Reparatii necesare 1.6 MPI 2005

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mr.K
    replied
    Daca aia nu e buna, are colegul planetara vad, 900 lei setul, de origine.
    Dar, poate nu e nevoie.

    Leave a comment:


  • vitriol
    replied
    Pai site-ul ala este un fel de OLX al pieselor auto. Acolo pot pune anunt si cei care au taraba in autovit.
    As prefera un magazin de incredere, decat sa dau jumatate din bani pe piese de origine indoielnica.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    450 lei.
    Planetara Dacia Logan/Sandero 1.4/1,6 Mpi Originala RenaultProdus nou Original de prim-montajPret fix 450 lei bucAducem si alte piese la comanda...

    O pun ca sa fie, in caz de nevoie, daca mecanicul a avut dreptate.

    Leave a comment:


  • vitriol
    replied
    Se prea poate. Nu am avut probleme cu planetarele, deci n-am stat sa caut cel mai bun pret. Am aruncat un ochi aici ca sa-mi fac o idee.

    Originally posted by alxo91 View Post
    E cea din fabrica, da. Deci planetarele nu se schimba asa "ca trebuie", nu? Oricum nu bate, nu simt ca ar avea ceva suspect. Bine, oricum loganul troncane la fiecare groapa, denivelare, dar nimic suspect.
    Asta nu este o regula, ci tine, mai degraba, de modul de intretinere si exploatare. A mea are 10 ani si singurii care fac galagie la denivelari sunt greierii din bord. Articulatia si suspensia sunt pe "silent mode".
    Last edited by vitriol; 15 February 2017, 13:36.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Acu', nu vreau sa contrazic pe nimeni musai, dar cu 800 de lei iei un set de planetare OEM.
    Cine vrea, gaseste si la 800 lei bucata.
    Un burduf OEM e 150- 200 lei.

    Daca planetara nu are nimic, nu ai de ce sa o schimbi.
    Last edited by mr.K; 15 February 2017, 13:28.

    Leave a comment:


  • alxo91
    replied
    E cea din fabrica, da. Deci planetarele nu se schimba asa "ca trebuie", nu? Oricum nu bate, nu simt ca ar avea ceva suspect. Bine, oricum loganul troncane la fiecare groapa, denivelare, dar nimic suspect.

    Leave a comment:


  • vitriol
    replied
    Originally posted by alxo91 View Post
    Pai daca este la jumatate din planetara nu are rost, mai bine iau unul ieftin pentru cateva luni, si dupa le schimb pe amandoua, daca tot fac o investitie. Asta e logica mea, nu neaparat ca ar fi una buna ) dar depinde si de bugetul actual.
    Pretul unui burduf de origine este la jumatate din pretul unei planetare ASAM. O planetara OEM este 800 lei, iar un burduf de origine este 140 lei.

    Daca planetara este buna, mai ales daca este aia din fabrica, n-are sens s-o dai pe una ASAM.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Depinde de ce zdrangane. Poate e rupt un suport, ala se poate suda sau pune un colier mecanic.
    Altfel, sudura e vax albina, pe tabla ruginita.
    mai bine iau unul ieftin pentru cateva luni,
    Ai sa vezi daca te tine cateva luni. Dai banii degeaba pe manopera.
    Last edited by mr.K; 15 February 2017, 12:53.

    Leave a comment:


  • alxo91
    replied
    Pai daca este la jumatate din planetara nu are rost, mai bine iau unul ieftin pentru cateva luni, si dupa le schimb pe amandoua, daca tot fac o investitie. Asta e logica mea, nu neaparat ca ar fi una buna ) dar depinde si de bugetul actual.
    Si inca o chestie, a inceput sa zdrangane toba, are un zumzet la anumite turatii. Am inteles ca se sudeaza in cazuri de genul, nu?

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Daca planetara nu e afectata, eu as schimba doar burduful.
    Nu cumpara un burduf ieftin, ia unul de origine.
    Daca un burduf de origine costa cat jumatate de planetara, dupa cum vad ca sunt preturile, merita luata in calcul si o planetara noua, daca sunt bani disponibili.
    Tu stii bugetul.

    Leave a comment:


  • alxo91
    replied
    Salutare din nou!
    Am fost ieri la service sa schimb pachetul de distributie, si am mai descoperit niste probleme: burduful planetarei dreapta este spart si a aruncat toata vaselina spre roata.
    Baiatul de la service a zis sa schimb planetara cu totul. Voi ce ziceti? Altii mi-au spus sa schimb doar burduful.
    Voi ce recomandati?

    Leave a comment:


  • alxo91
    replied
    Ma gandeam ca-s destul de seriosi. Oricum fata de altele de cartier sunt mai profi. Eu sunt bucuros ca mi-au schimbat bascula antirasturnare si mi-au fixat mai bine capacul de filtru de la motor. Zdranganea si ala in ultimul hal.

    Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

    Leave a comment:


  • aris86
    replied
    Mergi și tu la un service mai serios și fă o diagnoza. Cei de la Norauto, nu prea au habar, te duci cu o problema și pleci cu 3/4 apoi.

    Leave a comment:


  • alxo91
    replied
    Am luat tesla. Le-am pus. Sper sa fie ok.

    Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

    Sa va povestesc:

    Am fost azi la norauto pentru o constare la directie. Bieletele de directie ar trebui schimbate in curand, dar am acceptat sa imi faca geometria si echilibrat rotile pentru moment. Am schimbat si bascula antirasturnare, avea baiatul de la service una SH in stare buna. M-a costat 50 lei bascula + 65 lei geometria si echilibratul. Se simte o imbunatire. Nu mai tremura masina si tinuta de drum e mai ok datorita geometriei.

    Urmatoarea vizita la service trebuie sa cuprinda: capete de bara, bielete directie si antiruliu. In plus, trebuie sa schimb si anvelopele, cel putin cele de pe fata. Sunt descentrate si din cauza asta trage masina stanga chiar daca geometria este facuta bine.

    PS: ITP-ul l-am luat pe bune acum o saptamana si mi-au spus ca nu am nimic grav la directie. Aproape ca ma rugam de ei sa imi zica ca are ceva, dar nu, au spus ca nu e nimic de schimbat momentat.

    Voi ce ziceti? Sa schimb sau nu cele mentionate mai sus?

    Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
    Last edited by alxo91; 25 March 2016, 16:37. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Originally posted by alxo91 View Post
    Salutare! Ce fise de bujii sa aleg? Asam la 30 lei sau tesla la 45 lei?

    Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
    Fara ASAM. O sa cumperi altele, dupa aia.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google