Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai cu 5,5 a crescut 2 linii pt ca imediat cum depaseste limita de 5 cat are o linie arata 2, relativ normal.
    consum de 5,5 e foarte probabil(am scos eu cu motor nou 5,8 la 80-90) dar la 130 chiar...nu merge
    si o linie are 5 nu 5,5, pt ca sunt 9 linii si rezerva(se aprinde becu) care e de 5, deci total 50 l(aprox)

    Comment


    • Ce naiba doar nu papa 5% la 130 de km/h.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • evident ca nu, 5% doar cu 90 si vant din pupa
        o fi fost ceva de indica aiurea

        Comment


        • Deci va spun sigur ca prima linie a mult mai mare (mai multi litri) decat linia a doua.

          Comment


          • offtopic: cum se apasa ca sa vezi cat mai e in rezervor?

            Comment


            • 1: bagi cheia in contact. 2: apesi (si tii apasat) pe butonul resetare km. 3: invarti cheia pana in pozitia start (cand se aprid beculetele la bord) 4: tii in continuare apasat pe buton pana cand incep acele sa sara (o sa inceapa sa sara in sus si-n jos) 5: cand incep acele sa se miste, eliberezi butonul si imediat il mai apesi o data si mai o data (si cred ca mai o data, de 3 ori in total) pana iti apare X litri. Prima data iti apare ceva ''imbarligaturi'', la a doua apasare e un cod, iar la a treia iti arata cati litri mai ai.
              Cand ai terminat de ''lecturat'' pur si simplu iei contactul si gata Poti sa faci asta cand vrei ca nu se strica nimic.

              Comment


              • Stiu ca e fizic imposibil sa imi fi consumat 5,5% mai ales la 130km/h, dar v-am impartit patania mea. Mentionez ca nu era prima linuta, era a treia de sus in jos. Dar cum a spus cineva mai sus, linutele sunt relative deoarece sunt legate de forma rezervorului si cum acea fosrma nu este un paralelipiped, fiecare dispare in legea ei. Si eu am facut odata cu prima linuta o suta si ceva dar de aia chiar nu m-am mirat, stiu ca e o marja peste cei 50 de litri mentionati de producator. impartirea la 9 o facusem si eu dar am zis sa nu mai zic nici o cifra sa nu imi sara lumea in cap asa ca am zis in linute . Concluzia: nu va luati dupa linute, nu prea sunt corente in exprimare parerea mea.
                Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                Comment


                • Daca n-am avea liniute?
                  Eu la vechea Daciada nu mai aveam indicator. Ce-i drept ca aveam 2 litri tot timpul in portbagaj. Dar n-am ramas fara benzina. )
                  Oricum si la Logan poti sa ramai fara benzina (caz frate-meu) daca ai impresia ca doar cu rezerva poti face mai mult de 100 km...
                  Noroc ca a ajuns in oras si benzinaria era relativ aproape.
                  Eu pe rezerva am facut cel mai mult 73 km (la drum lung) si n-am ramas fara benzina...Dar nu recomand.

                  Comment


                  • deci rezerva are 5l
                    ce parere aveti de un consum de 15,5/100

                    Comment


                    • Originally posted by CLC
                      deci rezerva are 5l
                      ce parere aveti de un consum de 15,5/100
                      tragedie !!
                      Logan KissFM 1.5 dC
                      B-79-MEF

                      Comment


                      • Originally posted by CLC
                        deci rezerva are 5l
                        ce parere aveti de un consum de 15,5/100
                        Daca ai resetat CB si ai dat o tura printre blocuri nu tre sa te sperii, fa vreo 100 km si dupa aia uitate cum stai cu consumu
                        ...de doi lei :p

                        Comment


                        • Acum 1 luna mi-am achizitionat si eu un Logan ! Este din iunie 2006 si cand l-am luat avea 21000 ! Deja am facut 1500 de kilometrii atat in oras cat si in afara !! In afara la o viteza de 110 km/h mi-a scos o medie de 5.3 (asta asa spunea calculatorul) !! In oras s-a schimbat situatia !! Calculatorul indica un consum de 9,7 !! Este bun acest consum pentru un 1.4 ? Masina nu a fost fortata !!

                          Comment


                          • pentru craiova e bunicel nu bun, acolo ai putea scoate chiar sub 9 avand in vedere ca motoru e la performante maxime dupa 20 de mii.

                            Comment


                            • De ce sa nu recunosc am incercat sa merg cu el la turatii cat mai mici !! La o viteza de 130-140 la ora in afara situatia s-a schimbat !!! Consumul a urcat la 6,8 !! Cred ca pentru viteza aceea e destul de bun consumul !!! Inainte am avut o Nova din 1998 ! 1596 Cm3 !!! Consumul era de 9 l in oras si 7-8 in afara !!

                              Comment


                              • Originally posted by OviDasH
                                !! In oras s-a schimbat situatia !! Calculatorul indica un consum de 9,7 !! Este bun acest consum pentru un 1.4 ? Masina nu a fost fortata !!
                                uni scot consumul asta in oras cu un motor de 1.6

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google