Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca mergi pe o portiune mica si aglomerata si te uiti la CB o sa-ti arate valori mari, normal.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Salutare tuturor !
      De saptamana trecuta sunt mandru posesor de Logan varianta Kiss Fm si am facut 220 km , CB nu a fost resetat nicodata iar consumul mediu este de 8,6 l la 100/km, cei mai multi kilometrii facuti in oras , iar afara aproximativ 60 km , eu sunt multumit pe deplin de masina , trecerea de la 1310 fiind foarte placuta :P
      Prima alimentare la pompa a fost de 100 ron dar nu am fost atent ce benzina exact mi-a bagat respectivul(pompa Petrom), as vrea sa intreb ce benzina recomandati dpdv calitativ/pret .
      Va Multumesc !!
      sigpic

      Comment


      • Baga de 95 (OMV sau Rompetrol) . Eu bag de la Ptrom, n-am avut probleme.

        PS: sa-l stapanesti sanatos!

        Comment


        • Recomand tot PetromV si Rompetrol si sa te feresti de Lukoil.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Ultimul consum: cu 28 litri am facut ~ 300 km. 120 km oras, 180 afara...deci 9,33 media. Mers cu ea in regim sever, 140-160 afara(pe unde s-a putut desigur, cu depasiri alea alea...) si in oras km. facuti la ore de aglomeratie. Mult? Putin...?

            Comment


            • cam mult si tot cu 140 teai dus? in afara? sau o fo portiuni unde te-o apucat sa-i dai un pic, adica de ex din 120 km afara, cam cati km ai rulat cu sau peste 140 kmh?

              Comment


              • Pe naiba. Cat s-a putut, la ''blana'' (Arad- Resita, retur pana in Bocsa). Unde scadeam sub 110/h , dat tr 4 si calcata pana la 140, 5 si blana, tot drumu, depasiri numai pe tr 3 sau 4. (in localitati o lasam la 80-90 ca restu lumii).

                Comment


                • atunci e cam justificat consumu asa ridicat pt saracutzu motor de 1.4, care cu toate ca e mic si cu 8 valve ii place turele.

                  Comment


                  • Asa-i? Interesant si contra celor care il vad drept ''un basinos'' de motor, dar nu face deloc urat in turatii mari. ...chiar daca are 8V si nu 16V.
                    PS: sa vezi la deal (unde se fac cate doua benzi) ce vin tare din spate si ii iau prin ''invaluire'' la tr 4 in 3800-4500 rot/min, si multi normal(!)nu se dau pe prima banda...nu-i nimic, pe acolo ii depasesc...masini cu pretentii, ii vezi ca o talpesc dar...prea tarziu...ii surprind tot timpul.

                    Comment


                    • Originally posted by andrei View Post
                      Recomand tot PetromV si Rompetrol si sa te feresti de Lukoil.
                      eu unul era sa iau tapa dela Lukoil...
                      sigpicIntalnirea membrilor Logan Club Mioveni, in fiecare Duminica, la ora 18, Parcare P3....

                      Comment


                      • Daca numai ''era'', e ok. :|

                        Comment


                        • Eram in trafic, am alimentat din Luk la sibiu, am luat teapa! M-am rugat sa termin benzina din rezervor. Dar am mai alimentatde la o pompa din oras(Alba) si cu 51 litri alimentati am parcurs 850 km pe timp de vara ,AC . Din acesti 850 km vreo 60 au fost oras calculati si voi.Acum alimentez doar LUK cind platesc cash si in rest OMV platesc cu card si sincer, Luk-ul 95 depaseste Carerra 95
                          Traiesc in ROMANIA SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL !

                          Comment


                          • Domnu' Lupu, corect. Isi da drumu, sau te obisnuiesti tu cu masina, inca nu m-am convins. A mea e de 1,4, am doar 6000 km in bord, dar la drum intins, a 5-a, pana in 120 km/h (nu pot mai mult cu juniorul in scaunul din spate), consumul e de 5,8. In oras (Cluj-Napoca), cu tot frigul, arat 9. Recunosc, am fost reticent, dar acum sunt super multumit de cum se comporta si ce ofera Loganul. Jos cu clopul, cum se zice pe la noi.

                            Comment


                            • eu merg cu Lukoil de cinci ani de zile, berlina am vindut-o cu carburatorul nedesfacut de 2,5 ani si in golan am bagat numai Lukoil de 95 si vad ca merge si am alimentat si din tara fara sa am probleme.
                              din experienta unui prieten mecanic stiu ca atunci cind ai in rezervor cam 15 l si bagi cam tot aceasi cantitate de benzina de la alt producator apar probleme de genul "nu trage motorul sau merge in suturi", a ajuns la concluzia ca problema s-ar putea sa fie de la aditivi diferiti pe care ii folosec producatorii, se poate sa se reduca unul pe celalalt si sa afecteze calitatea benzinei.

                              Comment


                              • E si subiect deschis cu ce benzina folositi, asta e de consum...

                                Sa va spun ce am patit aseara: iau un taxi (logan) ma duce omu ,din spate ma uit... , schimba la 2000 max. 2100 rot/min. Imi spuneam ''ce fain te cara dieselu si silentios grozav..'' Cand vad pe CB afisat un consum mediu 9,1.....Ii spun la sofer, ''domnule atata de mult consuma??? 9,1%?? ca eu am auzit ca iau 6-6,5%...'' el '''ei pa naiba, alea-s minciuni'' eu ''pai nu e diesel??'' el ''nuuu, benzinar 1.4''. ..si schimba ca la un diesel la 2000...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google