Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    on:aici se vorbea de consum 1,4

    off:abs asigura distanta mai mica de frinare in idea ca nu permite blocarea rotilor si ruperea aderentei pneurilor,ca daca ai rupt aderenta se duce masina unde vrea ea.

    discutia asta cu abs-ul poate o face stiky sau cum ii zice unul din moderatori si revenim la subiectul de baza al topicului.

    Comment


    • #62
      Am fost acasa. 350 km. 40 km oras, restu' afara, cu 90-140, drum aglomerat, tiruri si alte cele. Mi-a iesit un ''cinstit'' spun eu 6,9-7 %. Parca m-a asteptam la mai putin, dar sa nu exageram.

      Comment


      • #63
        Aproximativ acelasi consum l-am obtinut si eu cand am facut un drum Bucuresti-Buzau (vulcanii noroiosi mai exact) impreuna cu un prieten ce avea tot un Logan dar DCI. Omul dornic sa vada puterea masinii a tras de ea si a mers fara mila depasind tot ce prindea. Nestiind drumul, am fost nevoit sa tin aproape de el deci turat mult pentru depasiri in panta si au fost destule.
        Intr-adevar este onorabil un consum de 7% pentru un drum aglomerat si mers "sportiv" cu 3 oameni in masina.
        Viteza maxima 130 in afara localitatilor si 50 in localitati deoarece nu a existat sat fara echipaj de politie si masina cu radar pe ea
        PS: Ca fapt divers el a scos un consum de 5.5 cu un om in plus in masina fata de incarcatura mea si aer conditionat idn cand in cand.
        Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

        Comment


        • #64
          cat consuma Loganul de 1,4 in orash?Afara e clar ca consuma in functie de fiecare sofer dar in orash la condus normal?...scuze dar deviasem la abs...
          Last edited by fabulous4u2; 10 September 2007, 22:10.

          Comment


          • #65
            Originally posted by fabulous4u2
            cat consuma Loganul de 1,4 in orash?Afara e clar ca consuma in functie de fiecare sofer dar in orash la condus normal?...scuze dar deviasem la abs...
            intr-un oras ca constanta in afara sezonului iunie-septembrie consumul nu are voie sa depaseasca 9L

            Comment


            • #66
              in oras un 1.4 consuma mai putin decat un 1.6. Asta normal este in fc. de oras. Mie in Arad imi ia 8,5-9 max. Poate ''lua'' si 10. Depinde de trafic si de cum o calci. Daca esti un baiat cuminte poti scoate un 8,5% cinstit

              Comment


              • #67
                normal ca se scoate 8.5 cu un motor de 1.4 eu merg si pe un 8L(depinde de oras)

                Comment


                • #68
                  Mi-e imi pare rau ca nu am un control clar ....asta e, dar pana acum fata de vechea Dacia 1300 (de care sunt mandru pt. ca merge si acum ok)exista o diferenta care se simte la portofel, va spun sincer, primesc bani fixi de la patron, (virgula)si fac ceva km in plus..si in alte conditii...sunt mandru si nu ingamfat. Ma cara asa cum mi-am dorit sa ma care o masina, poate exagerez. Peugeotu' patroanei ma sufoca cu susp. rigida.
                  Last edited by Octavian; 10 September 2007, 23:38.

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by Octavian___28
                    Peugeotu' patroanei ma sufoca cu susp. rigida.
                    Tocmai de asta trebuie alese intotdeauna masini special concepute pt Europa de est....ma refer aici la Skoda ,Renault....Skoda Octavia este chiar scumpa dar sa nu uitam ca are motor,tabla si piese de Wolksvagen,la care se adauga bucsaraia ,amortizoarele etc rezistente facute special pt Eastern Europe.....deci aici in Romania intotdeauna o Octavia o sa fie mai rezistenta decat un Passat chiar daca passatul este cu 5000-8000 euro mai scump.....

                    Comment


                    • #70
                      Oricum, loganu' parca a fost conceput special pt. drumurile noastre. Se ''muleaza'' bine dupa gropi. Cred ca daca ai circula cu el numai in Germania sa spunem...n-ai schimba never ever nici un capat de bara sau alte cele.
                      On topic: daca tot verific cu metoda butonului apasat la contact sa vad cati litri mai am in rezervor, poate sa se intample ceva rau , pe termen lung?

                      Comment


                      • #71
                        N-are ce sa se intample daca verifici mereu litri de benzina din rezervor.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by Octavian___28
                          Oricum, loganu' parca a fost conceput special pt. drumurile noastre. Se ''muleaza'' bine dupa gropi. Cred ca daca ai circula cu el numai in Germania sa spunem...n-ai schimba never ever nici un capat de bara sau alte cele.
                          On topic: daca tot verific cu metoda butonului apasat la contact sa vad cati litri mai am in rezervor, poate sa se intample ceva rau , pe termen lung?
                          nu se intampla nimic.spunea cineva faptul ca e chiar indicat sa resetezi si defectele pe care le inregistreaza CB.

                          Comment


                          • #73
                            ma simt mai linistit daca va intreb si pe voi. Mi-a aratat cineva smecheria asta si na...cand n-am ce face, fac treaba asta.

                            Comment


                            • #74
                              mai oameni buni ma ingrozesc ce aud la voi aici ,eu consum si 12 l/100km in oras in bucuresti nu inteleg voi din ce orase sunteti de consumati ata de putin 9l auzi in viata mea nu am auzit asa ceva poate voi nu aveti aglomeratie dar in buc este dezastru intre 11 si 12 consum

                              incep sa-mi fac griji
                              "cromul este placerea mea"
                              "cui nu-i place , valea"

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by BRUTUSANF
                                mai oameni buni ma ingrozesc ce aud la voi aici ,eu consum si 12 l/100km in oras in bucuresti nu inteleg voi din ce orase sunteti de consumati ata de putin 9l auzi in viata mea nu am auzit asa ceva poate voi nu aveti aglomeratie dar in buc este dezastru intre 11 si 12 consum

                                incep sa-mi fac griji
                                nu te ingrijora.ii invit pe toti ce nu cred ca ai un asemenea consum , in Bucuresti, pe Colentina sau Stefan cel Mare, prin Centru sau pe la Gara, sa conduca la orice ora din zi si apoi sa vedem ce zic....Era un tip din Galati parca,ce spunea ca DCI-ul lui ii consuma 6l in oras....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google