De unde alimentati cu benzina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • tipicarul
    replied
    Originally posted by mr.K View Post
    ... mai bine bei o cafea si un ceai...
    La pretul unui set de injectoare!

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Eu zic sa puna fiecare de unde e mai ieftina, exceptie Lukoil. Nu te imbogatesti, dar la un plin facut, mai bine bei o cafea si un ceai sau mai ai de ars inca 1 litru de carburant.

    Leave a comment:


  • tipicarul
    replied
    Originally posted by mr.K View Post
    ....
    Eu zic sa intrebi soferul unei cisterne care vine la MOL, din ce depozit a incarcat.
    Eu zic sa pui mereu benzina de la Mol si, mai devreme sau mai tarziu, o sa vezi ce se intampla!

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    I afrate si vorbeste ca sa te afli in treaba, vad ca imi rastalmancesti si ce spun.
    "eu nu prea alimentez de la ei (MOL)"= alimentez rar. Daca fac un plic la 2-3 luni.
    Ce zici, e de ajuns ca sa imi fac o parere daca benzina e buna sau nu?
    Cand lucram in incinta Lukoil, Petrobrazi cumpara foarte mult din productia Petrotel!
    Pai hotaraste-te, la Lukoil lucrai, sau la Petrotel? Ca nu e totuna productia cu desfacerea.
    Ai vazut si tu odata poarta unei rafinarii acum cativa ani si de acum stii tot sistemul.
    Am batut toate rafinariile din tara asta, stateam cu lunile la fiecare.
    Petrobrazi poate rafina tot titeiul extras de OMV in Romania, are productie cel putin dubla fata de Petrotel. Cumpara de la Petrotel, materie prima, poate. Cand ai ditamai cazanul, nu faci tuica din 100 ml borhot.
    Eu zic sa intrebi soferul unei cisterne care vine la MOL, din ce depozit a incarcat.

    La cat consumam in ROmania, Rompetrol poate sa acopere singura aproape tot necesarul. Numai ca alege sa exporte, pe bani buni.
    Last edited by mr.K; 10 July 2017, 11:58.

    Leave a comment:


  • tipicarul
    replied
    Originally posted by mr.K View Post
    Daca tu poti crede ca Petrotel are capacitate de a alimenta toate benzinariile OMV si Petrom, pe langa cele Lukoil...
    Iar Arpechim si Petrobrazi produc pentru cine?


    Eu nu caut pe forumuri, eu pun benzina in rezervor si testez practic.
    Nu, tu nu cauti pe forumuri, doar comentezi in contradictoriu pe acolo!
    Cand lucram in incinta Lukoil, Petrobrazi cumpara foarte mult din productia Petrotel!
    Despre Arpechim nu vreau sa comentez cat de important a devenit pentru OMV, in ultima vreme. Am fost si pe acolo si stiu suficient de bine cam pe unde se afla nivelul capacitatii de productie.

    Din ceea ce spui aici: "Eu nu prea alimentez de la ei pentru ca nu suport ungurii, dar benzina e buna, in Ungaria tot de la Mol alimentez.", nu prea rezulta ca ai facut vreun test practic cu benzina Mol comercializata prin Romanica... asa ca daca nu avem ce face, hai sa vorbim ca sa ne aflam in treaba!

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    La benzinar, in general pun de la Rompetrol; foarte rar de la Mol.
    La dCi, iarna pun de la Mol, iar in rest, de la Rompetrol.
    Nu am niciun fel de obiectiuni, in privinta carburantului de la cele doua statii.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Daca tu poti crede ca Petrotel are capacitate de a alimenta toate benzinariile OMV si Petrom, pe langa cele Lukoil...
    Iar Arpechim si Petrobrazi produc pentru cine?

    Nu sunt singurul care este nemultumit de benzina Mol... cauta pe alte forumuri auto si te vei convinge!..
    Eu nu caut pe forumuri, eu pun benzina in rezervor si testez practic.

