Turatii Logan 1.4 - cum sa nu subturezi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da chiar asa, am mers sambata seara rapid cu un taxi si chiar am vaz ca schimba in a 5-a p la 60 si am ramas uimit....totusi avea 1.4 mpi si cand accelera ma baga in scaun si l-am intrebat ce are domne de trage asa de bine masinuta la turatii asa de joase . Raspuns primit : REMAPAT.In concluzie am ramas placut impresionat cred ca si a mea o sa beneficieze in curand de asa ceva.Dar nu am prea stat sa-l intreb ce consum are in ritmu asta.Din cate am vaz la stilul sau de condus nu stiu ce sa zic....sry dc sunt offtopic in leg cu consumul :P

    Comment


    • Vad ca sunteti priceputi toti......
      dar ziceti-mi si mie....
      este adevarat ca,cu un logan de 1.4 poti ajunge la 180km/h???

      Comment


      • Da!Daca ai unde sa-i dai pt. ca nu-i va prinde prea repede!Atentie, ma refer la viteza de pe vitezometru nu cea reala!
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • La 180 kilometrii pe ora ? Aproape imposibil ,io unul nu as incerca si nici nu cred ca o sa incerc ,nu de alta dar masina devine extrem de nesigura la asemenea viteza si nu cred ca este indicat cu nici un model din gama logan indiferent de motorizare.Oricum eu ma multumesc si cu 140 - 150 max ,cred ca este multumitor mai ales ca ma intereseaza si de siguranta celor care merg cu mine .

          Si in plus dark are dreptate, pana prinde 1.4 180....hohooo trebuie sa ai rabdaresi doamne fereste la un viraj mai strans...
          Last edited by Seba; 16 March 2008, 03:21.

          Comment


          • Cu orice masina trebuie sa ai MARE grija in viraj la o curba mai ascutita la 180 km/h!( desi trebuie sa cunosti pilotaj ca sa abordezi astfel de curbe la asemenea viteza)...si bineinteles ca Logan e mai instabila la viteza asta dar nici nu "danseaza" pe sosea daca nu bate vantul sau nu trec tir-uri pe langa tine!Daca vrei un exemplu, ia un SUV si mergi cu 180 km/h sa vezi cum e ...atat ca alea sunt ceva mai grele!In alta ordine de idei, 1.6 16v are pe talon peste 180 km/h deci avand in vedere ca CX-ul si volumul sunt cam aceleasi e clar ca nu e ceva atat de "grav" care sa perturbe stabilitatea masinii (in afara de factorii externi)!Ma refer la cele stock, nu tuning!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • O avea el 180 da tot dacie ramane.Acelasi morman de fiare ,io unu nu prea am atat de mare incredere...

              Comment


              • Asta cu "tot dacie ramane" e doar ceva subiectiv...eu ma refer la valorile pur tehnice!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Stiu foarte bine ca prinde 180 si chiar mai mult 1.8 16v dar ma refeream la constructia masinii in legatura cu siguranta .Tocmai din aceasta cauza nu i-as da ata de mult chiar dc poate.

                  Comment


                  • Am citit pe undeva pe forum ca, daca depasesti 7-8000 turatii "se taie injectia" . adica se opreste motorul?

                    Comment


                    • Pe la 8.000 nu ştiu că al meu nu are de cât 7.000 tur/min, dar aşa am auzit şi eu că de la un anumit prag nu mai turează.

                      Comment


                      • 5500-6000 parca ,daca e stock, se taie alimentarea inca nu am incercat sa-i dau mai mult de 4000 de ture , iar la motoarele cu chip tuning pe la 6000 sau 6500.Bafta

                        Comment


                        • Un 1.4 poate ajunge (pe autostrada) la 180, dar pe ceas, real nu-i mai mult de 160-163.
                          La 160 pe ceas, gpsul arata 147.

                          La turatii: unul stock la 6000 rot/min. taie injectia (tr 3 sau 4, ca pe tr 5 nu ajunge nici macar la 5300 )

                          Comment


                          • Nici o masina nu afiseaza viteza reala!De obicei arata mai mult pe vitezometru!
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Bun, o ultima chestie si terminam cu offtopicu (poate deschidem unul pe tema asta): La Fabia 160 km pe ceas - gps-ul arata 143-144km/h. Loganu e ''parfum''
                              Deci sa nu va ingrijorati ca la Logan arata prea mult in plus. Mai ales sa nu puneti la suflet rautatile altora, care zic ca Loganu fura rau la viteza, total FALS, e ca si la oricare alta masina! O sa pun si poze daca sunt pers. care nu cred ce spun.

                              Comment


                              • Vitezometru nu calculeaza si fortele exterioare( vant, gravitatie etc.) deaia apare pe gps o viteza mai mica

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google