LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna seara tuturor. Am o intrebare stric la obiect : A fost cineva cu logan 1,4 mpi+ rulota[ 900kg] pe ruta ,Brezoi.Voineasa,Obarsia lotrului,Petrosani. Cum este drumul,ce probleme a avut. Multumesc pt. raspunsurile "strict" la obiect. O seara buna tuturor. Tony

    Comment


    • O sa chinui putin Loganul ala pe traseul amintit. Incearca sa nu schimbi vitezele la urcare, chiar daca motorul este mai turat.
      ADRIAN Vatamaniuc
      0727.883.438

      Comment


      • consum electric rulota

        dragi colegi loganisti care detineti rulote, Va rog sa-mi spuneti cati W/kWh consuma o rulota?
        intrebarea asta se pune dupa ce am inceput fac un circuit intermediar care sa preia consumul electric al unei remorci/rulote:
        urmatoarele linkuri sunt legaturi catre dimensionarea prizei electrice a rulotei:
        Piese Dacia Logan : placa si disc ambreiaj , curea si role distributie , radiator apa , compresor ac , condensor ac , disc frana , caseta directie , pompa inject ,pompa apa , geam oglinda brat bascula fata , bieleta directie , bieleta antiruliu , electro ventilator , far logan , lampa stop , bara protectie

        Piese Dacia Logan : placa si disc ambreiaj , curea si role distributie , radiator apa , compresor ac , condensor ac , disc frana , caseta directie , pompa inject ,pompa apa , geam oglinda brat bascula fata , bieleta directie , bieleta antiruliu , electro ventilator , far logan , lampa stop , bara protectie


        stadiul lucrarii este in poza atasata si reprezinta circuitul intermediar pentru o priza cu 13 poli, priza care preia si +permanent pentru rulota, si +accesorii...
        acestea doua sunt necunoscutele pentru ca nu stiu cat sa dimensionez circuitul dpdv electric.

        momentan nu detin rulota, dar vreau sa inchiriez.
        Attached Files
        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

        Comment


        • Consum electric rulota

          Marian ,
          Consumul electric al unei rulote nu il poti judeca "la gramada" .
          Majoritatea rulotelor au doua circuite distincte , unu pe 12V si unu pe 220V . In general , fie ca vorbim de 12 sau de 220 , consumurile sunt gandite a fi minime de catre constructor si nu o sa ajungi niciodata la kW/h .
          Ca sa iti faci o idee , frigiderul daca merge pe curent 220V consuma in jur de 200W , iar becurile de la interior cat si cel de la exterior de deasupra usii nu ajung impreuna la 100-120W . Ar mai putea fi un boiler electic la 220V care si acela are in jur de 300-400W , si cu asta s-au cam terminat consumatorii pusi din fabrica.
          Pe 12V, deasemenea , consumurile inseamna 150W frigiderul , luminile de interior impreuna 50W , deci nu forte mult. La priza cu 13pini , aceia care sunt pentru alimentarea rulotei cu 12V trebuie sa aibe sectiunea firului de 2.5mm si nu de 1.5mm ca pentru luminile de mers .
          Daca vrei sa afli mai multe despre rulote nu ai decat sa intri pe forum-rulote.com si sa citesti sau sa intrebi tot ceea ce te framanta.
          Bafta si drumuri bune !
          ADRIAN Vatamaniuc
          0727.883.438

          Comment


          • aaha ce bine Adrian ca discutam aici ca pe forumul de rulote parca-s pe forumul DACIA-CLUB, se sterg postari, FARA motiv(ba cred ca motivul e ca nu am pus poza cu frumosu din mine).

            intrucat am constatat ca loganul nu are instalatia spate dimensionata dpdv electric, sa mai suporte inca un rand de lampi, m-am apucat sa-mi fabric o cutie intermediara, cu relee, care sa preia sarcina lampilor remorcii.
            apoi mi-am dat seama ca priza cu 13pini este dedicata rulotelor, ori eu carligul l-am montat cu rol de protectie apoi tractat rulota ca remorca nu-i cazul..
            m-am decis sa fabric cutia intermediara, sa preia sarcina lampilor rulotei dar si accesoriile plus PLUSUL permanent,
            am intampinat problema dimensionarii latimii circuitelor si alegerii sigurantelor(fiecare circuit cu siguranta lui, ca releele sunt de 10A)....d-asta am intrebat de consum.

