Cu Sau Fara Ulei 2t In Combustibil

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Absolut, la dizal clasic merge ok, d-ala mai vechi. Am bagat 5 litri de ulei floarea soarelui peste vreo 10 de motorina si n-am sesizat vreo diferenta (vara) la w124 200d, doar ca la esapament nu mai miroasea asa intepator ca la motorina curata.
    Iarna iti trebe ceva instalatie de preincalzire.

    Comment


    • Originally posted by Ampt View Post
      La un Diesel clasic aspirat, sigur că se poate!
      La cât de sensibile sunt pompa şi injectoarele la dCi, numai de ulei vegetal mai au nevoie!
      Baftă celor care încearcă substituirea motorinei cu ulei vegetal!
      "Subtierea motorine cu ulei vegetal" hm.. probabil te referea la subtierea pretului motorine, ca si consistenta iti garantez ca-i mult mai volatila decat uleiul vegetal

      Comment


      • Am scris "substituirea", adică "înlocuirea", citeşte te rog cu atenţie!

        Comment


        • Scuzele mele! dar subiectul ma macina zilele acestea

          Comment


          • pe vremea lui nea Nicu un vecin a facut schimbul de ulei la motor si a pus 3 litri de ulei de floarea soaerelui,dupa 30 de minute de functionare motorul pur si simplu sa blocat,uleiul din cauza temperaturi de la motor sa facut un fel de adeziv,lipici.vecinul a desfacut motorul si depunerea de la ulei nu a putut dizolva cu nimica decat cu flacara deschisa!,,cand faceti un gratar vedeti ce depuneri se formeaza pe tigaie,, nu stiu ce sa spun cat timp o sa rezista injectoarele daca uleiul incepe sa arde pe ele

            Comment


            • In Dej lumea nu baga ulei in motorina, baga ulei de gatit in raport de : un bax ulei la 20 litri motorina. Nu e singurul care merge cu amestecul asta, motoarele sunt celebrele 1.9 tdi, sunt curios cat or rezista, oricum la ei piesele de schimb nici nu conteaza, cumpara masini lovite la preturi de nimic si le dezmembreaza.
              In spatele lor miroase a cozonaci de la cuptor, o ard eco
              Attached Files
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Numa' la drujba pun.

                Comment


                • Uleiul Dynamic garden 2t cu specificatia IASO -FD e bun?

                  Comment


                  • Ai filtru de particule?
                    Daca da as cauta un JASO-FC.
                    Daca nu merge si JASO-FD cu mai multi detergenti.

                    Comment


                    • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                      Ai filtru de particule?
                      Dacă are filtru de particule eu nu i-aş recomanda niciun fel de ulei 2T

                      Comment


                      • eu n-as recomanda deloc. astept sa apara problemele... cred ca motorina buna e de ajuns, mai ales cea de la rompetrol.

                        Comment


                        • Argumente?

                          Comment


                          • Motorul e euro 3, si pe deasupra am desfiintat si catalizatorul.Deci iaso -fc ar fi mai bun, deocamdata il am pe asta iaso -fd si ma gandeam sa il bag cam 40 ml la 10 l motorina.

                            Comment


                            • Merge. E ok raportul de 1:250.

                              Comment


                              • Merci.Am pus uleiul in motorina, nu am observat nimic deosebit, inca, dar mie mi se pare logica treaba cu ungerea, proportia nu este una imensa incat sa provoace ceva la injectoare, dupa ele ce se intampla e aproape nul. ( cel putin la mine).Daca motorina e uscata , si numai din aceasta gasesti in pompa uleiul cred ca face bine la motor.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google