LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sau uite ce face asta cu rulota asta in teste cu ""ditamaiiii"" Land Rover,,sunt acolo mai multe video cu diverse masini si rulote.

    Visul meu,,,Vreau un Nissan Navara V6 in combinatie cu o rulota din aia, ca in video de mai sus. Of of of....
    Last edited by Ivan Marian; 19 January 2014, 12:10.

    Comment


    • Masina si rulota

      Eu am constatat ca pentru tras o rulota ideal este un SUV ( mai mare sau mai mic) sau in caz contrar un monovolum care sa aibe cel putin tractiune spate si care sa fie derivat dintr-o utilitara de transport marfa.
      Utilitarele au cutia de viteze are ajuta mult la tras , nu sunt ca la turisme pentru viteza.
      Masinile cu tractiune fata au tendinta de a pierde aderenta , mai ales cand balansul ansamblului este pe longitudinala .

      Acum, fiecare se descurca cu ce are. Eu unul sunt la a 3-a masina schimbata in 7ani de rulotism , si nu stiu daca am ajuns la "combinatia" ideala pentru ca mereu te lovesti de alte si alte probleme sau apar alte necesitati.

      Oricand doriti sa facem o iesire cu rulotele nu aveti decat sa ma anuntati pentru ca eu in general week-end_urile le petrec outdoor .
      ADRIAN Vatamaniuc
      0727.883.438

      Comment


      • Dupa cum am spus mai sus,,UITE CEVA,, cu capacitatea de tractare de 3 tone.
        Acum,,alegeti voi rulota pe masura acelei masini.

        Ps...Cine are rabdare, sa urmareasca toate cele 3 videoclipuri

        Comment


        • Alegere rulota

          Pentru cineva care are doar "B"-ul nu poate tracta decat o rulota cu masa maxima de 750Kg

          Cei care au "E"-ul pot tracta orice remorca/rulota in limita admisa de constructor. Motorul fiind de 231CP poate face fata cu usurinta si unei sarcini de 3000Kg ( care sincer mi se pare cam mult chiar si pentru o "dihanie" din asta , pentru ca ar insemna sa-i depaseasca masa maxima autorizata )
          La un pick-up din asta trebuie agatata rulota care sa aibe dimensiunea jantelor si cauciucurilor comparabila cu a lui , altfel rulota va sta prea sus de protap si prea jos de spate.
          ADRIAN Vatamaniuc
          0727.883.438

          Comment


          • Originally posted by Ivan Marian View Post
            Pai Cezar o sa renunte la Porschele ala mic si o sa ia un Porsche mai mare..Cayenne
            Daca l-a prins rulotismul, e clar, trebuie sa se adapteze din mers.

            Cat despre Adria 542..superba.

            Apropo,,un Jeep 4x4 cu o rulota cu doua axe,,superb.

            Sau,,un Nissan..merge cu rulota aia dupa el de parca ar cara o sareta
            Am luat deja o trascaleta cu care pot sa trag chiar si o rulota pe 4 axe. Masina are totusi aproape 280 de ponei si zic eu ca trage.
            Multam de video-uri.

            Cu hobby prestige care-i treaba?
            Last edited by Cezar; 19 January 2014, 20:32. Reason: Automerged Doublepost

            Comment



            • de asta ce ziceti, se descurca loganul ?
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Eu zic ca se descurca. Caut si eu o rulota de pana in 700kg, tot pentru logan. E interesanta cea pe care ai aratat-o tu, dar mi se pare putin cam scumpa.
                sigpic

                Comment


                • Imi incolteste mintea la ceva de genul asta, momentan sunt la faza de documentare in ceea ce priveste rulota ca si constructie, incalzire, sisteme de franare. Cu legislatia m-am lamurit, ai dreptate, scrie masa maxima in autotren 2300 kg, deci tre sa fie mai usoara ca masina goala dar ansamblul sa nu depaseasca 2300 kg. Pana in 850 kg ar fi perfect, sa mai poti pune greutate fara stres.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Isi merita banii rulota aia,,o scoti la 2000 de euro.
                    Cineva mi-a spus ca la orice rulota SH pe care o cumperi, trebuie sa fi atent la un singur lucru cand te sui in ea si anume,,,sa simti daca are un MIROS URAT in ea.
                    Daca miroase urat, inseamna ca are infiltratii si implicit mucegai si alte cele.
                    Apoi daca nu are acest miros ciudat, o poti lua la puricat mai departe.

