Cu Sau Fara Ulei 2t In Combustibil

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Niciun producator de pompe nu a reusit sa rezolve problema ungerii de la euro4 incoace. Dar absolut niciunul. Si toti pun niste conditii, unele mai stricte, altele mai relaxate, in ceea ce priveste lubricitatea motorinei. Dar toti admit la unison, ca motorina fara sulf este o provocare pentru ei. Sunt o gramada de studii comparative postate pe net cu gradele de uzura.

    Comment


    • Am schimbat astazi filtrul de motorina, la 1.5 dci, euro4.

      L-am desfacut si am gasit zero pilitura, dar cam un deget (pe orizontala) de apa. Da, imi fac mea culpa, trebuia sa-l mai purjez din cand in cand, dat fiind faptul ca l-am folosit cam vreo 17-18k km.

      Nu vreau nimic, doar ma laud. Si ma gandeam ca experienta mea este folositoare.

      Si, da, cu uleiul 2T, am folosit ulei 2T de diferse culori, si rosu si albastru, de-a lungul acestor 17 k km, hartia filtranta este galbena ca cea noua, cu usoare tente de gri catre baza. Deci, nici vorba de infundarea filtrului din cauza uleiului 2T samd, asa cum am mai auzi.

      Comment


      • Am scris si la my ride scriu si aici fiindca e legat de subiectul threadului. Am facut ITP-ul. Fara probleme, fara "atentii" sau alte chestii. Masina se prezinta ok d.p.d.v . tehnic, fara probleme la noxe (media determinarilor 1,65).
        Deci sa recapitulam pentru cei care nu cred...
        Noxe fara probleme. De aproximativ 30000 km merg cu ulei 2T Mol Dynamic. Pun 250 ml la un plin de 50 l. Nu a murit nici catalizatorul, nici pompa si injectoarele.
        Voi pune in continuare ulei 2T in proportia mentionata.

        Comment


        • De unde stii ca nu a murit catalizatorul? Ai masurat cumva si emisiile de NOx? Bine, alea nu conteaza la ITP dar sunt naspa de resiprat.
          Opacitate 1.65 era cam mult , la euro 4 limita era 1.5!!!!!!!!!!
          Last edited by einstein1984; 5 November 2014, 14:43.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Nu am masurat si nici nu ma intereseaza, cata vreme nu conteaza la ITP. Iar masina este Euro 3, deci sunt alte valori. Daca nu gresesc maxim admis este 1,9, deci 1,65 cred ca este prea bine la km masinii.

            Comment


            • La DPF trebe sa ai grija ce ulei 2T bagi in motorina, trebe sa alegi unul cu ardere completa (ex Ravenol sintetic 2T sitetic, Mobil 2T sintetic).

              La dizalurile fara DPF po' sa-i bagi cel mai ordinar 2T din benzinarii, dar la DPF mare grija.

              Comment


              • Originally posted by popavlm View Post
                Doar motorina standard de la Petrom +ulei 2T
                Ai cumva K9Kcu DPF?

                La DPF trebe sa ai grija ce ulei 2T bagi in motorina, trebe sa alegi unul cu ardere completa (ex Ravenol sintetic 2T sitetic, Mobil 2T sintetic).
                N-as recomanda; orice ulei lasa reziduri in urma arderii; acele lacuri care se depun in filtru pot avea influente din cele mai dramatice.
                ...
                Scuze de OFF; sa revenim.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • la al tatalui... baga motul 510 parca... nu mai retin exact... oricum pune asa cand isi aduce aminte si in cantitate mica fata de mine, care pun vreo suta de ml la 20 litrii de motorina
                  Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                  Comment


                  • trebuie sa bagam ulei in astea cu DPF ca la rabe?
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      N-as recomanda; orice ulei lasa reziduri in urma arderii; acele lacuri care se depun in filtru pot avea influente din cele mai dramatice.
                      Doar ce-a postat colegul @IancuMIC despre folosirea uleiului 2T la DPF...

                      Comment


                      • Originally posted by ten View Post
                        trebuie sa bagam ulei in astea cu DPF ca la rabe?
                        la DPF, doar daca ai buba ....si nu ai ce face cu banii
                        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                        Comment


                        • Originally posted by ten View Post
                          trebuie sa bagam ulei in astea cu DPF ca la rabe?
                          Originally posted by Ampt View Post
                          Doar ce-a postat colegul @IancuMIC despre folosirea uleiului 2T la DPF...
                          Trebuie sa intelegeti ca ceea ce ne spune colegul IancuMIC trebuie sa fie litera de lege. Sau nu ...

                          Pentru altii, mai deschisi la nou, care au folosit ulei 2T in masini cu DPF s-au observat 2 categorii:
                          - unii care nu au observat nimic diferit la intervalul intre 2 regenerari ale filtrului in aceleasi conditii de folosire a masinii
                          - altii care au observat o ameliorare cu pana la 50% in plus a Km efectuati intre 2 regenerari de la valori de 800Km la valori de 1200Km.

                          O a treia categorie a celor carora intervalul dintre regenerari s-a micsorat nu a aparut. Sau n-am vazut eu.

                          Personal folosesc ulei 2T in masina cu DPF si EURO 5 dar nu am observat cand isi face regenerarile. Deci nu pot sa zic daca s-a marit intervalul sau a ramas la fel. Eu folosesc ulei 2T pentru zgomot. Nu in masina din semnatura.

                          In consecinta: nu recomand folosirea uleiului 2T in motoare EURO 5 dotate cu DPF.

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            ......................orice ulei lasa reziduri in urma arderii; ............
                            Sunt uleiuri 2T cu ardere completa (vezi Xeramic, Denicol) dar costa enorm si nu mai renteaza deloc.

                            Comment


                            • Si motorina lasa reziduri in urma arderii, ca doar de asta a aparut DPF-ul pe masini.
                              Si oricat de extra ar fi motorina lasa mai multe reziduri in urma arderii decat orice ulei 2T JASO FC/FD.

                              Comment


                              • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                                Personal folosesc ulei 2T in masina cu DPF si EURO 5 dar nu am observat cand isi face regenerarile.
                                Este maşina ta personală sau este de firmă?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google