Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Puneti si voi viteza medie afisata, care aveti CB. E egal cu zero ca ai mers cu 170 km/h daca 98% din drum l-ai parcurs cu 80 km/h
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Originally posted by JmEk View Post
      pentru prima data de cand am loganul am scos o autonomie de 700km cu 50L.....deci consum de 7.14 cu o viteza medie de 100km/h
      Din cate stiu eu tu nu ai CB, cum ti-ai dat seama ca ai avut media de viteza 100km/h? La firma la care lucrez, baietii care conduc CLS, A8, A6, S320 nici unul nu a reusit sa scoata o viteza medie mai mare de 80 km/h, si astia chiar nu merg incet.
      Ca un exemplu: A8 3.0 TDI, Bucuresti-Constanta si retur, media de viteza a fost de 76 km/h.

      Uite si cum se calculeaza media de viteza:

      Multi considera ca viteza medie este (v1 + v2)/2 = 50 km/h, fara a avea nicio formula care sa ateste acest lucru.

      Fie d distanta totala parcursa in timpul t, cu viteza v.
      Nu stim nici d, nici t, si nici nu ne intereseaza. Noi vrem doar v, care este egal cu d/t.

      Distanta d/2 este parcursa in timpul t1, cu viteza v1.
      (E vorba de prima jumatate din drum).

      Distanta d/2 este parcursa in timpul t2, cu viteza v2.
      (E vorba de a doua jumatate din drum).

      d/2 = t1 * v1
      d/2 = t2 * v2

      Stim ca v1 = 40 km/h, iar v2 = 60 km/h.

      De asemenea, t = t1 + t2
      (deoarece timpul total este format din timpul in care se parcurge prima jumatate + timpul in care se parcurge a doua jumatate)

      Inlocuind t1 si t2, din ecuatiile de mai sus, rezulta ca:
      v = d / t = 2 * v1 * v2 / (v1 + v2) = 48 km/h

      Asadar, degeaba a mers pe autostrada cu 180 km/h constant pe 320 km (cat tine autostrada dus intors) daca pe restul drumului a mers cu 100km/h in afara si 60 km/h in localitati. Sa nu mai punem si distanta pe care a parcurs-o in Bucuresti pe drumul din Militari pana la iesire pe autostrada si distanta parcursa in Constanta.
      De ce credeti ca in oras media de viteza afisata de CB este de 15-25km/h?
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Uite ce mi-a afisat mie: Din fata portii pana la Vidraru si inapoi iar in fata portii.

        Acum nush cat de agresiv conduc eu...ca, personal nu ma consider pericol pe sosea
        Attached Files
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Media aia de viteza a ta vine si imi rastoarna toata teoria mea de mai sus.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Oricum, o viteza medie de ~100 km/h se poate face numai pe autostrada, altfel iti risti viata degeaba, mai ales cu utilajele noastre.

            Comment


            • am fost in week end la herculane
              traseu alexandria -giurgiu -alexandria -craiova -drobeta-herculane -baia de arama -targu jiu-horezu-craiova -slatina -alexandria - giurgiu -alexandria
              consum 6,2% cu ac 50%din drum cam 1100 de kilometrii
              sigpic Alexandria

              Comment


              • imi cer scuze intunecatimea dvs...nu am observat pe topicul de 1.6 ca tu discutai de viteza fix la 100 pe ora...
                am mai explicat si mai explic o data cum am ajuns la consum de 5.4
                drum dus intors 4 adulti in masina ,total drum ...in jur de 100 km...mers in localitati cu 80-90 in afara lor cu 100-110 si sa zicem rar si pe distante ff scurte(depasiri)120.
                mers chiar usor''sportiv''' cu foarte multe ghilimele.
                consumul a fost dat de CB si inate de plecare la drum a fost resetat...
                la fiecare drum in exteriorul orasului resetez...
                CB-ul a fost verificat de 2-3 ori pana acum prin metoda plinului si facut plinul ca aceeasi pompa special din cauza neincrederii acordate lui ....(nu imi venea sa cred ca am consumat atat de putin)
                nu am Ac si am mers normal... nu pot zice ca am incercat sa merg la consum..dar nici nu am dat in ea tare.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Nu-ti cere scuze ca suntem colegi de forum...nu e nimeni superior.

                  Da, am sa incerc data viitoare sa resetez CB-ul DUPA ce stabilizez viteza si am s-o tin asa cel putin 30 km parcursi...revin cu detalii dupa primul experiment.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • mi-am cerut scuze ptr simplul fapt ca m-am bagat la 1.6 aiurea in discutie... fara sa citesc decat..firimituri.

                    la 100 pe ora..daca nu ma insel...cred ca am undeva la 5.8-5.9...am sa verific la primul drum mai lung
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Se poate scoate sub 5l/100 fara aer si drumu nu prea aglomerat, noaptea in cazul meu am acasa filmulete facute intr-un drum de Cluj-Costinesti.
                      Am resetat la plecare din Cluj si am filmat toate valorile C.B. la Alba ,Bucuresti ,Costinesti.
                      2 persoane in masina + bagaje o sa adaug filmele cand ajung acasa acuma sunt la munca.

                      Comment


                      • Drumul pe care il frecventez cel mai des e bacau - vaslui ... un drum plin de serpentine, dealuri, vai si gauri prietenoase ...sa nu mai zic de bastinasii locali care nu se dau de pe sosea nici cu moartea-n fata. Parcurg 54km si uneori mia consumat si 2 litri :| ...mai scoasa din viteza pe ici pe colo si totusi e bun. In oras nu pot sa ma plang ... ma mentin pe la un 7l/100km cu schimbari de viteze pe la 2700-3000 turatii

                        Comment


                        • eu zic ca poti sa scoti si mai putin de 2 litri si 7 litri
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by ROLion View Post
                            .................................................. ....................Parcurg 54km si uneori mia consumat si 2 litri :| ...mai scoasa din viteza pe ici pe colo si totusi e bun. ....................................
                            Aha! Deci e bun totusi...cred ca daca iesea 1,5% atunci era bun fara ''totusi'' ha..???

                            Gata, avem un record absolut!

                            Comment


                            • Astia cu dizal pot sa-si dea foc la masini....e oficial

                              Ontopic: Ai coborat pe aia 54 de km?
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Inseamna ca eu ar trebui sa imi dau foc la masina la consumurile mele 10 in oras si 7 afara.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google