    Leave a comment:


  • tipicarul
    replied
    Originally posted by mr.K View Post
    Ai avut tu ghinion, benzina e ok, in general e benzina de la Petrom aditivata suplimentar. Mol nu distribuie marfa proprie, nu au rafinarii.
    Eu nu prea alimentez de la ei pentru ca nu suport ungurii, dar benzina e buna, in Ungaria tot de la Mol alimentez.
    Rompetrol are benzina produsa de Petromidia, care rafineaza un petrol mai greu, sulfuros. Si asa e, masina are un consum mai bun cu benzina de Rompetrol.

    Cea mai slaba benzina mi s-a parut Lukoil, acum 8 ani, cand adormea masina sub mine. De atunci, n-am ia pus de la ei.

    CU exceptia Lukoil si Rompetrol, ceillati vad marfa din brandul Petrom, de fapt numele firmei e OMV Petrom Marketing SRL Romania.
    Cu ghinionul, nu prea cred! Nu sunt singurul care este nemultumit de benzina Mol... cauta pe alte forumuri auto si te vei convinge!... iar in legatura cu Lukoil, benzina OMV Petrom in mare parte vine de la Lukoil, pentru ca are cel mai scazut cost de rafinare din Romania si altfel cum ar putea OMV Petrom sa obtina profitul maxim?... o aditiveaza si o distribuie in benzinariile proprii ca produs propriu... si poate ca o vinde si celorlalti benzinari... informatia este obtinuta cand lucram in rafinaria Petrotel...

    Nu este relevant faptul ca Mol nu are rafinarii si vinde benzina produsa de altii! Sunt o gramada de cauze care duc la deprecierea calitatii combustibilului...

    Sa nu comparam benzina de aici cu ceea ce se vinde prin Europa! La toate brandurile exista celebra diferenta de calitate!

    Poate ca Mol vinde pipi in Romania din acelasi motiv pentru care tu nu cumperi de la ei!
    Last edited by tipicarul; 10 July 2017, 11:07. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    @andreir: eu alimentez in general de unde apuc, dar preponderent lukoil (sa zic 70%-80% din alimentari le fac de la lukoil), iar la ultimele 3-4 itp-uri gazele au iesit "pe bune".

    Leave a comment:


  • moru
    replied
    Eu folosesc in 80% din alimentari Petrom 95, in rest Mol 95, dar am incercat si alte variante.

    Alimentez: Logan 1.0 SCe, Matiz 0.8 si un Piaggio Beverly 500cc (injectie).

    Nu am observat nicio diferenta notabila de comportament intre Mol 95 / Petrom 95, pe niciuna dintre masini si nici pe scuter, toate "utilajele" mergand asa cum trebuie.

    Am alimentat si cu 99 de la Petrom si singura diferenta a fost pornirea mai usoara la rece pe Beverly 500, fapt repetat de cate ori am alimentat cu aceasta benzina. Impresia a fost ca imi si consuma ceva mai mult.
    Last edited by moru; 10 July 2017, 09:17.

    Leave a comment:


  • aris86
    replied
    Confirm si eu calitatea slaba a benzinei de la Mol. Am alimentat de la Mol din Turda si masina a devenit lenesa, motorul murea des mai ales la R, se accelera greu si alte chestii neplacute. Stiam ca benzina lor de 95 e lenesa, am zis sa mai incerc norocul. Mi-a ajuns dupa ce am alimentat 30 de litrii de la ei. M-am intors tot la Rompetrol si la nevoie OMV, in rest nu prea mai am chef sa fac experimente pe banii mei.

    Originally posted by andreir23 View Post
    Buna ziua,

    Am fost sa fac ITP la Meridian Sud, logan 2 din 2015, 1.2 16v, benzina, 24.000 km (in toti acesti km am alimentat de la lukoil cu cea mai ieftina benzina, cea de 95).
    Nu au vrut initial sa imi acorde ITP-ul din cauza ca cica noxele emanate sunt duble/triple fata de cat ar fi trebuit (au facut de 4 ori testul, dupa tiganeala cu ei mi-au dat totusi ITP-ul). M-au intrebat de unde alimentez, le-am spus ca de la lukoil si au sarit ca arsi ca de acolo e problema, ca sa nu mai alimentez niciodata de la ei ci de la MOL ca e cea mai buna benzina din Ungaria si ca va merge motorul mult mai bine si va fi mai fiabil in timp.