            LE:
            in concluzie, pinul 10, pentru frigider, trebuie sa aiba o siguranta de 10-15A, si trebuie sa fie mai mare ca +ul permanent, 13?
            Last edited by mariannn; 20 July 2015, 09:12. Reason: Automerged Doublepost
            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

            Comment






            • Fa legaturile exact ca in schema si nu o sa gresesti . Garantez 100% .

              P.S.
              Pe celalalt forum nu se sterg postarile , doar se muta daca sunt incalcate anumite regului.
              ADRIAN Vatamaniuc
              0727.883.438

              Comment


              • din cate am inteles, au fost lucrari de mentenanta(vineri), mai mult ca sigur de-asta mi-a disparut topicul.

                dupa cum spuneam, voi respecta standarrul 11446, nu voi tine cont de culorile firelor ca nu am, dar ca si sectiuni, categoric voi respecta dimensiunile.
                nedumerirea mea a aparut la dimensionarea circuitului +12V dupa contact(pinul 10), ulterior am aflat ca acela este circuit strict pentru frigider, chiar habar n-aveam ca frigiderul consuma in jur de 200W.
                Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                Comment


                • modul intermediar cu relee

                  am executat acum vreo saptamana modulul intermediar intre instalatie si priza, insa nu am mai facut poza la intregul asamblat cu piese...
                  pun vreo 3 poze cu cablajul.
                  PS: pun si pdf-urile ce-ar putea ajuta pe cineva, poate vrea, poate da poate nu...
                  Attached Files
                  Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                  Comment


                  • Absolut niciodata frigiderul de rulota nu o sa-ti ia 200W cand merge pe 12V .
                    Pe forum-rulote.ro s-a tot discutat problema asta. Pe 12V are cel mai slab randament , si este doar sa pastrezi temperatura din interiorl lui de acasa pana la locul de campare .
                    ADRIAN Vatamaniuc
                    0727.883.438

                    Comment


                    • salut.pot trage o rulota 1000 kg cu un logan 1.5 dci 70 cp.multumesc

                      in prezent am o rulota chateau de 550 kg
                      Last edited by RDY; 4 February 2016, 23:40. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Salutare lume. Deja mi-a intrat tare de tot în cap ideea și probabil că anul acesta o să agăț de băbuța mea din 2007 o rulotă. Colegul din IS care a și deschis topicul m-a lăsat desigur cu gura căscată Din câte am văzut la un moment dat, mașina este un pic modificată din 85 în 110 cai. Al meu MCV este dCi-ul de 85 CP stock. Mă întreb dacă lăsând la o parte posibilitatea ca anual să schimb câte un ambreiaj respectiv o creștere ușoară a consumului - nesemnificativă sau deranjantă din punctul meu de vedere, voi putea să tractez fără prea multe bătăi de cap o rulotă ușoară undeva la maxim 850 - 900 kg masă proprie - 1100 - 1200 MMA B-ul este suficient cred din tot ce am citit până acum, corect ? Într-o altă ordine de idei, am dat o raită prin Vitan chiar ieri și m-am uitat și de cârlige + cabluri electrice. Din păcate ei nu le și montează. Știți cumva de unde aș putea să cumpăr dar să îl și montez - desigur cu omologare, pe undeva în București sau împrejurimi ? Mulțam fain.

                        ========================
                        alexdonc@yahoo.com

                        Comment


                        • Daca stii sa invarti o cheie de 13 il poti monta si singur, iar la partea electrica e suficient un multimetru. Nu ai nevoie de omologare la montaj, are carligul o placuta cu nr de omologare, recomand cele de origine (de la westfalia), se gasesc la preturi bune in Autovit.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • salutare,vreau si eu un sfat de la posesori de rulote,ce rulota recomandati sa o trag fara probleme cu motor de 0,9

                            Comment


                            • Buna seara!
                              Pentru un Logan MCV din 2011, ce fel de instalaie electrica i-mi trebuie?
                              Instalatie simpla sau can-bus?

                              Multumesc.

                              Comment


                              • Originally posted by mitchb View Post
                                Buna seara!
                                Pentru un Logan MCV din 2011, ce fel de instalaie electrica i-mi trebuie?
                                Instalatie simpla sau can-bus?

                                Multumesc.
                                Pe site-ul carlige auto .ro am văzut ca atunci cand alegi carligul in functie de modelul de Logan si an de fabricatie propun ei kitul electric. ptr un Logan 0.9 2016 cere can bus.
                                Sper că a fost util.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google