                    Comment


                    • O rulota fix ca cea de mai sus am eu, doar ca e alta firma, dar e exact la fel. O trag cu MCV dci 70 cp. Normal ca se descurca, depinde ce intelegi prin a se descurca. Daca bate un pic de vant eu nu mai trec de 90 la ora si trebuie sa merg cu vreo 80 ca sa nu merg talpa ca se duce naiba dieselul. Dar oricum consumul se duce naiba cu rulota asa ca te mai potolesti.
                      Cel mai oribil e sa ai o servodirectie anosta cum e cea electrica de la logan diesel si sa tragi rulota, tre sa stai concentrat ca la balamuc in anumite situatii in trafic pt ca intra imediat in balans.
                      In schimb franele sunt dementiale, am frana mai buna cu rulota decat fara.
                      http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                      Comment


                      • Originally posted by 827sam View Post
                        http://mercador.ro/oferta/sterckeman...tml#4954bb1060
                        de asta ce ziceti, se descurca loganul ?
                        sunt 2 aspecte , care trebuiesc lamurite
                        1. ce fel de Logan ai ?
                        2. este destul de compacta rulota , dar mie unul mi se pare pretul putin exagerat
                        daca este in Aparatorii Patriei putem merge impreuna sa o vedem , in cazul in care esti hotarat

                        Originally posted by Ivan Marian View Post
                        Isi merita banii rulota aia,,o scoti la 2000 de euro.
                        Cineva mi-a spus ca la orice rulota SH pe care o cumperi, trebuie sa fi atent la un singur lucru cand te sui in ea si anume,,,sa simti daca are un MIROS URAT in ea.
                        Daca miroase urat, inseamna ca are infiltratii si implicit mucegai si alte cele.
                        Apoi daca nu are acest miros ciudat, o poti lua la puricat mai departe.
                        De preferat ar fi ca unul care nu a mai avut rulota sa mearga cu cineva " mai in bransa" la vizionare .
                        Sunt cateva chestii importante de urmarit , dar sunt si "mici" chitibusuri.
                        Last edited by adrian05ro; 22 January 2014, 20:59. Reason: Automerged Doublepost
                        ADRIAN Vatamaniuc
                        0727.883.438

                        Comment


                        • va saulut stimati loganisti
                          am si eu o intrebare/rugaminte la cei care au rulota de camping
                          ce acte trebuie sa aibe rulota sh (adusa din franta) si pe unde trebuie umblat pentru imatriculare,ca ma cam bate gandu la una
                          „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

                          Comment


                          • Acte rulota

                            Salut Vasile ,
                            Ca si acte iti trebuie un contract de vanzare-cumparare , cartea rulotei in original , talonul , asigurarea si numerele provizorii cu care o aduci din Franta.
                            Toate astea traduse si legalizate la un centru de traduceri .
                            Mergi la RAR sa ii faci carte si eventual ITP-ul
                            Achiti la CEC taxele necesare pentru talon si inscriere , pui viza la sectia financiara cum ca este luata in evidenta ,faci asigurare RCA pe 6luni sau pe un an , iar placuta cu numarul de inmatriculare o platesti direct la politie la inmatriculari.
                            NU ai taxa de poluare , de mediu sau de prima inmatriculare

                            Pentru mai multe discutii despre rulote poti intra pe www.forum-rulote.com ; contul se face simplu in cativa pasi iar aprobarea contului nu este o problema

                            Bafta !
                            ADRIAN Vatamaniuc
                            0727.883.438

                            Comment


                            • mersi de informatie
                              deci ca si cum ai imatricula o masina,mai putin taxa de mediu
                              „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

                              Comment


                              • In perioada 27.07-03.08 am dat o tura cu rulota pe litoralul patriei noastre,de data asta am campat 3 zile in Camping ENA(50 ron/zi auto+rulota+curent+max 4 pers in rulota)nu recomand acest camping,mizerie,caini maidanezi care urla toata noaptea,grupuri sanitare de pe vremea lui nea Nicu,(am apucat sa platesc inainte pe 3 zile de aceea nu am plecat mai devreme),apoi m-am mutat alaturi in camping Lebada(15 ron/zi de pers+3 ron/zi masina),campingul are multe locuri la umbra,are mai multe terase cu preturi zic eu bune(2,5 ron berea la halba,3,5 ron ciucas la 0,5l,12 ron meniu ciorba+felul 2+desert,3 ron /100gr de hamsie..etc ....Prima poza e de pe drum,a doua si a treia poza din camping ENA iar ultima din camping Lebada.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google