    Intrebarile mele sunt:
    1. Are dreptate respectivul sau lucreaza familia lui la MOL?
    2. Voi de unde alimentati si de care 95 sau 98?

    Multumesc.
    am trecut itp-ul fara probleme cu benzina de la rompetrol.
    Last edited by aris86; 7 July 2017, 21:19. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    De aici trag concluzia ca la Mol benzina este pipi de cal!
    Ai avut tu ghinion, benzina e ok, in general e benzina de la Petrom aditivata suplimentar. Mol nu distribuie marfa proprie, nu au rafinarii.
    Eu nu prea alimentez de la ei pentru ca nu suport ungurii, dar benzina e buna, in Ungaria tot de la Mol alimentez.
    Rompetrol are benzina produsa de Petromidia, care rafineaza un petrol mai greu, sulfuros. Si asa e, masina are un consum mai bun cu benzina de Rompetrol.

    Cea mai slaba benzina mi s-a parut Lukoil, acum 8 ani, cand adormea masina sub mine. De atunci, n-am ia pus de la ei.

    CU exceptia Lukoil si Rompetrol, ceillati vad marfa din brandul Petrom, de fapt numele firmei e OMV Petrom Marketing SRL Romania.
    Last edited by mr.K; 7 July 2017, 20:27.

    Leave a comment:


  • Crs. Sandel
    replied
    Impresii:
    - benzina 95 Petrom - masina accelereaza greu, am pus o data si de atunci am zis ca nu mai pun benzina 95 de la Petrom
    - benzina 99 Petrom - masina sprintena, cu acest tip de benzina masina este cea mai sprintena dintre toate tipurile de benzina incercate, consum mai mare decat celelalte tipuri de benzina, insa nu merita diferenta de pret
    - benzina 95 Mol - am pus cel mai des, e ok, mult mai bine decat benzina 95 de la Petrom
    - benzina 95 Rompetrol - mi se pare mai sprintena decat benzina 95 de la Mol, insa mai economica masina pe partea de consum. Testat acest lucru de mai multe ori, Rompetrol 95 a iesit invingatoare.

    Ca sa concluzionez:
    Rompetrol 95 > Petrom 99 > Mol 95 > Petrom 95. Din schema iese petrom 99, pentru ca nu merita diferenta de pret.

    Leave a comment:


  • tipicarul
    replied
    La Renault Laguna cu motor 1.6, 16 valve, dupa ce am facut plinul de la Mol, dupa 10 minute de circulat prin Bucuresti mi-au cazut doua injectoare! In doi cilindri paraia motorul masinii ca la o motosapa!

    La Renault Clio Symbol cu motorul 1.4, masina de firma cu alimentare tot de la Mol (card de alimentare de firma) la 20000 km a cazut un injector ... mergea in 3 cilindri si scotea fum pe esapament ca o locomotiva cu abur.

    Toate masinile diesel de firma, alimentate tot de la Mol, au mers fara probleme peste 200000 km.

    De aici trag concluzia ca la Mol benzina este pipi de cal!

    Sau, cel putin era pana m-am hotarat sa renunt la benzina lor!
    Last edited by tipicarul; 7 July 2017, 17:23. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • Fanez
    replied
    Eu de 95 ca nu merita diferenta de pret dintre 95 si 98, 99, 100.
    Cand am luat de la MOL am avut senzatia ca motorul merge un pic mai fasnet si mai rotund fata de Rompetrol de la care pun de obicei din cauza cardului pe care-l am la ei.
    Nu merge rau nici cu Rompetrol, ba chiar am auzit (citit) ca are oarece proprietati care bla-bla nu stiu ce pe la motor.
    Preponderent pun de la Rompetrol, la mers nu vad vreo problema, la ITP inca n-am fost, test de noxe n-am facut.
    Despre MOL am auzit numai de bine. Despre OMV pot sa spun ca am remarcat un consum mai mare cu benzina lor de 95 (asta dupa CB, nu dupa impresia personala).

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google