Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Si aici este consumul lui Stoicanu care nu face economie.
    Attached Files
    sigpic

    Comment


    • #92
      Imi cer scuze pentru pozitia pozelor.
      In primele teste sa mers cu masina in mod eco ca la carte cu schimbarea vitezelor la semnalizarea calculatorului de bord si fara a accelera brusc .
      La consumul lui Stoicanu este mersul meu de zi cu zi.
      La momentul efectuari masuratorilor masina avea 10.581 km
      sigpic

      Comment


      • #93
        HAhahahaha, o poza cat o mie de cuvinte.
        CAt despre carcotasi, vedeti-va de treburile voastre ca vb mult si in plus.
        Cel cu 1.2 de crede ca scoate 8 in oras iarna: Stimabile 8 imi consuma mie Smartul iarna! Sau crezi ca 1.2 e vreo scula si inca nu a primit capsuna, pardon oscar?

        Raportat la performantele dinamice, 0.9 are un consum foarte bun.
        Cred ca nenea Mike ar scoate un consum la ca carte cu masina asta. De fapt si stoicanu a aratat ca se poate.

        Mie imi place de blackline, ca el citeste de pe forum, dar vede numai ce vrea sa vada.
        Hai succes si la mai mare.

        Comment


        • #94
          Cu scuzele de rigoare, dar cu consumuri afişate pe distanţe efectuate de 22,9km şi 5,8km (cum sunt cele din primele două posturi, urban şi extraurban), nu îţi dai seama de fapt de nimic !

          Mai rămâne să postaţi consumul pe ... 1 kilometru !

          Comment


          • #95
            Nu am vrut dacat sa demostrez unor anumite persoane ca in anumite conditii se pot scoante consumuri sub cele date de fabrica.
            Consumurile mele le gasesti cateva pagini mai in spate.
            Ori cum azi am umplut rezervorul si fac eforturi sa merg cu eco activat si cat mai econopic pana la terminarea acestuia sa vad cat iese sub acel 7,2 care a fos facut pe o distanta de aproape 700 km.
            sigpic

            Comment


            • #96
              E facut consumul si la 1 km. Insa nu pe forumul asta...))).
              Oricum, cat ar carcoti lumea, 0,9 este cel mai economicos motor de pe Dacia. Mai ales daca ai firma si mergi urban si extraurban la greu, cum face stoicanu.

              Comment


              • #97
                imi pare rau ca nu am poze dar am facut ieri sibiu timisoara si retur (2x280 km).
                la dus nu am depasit 110 km/h, viteza medie a fost de 70km/h consum mediu 5,6 l. La intors am mers mai tare (pe unele portiuni am mers cu 130km/h consumul mediu total dus intors a fost 5,8l/100.

                Comment


                • #98
                  Originally posted by Imparatul View Post
                  A........................
                  Nu are deloc motorul de 0.9 consum bun. ........................................
                  Dar in afara cat consuma?
                  La 130 spunea cineva ca-i consuma 8,5 parca, este enorm si este normal ca micutzul 0.9 sa manance ca sa aiba capacitatea de a trage greutatea.
                  ......................................
                  Nu are ca zici tu? Di ce intrebi cat consuma afara? ))
                  Din ce vezi pe clipuri 8,5% pe la ~150/h nu 130.

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by marcel1968 View Post
                    imi pare rau ca nu am poze dar am facut ieri sibiu timisoara si retur (2x280 km).
                    la dus nu am depasit 110 km/h, viteza medie a fost de 70km/h consum mediu 5,6 l. La intors am mers mai tare (pe unele portiuni am mers cu 130km/h consumul mediu total dus intors a fost 5,8l/100.
                    Ai uitat sa ne spui cati km are mortorul.
                    Daca mai este in perioada de rodare sau a trecut.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by Octavian View Post
                      Nu are ca zici tu? Di ce intrebi cat consuma afara? ))
                      Din ce vezi pe clipuri 8,5% pe la ~150/h nu 130.
                      Atata timp cat Loganul nu mai are functia de consum instant chiar si la 130 e posibil sa nu fie un consum mare cel de 8,5. Depinde cum s-a ajuns la 130 si cum se merge.
                      Personal din puct de vedere al consumului si al exploatarii curente imi place 0,9-ul. Am oarece dubii in privinta fiabilitatii, sper sa fie ca restul benzinarelor de la Logan. Ce nu-mi place este costul la revizii care daca se confirma ca e in jur de 500 de lei la o revizie normala mi se pare ridicat.
                      P.S. nu asteptati minuni dupa trecerea perioadei de rodaj. As fi in stare sa pun pariu ca cel mult 0,5 l/ 100km o sa fie economia de carburant.
                      Last edited by Cristi_LCD; 18 March 2013, 09:40.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • Dacia are functia de consum instant https://www.youtube.com/watch?v=wCTa...e_gdata_player
                        Eu fac in jur de 1000 de km pe saptamana si cred ca acel 0,5 inseamna ceva.
                        La mine a fost o diferenta de 0,7 .
                        sigpic

                        Comment


                        • masina este din ianuarie si are 3500 de km facuti. ma gandesc ca doar pe la 5000 de km poti spune ca sa facut cat de cat rodajul

                          Comment


                          • Da da , abia dupa 5000 incepe sa mai prinda un pic de viata motorul(nu ca nu ar avea)si mai scade si un pic consumul.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by Cristi_LCD View Post
                              ........................ chiar si la 130 e posibil sa nu fie un consum mare cel de 8,5. Depinde cum s-a ajuns la 130 si cum se merge.
                              ............................
                              Da' a pus colegu Stoican clip cu 150/h consum, undeva la 8,5%.
                              Tot cam atata au si restul benzinarelor.

                              O comparatie deplasata, imi aduc aminte de un drum facut Munchen si retur cu Focus 1.6 100 cp, la 130/h aprox 7,5% consum.
                              Asta nou 1.0 turbo tot cam pe aici se invarte.

                              Poate devreme spus, dar din ce vad pana acum, la urban iese mai bine 0.9 decat tot ce a insemnat benzinar pe Logan pana acum.

                              Comment


                              • Imi ete un pic greu sa cred ca un 1,4 la 150/h consuma tot 8,5 daca tinem cont de rapoarte la cutia de viteze.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google