Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Apropo de consum, e chestie foarte interesanta am vazut aseara la ''Distrugatorii de mituri'': daca mergi in spatele unui tir cu 80-90/h, in functie de distanta, iti scade consumul drastic: cu pana la 40% ...La 30 metri ai reducere de 10-12% parca, la 15 metri ai 27% la 3 m ai cam 30 si ceva...
    Explicatia e logica, dar nu credeam ca intr-adevar faci economie ''serioasa''.
    Last edited by Octavian; 5 December 2007, 11:55.

    Comment


    • La topicul cu discutii despre orice ne trece prin cap am spus de o intamplare reala cand am fost nevoit sa merg in spatele la un camion aprox. 50 de km. Si da e adevarat faci econoimie serioasa.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • Originally posted by Octavian___28
        Apropo de consum, e chestie foarte interesanta am vazut aseara la ''Distrugatorii de mituri'': daca mergi in spatele unui tir cu 80-90/h, in functie de distanta, iti scade consumul drastic: cu pana la 40% ...La 30 metri ai reducere de 10-12% parca, la 15 metri ai 27% la 3 m ai cam 30 si ceva...
        Explicatia e logica, dar nu credeam ca intr-adevar faci economie ''serioasa''.
        ar putea exista ceva adevar aici pentru ca aerul nu prea mai opune rezista in fata masinii noastre odata ce avem un obstacol destul de mare in fata si rezistenta la inaintare e mai redusa.

        Comment


        • Nu numai ca nu opune rezistenta dar este si o chestie de aspiratie. Adica te trage pentru ca se creeaza un fel de vid.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Deci ce drac, am vazut cum au testat astia real! Scade consumu'! 12-20%...Sa fiu...daca nu ma grabesc, o sa-mi gasesc un tir dupa care sa merg ) Cum fac eu numai in weekend 300 km, e numai bine.

            PS: normal ca e logic, se reduce mult frecarea cu aerul si la ce coeficient de aerodinamica avem noi...efectul e garantat!

            Comment


            • Motor 1.4 MPI.

              Galati - Buzau - Ploiesti - Brasov - Miercurea Ciuc - Harghita Bai cu retur prin Sfantu Gheorghe - Onesti - Tecuci -Galati. Total pe GPS 780 km. Am pus benzina de 1.8 mil. Consumat aproximativ 50l benzina Efix 95.
              Rezulta un consum de aproximativ 6.5/100 km.
              Eu zic ca decent pentru conditiile care au fost.Am prins -20 grade la Miercurea Ciuc.

              Comment


              • Originally posted by Octavian___28 View Post
                Apropo de consum, e chestie foarte interesanta am vazut aseara la ''Distrugatorii de mituri'': daca mergi in spatele unui tir cu 80-90/h, in functie de distanta, iti scade consumul drastic: cu pana la 40% ...La 30 metri ai reducere de 10-12% parca, la 15 metri ai 27% la 3 m ai cam 30 si ceva...
                Explicatia e logica, dar nu credeam ca intr-adevar faci economie ''serioasa''.
                Cand gasiti un camion/tir/autocar care sa nu arunce cu pietricele sa ma anuntati si pe mine. Eu cand am asa ceva in fata pastrez o distanta mare fata de el si fac tot posibilul sa-l depasesc.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  Cand gasiti un camion/tir/autocar care sa nu arunce cu pietricele sa ma anuntati si pe mine. Eu cand am asa ceva in fata pastrez o distanta mare fata de el si fac tot posibilul sa-l depasesc.
                  ca sa nu mai vb si de faptul ca vizibilitatea nu e prea grozava daca stai in spatele TIR-ului, iar daca mai prinzi si o ploaie, te-ai scos

                  Comment


                  • Deci treaba asta e verificata, nu trebuie sa si procedam asa. Nah..mai o piatra, mai nisip, noroi...glumesc. De cate ori am un tir in fata procedez normal ca si voi, il depasesc cat de repede pot (sunt patit cu parbrizu, de 2 ori spart la microbus)

                    Comment


                    • pai ce sa zic .. din cate am inteles .. ar iesi mai bun un golan cu un motor de 1.6 .. dar eu ma multumesc si cu 1.4 .. multumit pe consumul pe care il are .. n`am facut un calcul exact ... dar e p`acol cum ati zis voi
                      Its just a car ...

                      Comment


                      • am 1,4 mpi si ia cam 8,5-9 in oras si vreo 5,5-6 afra la 100-140km/h
                        multumitor pentru mine tinand cont ca fac taximetrie. nam ce sa cer mai mult la 160 000 de km cati are in 1 an si 9 luni

                        Comment


                        • Originally posted by steff_mc View Post
                          am 1,4 mpi si ia cam 8,5-9 in oras si vreo 5,5-6 afra la 100-140km/h
                          multumitor pentru mine tinand cont ca fac taximetrie. nam ce sa cer mai mult la 160 000 de km cati are in 1 an si 9 luni
                          daca mergi 6 ore cu 100km/h si 1 minut cu 140km/h, da, ia 5,5-6%...schimb ambitionu meu pe un 1.4 mpi (benzinar, sa ne intelegem, nu pe gpl) care la 140km/h constant ia 6%. mai taie din coada vulpii, ca seamana deja cu un crocodil. 1.4mpi consuma mai mult ca 1.6mpi de la viteze de 120-130km/h in sus. si pot sa jur ca nici al meu nici al tau nu consuma 6% la 140 constant. 9 in oras e ok, atat ia si 1.6-le meu. 5,5% ia 1.6-le la 100km/h constant.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Tigaia mea- 1.4MPI- cel mai bun consum in afara oras -vara,- Ac continuu, trei adulti doi copii si porbagajul ticsit de bagaje ( Informatie calculator bord) 6l/100 km consider ca e foarte bine . in oras consum 9,5- 10,5 /100km ceea ce la traficul din oras zic ca este foarte bine. Am scos consumuri si mai mici ex in afara orasului condus pe timp de noapte , viteza maxima 120 km/h, AC numai cit a fost nesesar-doar pentru dezaburire- la un drum de Alba -Buc. 5.3l/100km
                            Traiesc in ROMANIA SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL !

                            Comment


                            • Hm...oricat m-am ''chinuit'' sub 5,8 nu cred ca am scos. Dar e ok consumul. Ma distreaza (daca pot spune asa) cand bag talpa in ea, vezi (!) cum scad liniutele...una dupa alta...

                              Comment


                              • consum logan 1.4

                                la mine dupa ce resetez calc imi arata un consum de 13,5 si imi scade pana in 11 litri maxim.sa fie oare consum real?de mers in oras?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google