutate personalizata"", ca sa zic asa.
          Adica,,conduc un TICO,MATIZ,, nu pot trage o rulota de 1100 kg, ci trag o remorca ce face parte din clasa lui,,si tot asa. Ce este greu de inteles?? Totul este PERSONALIZAT
          Ai JEEPP de JEEEPP, tractezi o rulota mult mai mare, dar avand grije sa nu depasesti ce scrie la carte, referitor la categoria B

          PS..nu transformati acest topic dedicat concediilor intr-un CIRC!!!
          Pana acum a fost liniste si pace pe aici,,dar acum este CIRC TOTAL.

          Comment


          • asa...bine spus.....eu de ciuda si de nervi miam mai luat o masina care poate trage 1500 cu dispozitiv de franare...deci haideti sa programam concediii si sa ne distram fiecare cu ce are...

            Comment


            • Până la rulotă..eu merg în concedii la GPM cu un CORT cu masa maximă autorizată de vreo 3kg ambalat.

              Comment


              • asa bravo....cel mai tare ai grija sa nu depasesti MMAul.....

                Comment


                • Pai cand nu este ambalat,,intra mai mult in el( eu,sotia,fetita plus bagaje),,deci trec lejer de Masa Maxima Total Autorizata...M.M.T.A

                  Important este ca ma simt bine si in cort prin concedii, ca de rulota numai zic nimic, ca imi vine rau de la ea

                  Comment


                  • te inveti cu timpul in rulota doar sa ai curajul sa o iei........important ca tu si familia ta se simt bine asa....la mine a fost o surpriza totala pentru copii cand am plecat prima oara cu rulota...si dupa aceea nu ammai scapat

                    Comment


                    • Eu am curaj sa o iau si maine,,,dar daca fac rost si de banii necesari. Nu de curaj am nevoie, ci de bani.
                      Daca as avea o rulota in combinatie cu un Duster 4x4 ar fi mortala combinatia, dar Dusterul sa fie ala cu motor de 2000 facut in Maroc

                      Ps...am vazut niste rulote in camping cu 4 roti....IMENSE,,incapea toata casa in ele.
                      Last edited by Ivan Marian; 18 January 2014, 21:42.

                      Comment


                      • da 4x4 a fost si visul meu dar nu am reusit decat audi quatro.....in rulotele de dimensiunea aia stai mai bine ca intr-o garsoniera...ai tot comfortul inplusai 2camere separate,baie,bucatarie....dar greutatea lor depaseste 1500kg...cam cei cu 2 axe asa sunt...da bani sunt o problema peste tot nu numai la tine
                        Last edited by Harybald; 18 January 2014, 22:05.

                        Comment


                        • Eu am pus ochii de o Adria 542 (parca). O leg de o masina mai mare.
                          Am experimentat "rulotismul" si m-a prins bine de tot. E cu totul altceva

                          Comment


                          • este mare 542 depaseste 1100kg...este de 4 persoane si are peste 6 metri lungime fara protap...dar este mercedesul printre rulote.....acum depinde de anul de fabricatie.

                            Comment


                            • Pai Cezar o sa renunte la Porschele ala mic si o sa ia un Porsche mai mare..Cayenne
                              Daca l-a prins rulotismul, e clar, trebuie sa se adapteze din mers.

                              Cat despre Adria 542..superba.

                              Apropo,,un Jeep 4x4 cu o rulota cu doua axe,,superb.

                              Sau,,un Nissan..merge cu rulota aia dupa el de parca ar cara o sareta

                              Comment


                              • da este superb.....pei nu stiu daca au facut astia carlige pentru ala micul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google