Consum Ulei Logan 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ai folosit uleiul lor sau adus de tine, ca poate de aia nu prea te baga in seama? Incearca sa nu completezi ulei dupa 5000 km si vezi cat mai papa din el.

    Comment


    • La revizii ,totul de la service.

      Comment


      • Ai o problema , posibil celebrele simeringuri de supape mai ales c-ai si gpl.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • N-ar trebui sa aibe nici o problema la semeringurile de la supape la asa putini km.

          Eu as schimba marca de ulei, poate e vreo sansa sa nu mai consume.

          Exemplu il am la Focus2 1.6 benzina, la prima revizie (15000 km) i-am recomandat la frate-meu sa bage Mobil1 ESP 5W30, eu fiind incantat cum s-a comportat la 1.4 mpi.
          In 10000 km i-a mancat 1 litru (atat a completat).
          La urmatoarea revizie a bagat ulei Ford Fe 5W30, nu a mai mancat gram. Un ulei hulit de multi pt ca e slab etc, dar pana a vandut masina (120000 km) tot cu de ala a mers.

          Nu stiu...incearca un schimb cu DaciaOil sau Elf sa vezi...

          Comment


          • Pai elf zice ca a bagat in ea si degeaba, e ceva ciudat la el, nu cred sa il fi afectat gpl-ul asa repede, la mine a dus mult si bine pana sa rectific chiuloasa, dar tot nu imi scadea nivelul uleiului, si eu il schimbam ca pacala la 20.000.
            Ar fi bine totusi sa treci pe la service, nu prea e "normal".
            Gpl il are din fabrica sau pus de tine?
            Last edited by vdmihai; 3 October 2016, 21:29.
            sigpic
            !

            Comment


            • Gpl din fabrica,altfel pierdeam garantia. De la service a spus ca, atata timp cat nu consuma 1l la 1000Km este bine, ca asa scrie in carte.

              Comment


              • doar motoarele care functioneaza pe G.P.L au aceasta problema de consum ulei !!! cele care functioneaza pe benzina nu am obs lipsa uleiului

                Comment


                • Logan 1.2 2010

                  Si pe benzina mananca la fel ulei nu are importanta Gpl-ului.. a mea la 189000 manaca in jur de 1,2 litri de ulei la 15000 km...problema este la garnitura de la capacul culbutori si simeringurile de la supape. Multi au schimbat in garantie simeringurile de la supape

                  Comment


                  • Ce mai e nou in ceea ce priveste consumul de ulei la motoarele 1,2?Intreb pentru ca vreau sa cumpar un logan 2016 cu motor 1,2 fara GPL,km putini,pana in 100tkm,euro 6.

                    Comment


                    • sandero 1.2 din 2010 130000 km schimb uleiul la 10000 km si de la schimb la schimb nu consuma ulei nici macar 100g ulei 5w40 motul

                      Comment


                      • Cartea recomanda 5w40 pentru 1,2 ,as merge pe elf 5w30 ,este net superior.Ceva pareri din partea celor care folosesc/au folosit ambele uleiuri in motorul asta?
                        Last edited by vali zak; 13 June 2021, 11:07.

                        Comment


                        • Salut,
                          Am cumpărat second un Logan II/2015 cu GPL din fabrică, 1.2 16V, 125000Km(Așa reiese din documentele de service și ceva chitanțe/factură) adus din Germania La schimbul de ulei care a urmat cumpărării am constatat că-mi supurează ulei (ELF 5W30)la o garnitură (chiulasă?) aflată sub galeria de fum. Am constata și ceva pierdere de ulei(2-3mm la aprox 200km) dar încă nu-mi dau seama cât ar fi/1000Km. Am mai constatat că la coborâri frâna de motor nu prea funcționează în sensul că permite creșterea vitezei( în treapta III)

                          Sunt doar șofer deci nu prea știu de unde să o apuc.
                          La un test de compresie ce valori ar trebui să obțin la acest motor?
                          Aș face testul pentru a vedea dacă motorul mai poate trăi așa sau...la un service(nu Dacia) mi-au oferit schimbarea garniturii plus rectificare chiulasă plus ceva rectificări scaune și schimbări de componente+chit de distribuție la 2800 de Lei.


                          Comment


                          • pentru Klimm
                            cu 2800 lei iti cumperi un motor cu totul SH

                            Comment


                            • Originally posted by Klimm View Post
                              Salut,
                              Am cumpărat second un Logan II/2015 cu GPL din fabrică, 1.2 16V, 125000Km(Așa reiese din documentele de service și ceva chitanțe/factură) adus din Germania La schimbul de ulei care a urmat cumpărării am constatat că-mi supurează ulei (ELF 5W30)la o garnitură (chiulasă?) aflată sub galeria de fum. Am constata și ceva pierdere de ulei(2-3mm la aprox 200km) dar încă nu-mi dau seama cât ar fi/1000Km. Am mai constatat că la coborâri frâna de motor nu prea funcționează în sensul că permite creșterea vitezei( în treapta III)

                              Sunt doar șofer deci nu prea știu de unde să o apuc.
                              La un test de compresie ce valori ar trebui să obțin la acest motor?
                              Aș face testul pentru a vedea dacă motorul mai poate trăi așa sau...la un service(nu Dacia) mi-au oferit schimbarea garniturii plus rectificare chiulasă plus ceva rectificări scaune și schimbări de componente+chit de distribuție la 2800 de Lei.
                              il repari pe al tau la un mecanic sau service de cartier,nu cumpara alt motor
                              Prima lege a mecanicii spune:
                              daca merge legat cu sirma, e pacat sa irosesti un surub!​​​​

                              Comment


                              • sorinus06 ionbumbu domnilor vă mulțumesc pentru sfaturi. L-am legat cu sârmă După ce a scăzut destul de masiv, dacă accept nivelul sub jumătatea jojei, scade mult mai puțin(probabil este sub nivelul acelei garnituri) Consumă mai puțin de un litru la 7000Km. Deocamdată rămâne așa

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google