LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 79CRO View Post
    Buna seara,
    Inca nu am rulota, dar sunt in etapa de strangere de informatii (si bani :) ) in vederea achizitionarii uneia. Am un Logan din 2005 cu 55kw, o masina de familie, care ne-a carat prin toate colturile tarii. Pentru rulota, m-am orientat catre ceva mic, 600-700 kg, cu masa maxima autorizata care sa nu depaseasca 900kg.
    Asa cum spunea un coleg pe acest forum nu trebuie sa ai Ferrari sau Hummer, ca asa poti tracta o rulota, ci trebuie sa-ti cunosti masina, si cum si cand trebuie sa bagi piciorul in pedale.
    Mi-ar fi de mare folos daca, colegii care au facut drumetii intr-o astfel de combinatie (logan 1.4,55kw, rulota cu masa de 600-700kg), mi-ar putea impartasi din problemele/neajunsurile/satisfactiile unei asemenea experiente.

    Cu multumiri,
    Eu iti recomand sa cauti rulote beyerland si caravelair deoarece sunt mai usoare si sa fie fabricate dupa 1994 . Singura caracteristica pe care trebuie sa o iei in calcul este sarcina maxima admisa a rulotei sa nu fie mai mare decat greutatea proprie a masinii.
    Eu am tras cu logan 1,4 rulota de 900kG greutate proprie pe drumul care urca la Vidraru fara probleme.

    Comment


    • Multumesc vicmar,
      La cateva modele de la beyerland m-am uitat si eu (sprinter, vitesse, sprite alpine, cele cu 350 in coada), sau un kip delux 350. Mai sunt cateva modele usoare care-mi fac cu ochiul, dar pentru moment (pana imi gasesc un sponsor ) ), adun informatii de la cei mai experimentati. Daca ai urcat pana la Vidraru, atunci si loganul meu poate trage o rulota usoara fara sa moara la datorie. (sper)

      Comment


      • accesorii

        urmareste sa aiba sistem antibalans, ajuta foarte mult.
        incalzire cu ventilatie daca se poate
        toaleta interioara nu e neaparat necesara. daca renunti la ea poti gasi modele cu a doua masuta (pat).
        sa fie dupa 1994, le recunosti dupa becurile de pozitie si frana de sus aproape de acoperis (sunt introduse dupa 1994).
        nu cumpara o rulota care are usa si geamurile deschise cand te duci sa o vezi pentru prima data...

        Comment


        • Va salut,am si eu o nelamurire,am vazut in seara asta o rulota la un baiat ,singura problema este ca nu are vas de toaleta.,are chiuveta si dus ,in rest are de toate.
          este din 1985 ,este inscrisa pe franta ,iar aici voi fii primul proprietar.
          Ideea este ca nu am bani sa o iau dar tipul vrea masina Tico pe care o detin,in afara loganului mcv.

          Se merita schimb pe schimb?
          Cat ma costa tradusul actelor din Franceza in Romana ,RAR cat costa ?
          si ce acte mai trebuie sa fac.

          Va multumesc.
          Astept PM.
          Attached Files

          Comment


          • La ce vad in poze eu zic ca nu prea se merita. Acum depinde si cum arata Tico-ul.
            sigpic

            Comment


            • pai masina este din anul 2000 ,are 127.000 km reali,am dat pe ea 3000 lei si am mai bagat 1500 lei in ea.
              atasez si poze .
              Attached Files

              Comment


              • ma-ti imbolnavit cu rulotele astea.una cu aer conditionat,cum este?nu am avut rabdare sa citesc totul.multam mult.
                sigpicDaca nu poti macar incearca,daca incerci inseamna ca poti.

                Comment


                • Pentru o rulota cu aer conditionat va trebui sa campezi numai in camping, iar instalatia electrica a campingului sa nu fie limitata la 6A. Oricum. rulota este bine izolata termic, nu se face o caldura insuportabila in ea (daca o parchezi cat de cat la umbra).

                  Comment


                  • In perioada 29.04-04.05 am bifat prima iesie cu rulota pe anul 2013,am campat la Gura Diham,Busteni,caldura mare,aglomeratia clasica in perioada sarbatorilor
                    Attached Files

                    Comment


                    • Hristos a inviat !

                      Imi spuneti si mie de unde pot cumpara gambet pt logan mcv?
                      As dori unu nou cu factura si garantie.
                      Astept un PM.

                      Comment


                      • Adevarat a inviat. Boala tot boala ramane. Iar rulota nu e microb, ci e "boala". La cat mai multi.

                        Comment


                        • buna seara la toata lumea.sunt new entry pa forum. zilele trecute mi s-a implinit un vis,mi-am achizitionat orulota chateau 908.intrebarea este daca acest tip de rulota are acumulator si daca da unde este pozitionat.cu respect daca poate cineva sa ma ajute

                          Comment


                          • - acum vin si eu cu o intrebare: toti "camperii" care plecati cu casa dupa voi - sper ca nu lasati in urma voastra tone de mizerii cum obisnuiesc 99% dintre cei care campeaza la primul petec de iarba intalnit. Nu o luati in nume de rau dar toti suntem dezgustti cand vrem sa ne asezam undeva sin u putem ca ni se intoarce ficatul pe dos la vederea tonelor de mizerii. In rest spor la camping (si eu fac multe drumetii dar de cazat o fac in cort)
                            sigpic

                            Comment


                            • Nu am rulota dar am un mare respect pentru cei mai multi dintre rulot-istii adevarati pe care i-am vazut prin camping-urile de prin tara. 99% dintre cei ce au rulota nu fac mizerie, respecta natura si pe cei din jurul lor. Ba de multe ori trebuie sa adune mizeriile lasate de altii inaintea lor ca sa poata campa.
                              Cei mai periculosi sunt cei ce vin cate 6 (sase) intr-o masina, 2-3 cocalari cu 2 pitzi...scenariul e mereu acelasi: urla maneaua, nu stiu altceva decat mici si ceafa, arse si afumate, se imbata, se injura, urla de tampiti si bineinteles lasa dezastru in urma lor.

                              Comment


                              • cine pretuieste natura si stie sa profite de ea respect .......cine iese doar pt mici si bere la pet rusine pentru dezastrul care il fac.....am intalnit asa ceva...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google