Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In oras daca schimbi pana in tr 4 la 2500 nu e ceva rau. Atata timp cat se accelereaza usor, fara talpa in podea, e ok.
    Din tr 2 la ~2500 sa dai 3 nu e rau. In tr 4 in oras, deci fara accelerari bruste, se poate merge si cu ~1800 rot/min.
    Eu schimb pe la ~2700, dar sunt momente cand schimb si la ~2500, no problem (sa vedeti taximetristii cum schimba la ~2000 rot/min, vai de capu' lor).
    Afara e bine sa te duci pe la ~3300-3500 cand schimbi.
    In regimu asta ar trebui sa scoti un ~7-7,2% daca tot esti nemultumit.

    Comment


    • Are dreptate Octavian___28, atata timp cat dupa schimbarea treptei de viteza la 2.500rot/min, nu se accelereaza brusc, si o tii usor sa isi ia masina viteza (accelerezi progresiv, nu tragi de masina ca nebunu) consumul nu creste, plus ca, de ex in Buc, daca incerci sa schimbi la 3000-3500rot/min, nu prea reusesti, pt ca ajungi in fundul celui din fata si franezi....Ce rezolvi in situatia asta?Consum mai mare, uzura mai rapida a placutelor de frana, si disconfort.
      Pana la urma urmei, fiecare are stilul prpriu de condus, dar cel mai important factor in reprezinta experienta, parerea mea.
      Si ca sa inchei on topic, cb resetat in oras, dupa 60Km, in Buc, consum 7.9% (atat arata CB-ul in acest moment) mers si dimineata (aprox 8.1-8.3%), si noaptea (scade pana pe la 7.9 - 8%).

      sigpic

      Comment


      • Acum sa fim seriosi, nu cred ca nu vi s-a intamplat sa scada pe la ~1500 in tr 2 sau 3 si sa nu retrogradati...Cel putin la mine se intampla cel putin o data pe zi si mai mult de lene o las asa incet si se duce ) (fara pasageri)
        Cred ca ati remarcat ca urca foarte bine de la turatii joase comparativ cu alte benzinare.
        Numai sa n-o cauti in podea, asa...Usurel.

        Comment


        • Originally posted by TWeetY View Post
          cum mergi ma tu "normal" cu ea???
          Pleci numai taras si scarturi...Eu ti-am zis ca d'aia te arde la benzina
          Mergi sportiv si trebuie sa recunosti....
          Lasa mey alea ) ma dai de gol aici ) am mers si nesportiv mult timp tweety si tot asa este nush care e treaba in fine m-am obisnuit fata de cum aveam inainte 8-9 prin oras 7,7 acuma e bine !
          http://www.signaturebar.com/uploads/images/1864.jpg

          Comment


          • 7,7% prin Pitesti...? E super ok.

            PS: mai ales la cat de haotic se circula p-acolo...

            Comment


            • Da oricum ori ca merg prin Pitesti ori in afara pitestiului tot 7,7 imi arata f rar cand sscade la 7,6 si de mers taras cu ea mai merg si eu odata la nush cati km
              http://www.signaturebar.com/uploads/images/1864.jpg

              Comment


              • Cum sa-ti arate 7,7 afara si tot 7,7 in oras...?

                Comment


                • Numai asa imi arata
                  http://www.signaturebar.com/uploads/images/1864.jpg

                  Comment


                  • Mai reseteaza si tu CB-ul ala
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Nu stiu cu CB-u asta...Cred ca mai mult te incurca si poate mai devii si obsedat de el.
                      Eu stiu un lucru, bag la pompa si vad cat am consumat si gata ))

                      PS: desi mi-ar place sa am CB ...sa ma incurce si pe mine putin

                      Comment


                      • Nu am cb.Metoda plinului pana la primul declick !Oras brasov iarna 10 la % vara 8 la %.
                        dar acest consum este numai in oras si cu motor rece!!
                        in afara 6.5 la%
                        aceste date cu un condus normal.

                        cu condus sportiv adougati minim 1-2 litri cu condus ca taicamiu scadeti 1 litru Logan 1.4 preferance cauciucuri kormoran, ulei dacia, 1-2 pers la bord(si datele acestea conteaza mult)

                        Comment


                        • Cauciucurile kormoran si uleiul dacia chiar ca sunt cele mai bune metode a scadea consumul masinii schimba gumele si uleiul, vei avea o surpriza placuta...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Baieti, din cate stiu eu consumul mixt se calculeaza 1/3 in oras si 2/3 afara. Asa ca sa nu va speriati daca mergeti 50-50 si consumul va fi mai mare decat in carte...Am aflat-o si eu de cateva luni...Nu-i asa ca sunteti surprinsi?

                            Comment


                            • Originally posted by csebalyn View Post
                              Cauciucurile kormoran si uleiul dacia chiar ca sunt cele mai bune metode a scadea consumul masinii schimba gumele si uleiul, vei avea o surpriza placuta...
                              Cauciucuri Kormoran am si uleiul Dacia Oil 5w30 ! SI consumul este de 7.7% dupa parerea mea este mare !
                              http://www.signaturebar.com/uploads/images/1864.jpg

                              Comment


                              • Salut, sunt nou pe forum. Referitor la consum : 21 L, 330 KM 1 drum Brasov - Comarnic ( dus - intors), restul in oras, consum, undeva de 7 %.Ce spuneti ? E bun?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google