Ulei Dci 70 Cai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei Dci 70 Cai

    O intrebare legata de ulei pentru cei care folosesc Castrol. Unde trebuie sa te uiti cand cumperi uleiul inafara de propietetile lui ex10w40, 5w40), sunt mai multe coduri pe spatele bidonului si cel mai important codul de bare care spune tara unde a fostru produs,care ar fi mai eficient 10w40 sau 5w40, Castrol Edge Tubo Diesel sau Magnatec Diesel

  • #2
    Exista zeci de pagini despre uleiul de motor ! Uita-te in manualul de intretinere la caracteristicile pe care trebuie sa le aiba uleiul si apoi verifica pe eticheta sa indeplineasca toate cerintele. Ca parere -subiectiva poate !- Castrol este mult mai zgomotos ca Elf. Si nu sunt singurul care a remarcat asta...este topic dedicat !
    Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

    Comment


    • #3
      Pune Castrol 5W-40 e unul din cele mai bune,consum mic,silentios, eu numai de asta pun de cand am luat masina si sunt foarte multumit de el.

      Comment


      • #4
        castro 5-40 prima oara dacia oil la 130km duduia motorul de cand am bagat ulei din asta merge mai silentios si inca ceva pe spatele bidonului unde e codul de bare trebuie sa fie cu 4 in fata,certifica lucrul ca e facut in germania...asa mi-a spus un comerciant.te salut numai bine

        Comment


        • #5
          Da...si pe bidonu de Mobil are codul de UK dar scrie Made in Turkey.
          Crezi cumva ca virgula Castrol e mai breaz...scrie Made in EU dar are cod de Germania, foarte tare.

          Comment


          • #6
            Pina acum (40000 km) am pus dacia oil si elf ,ambele 10w-40 la revizia de 40000 am mers pe metabond top 5w-40.Am vazut ca au si 0w-50 metabond race dar e recomandat ptr motoare pe benzina.C-ar fii fabricate in Belgia n-are importanta ptr mine,cred ca toate tarile din UE merg pe aceleasi specificatii de fabricatie

            Comment


            • #7
              Originally posted by Loganistul View Post
              O intrebare legata de ulei pentru cei care folosesc Castrol. Unde trebuie sa te uiti cand cumperi uleiul inafara de propietetile lui ex10w40, 5w40), sunt mai multe coduri pe spatele bidonului si cel mai important codul de bare care spune tara unde a fostru produs,care ar fi mai eficient 10w40 sau 5w40, Castrol Edge Tubo Diesel sau Magnatec Diesel
              Castrol Edge Tubo Diesel 5w40. E si convenabil la pret, fata de Edge pentru benzinar.

              Comment


              • #8
                de la castrol pe site-ul producatorului e e recomandat edge 5w-40 de la 80000 am inceput sa folosesc si eu acest tip de ulei dar nu pot sa spun ca e satisfacator probabil si din cauza origini lui.......

                Comment


                • #9
                  Vezi ca pentru turbina e mai bun 10 cu 40 pentru motor 5 cu 40 asta in cazul cand ai de gand sa o tii mult si sa sari peste 250 300 de mii de km,in rest e foarte bun si 10 cu 40.

                  Comment


                  • #10
                    Eu de 60 000 km merg numai cu ELF EVOLUTION SXR 5w40. Merge foarte bine motorul si este silentios in ciuda faptului ca este dci.

                    Este un ulei bun si acceptabil ca pret.
                    sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                    Comment


                    • #11
                      salut

                      sunt in pragul de a face schimbul de ulei, si eu folosesc doar castrol magnatec 5W40. Cred ca acesta este ultimul schimb cu magnatec deoarece am inteles ca va fi inlocuit de castrol DPF care la DCI nu merge deoarece nu are caracteristica B4.
                      Ce fel de castrol se mai poate folosi la DCI-uri?

                      Comment


                      • #12
                        Poti sa pui Castrol EDGE Turbo Diesel 5w40.

                        Desi am scris mai sus ca am mers cu ELF Evolution SXR 5w40 pana acum la schimbul asta de 70 000 km o sa pun Castrol. Diferenta de pret nu este mare si am inteles ca este un ulei bun.
                        sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                        Comment


                        • #13
                          Benzinarii se gandesc la protejarea motorului in sine.

                          La turatiile dizalului ar fi de ajuns orice 10W40 sau 5W40 ieftin.

                          Voi (dizalarii) trebuie sa va protejati turbina, si pt care chiar merita sa bagati un ulei un.

                          EDGE de la Castrol, sau orice de la Mobil1, prelungeste viata sau mai mult spus lagarii turbinei, atata timp cat e schimbat in intervalul prescris.
                          Last edited by Octavian; 3 November 2011, 00:08.

                          Comment


                          • #14
                            voi ce ziceti de aral 5w40? am bagat eu la 46000. pana atunci am bagat dacia oil 10w40. l-am schimbat pentru ca am avut impresia (sau nu) ca aveam reziduuri (ulei coclit de la turbina banuiesc). pe turatii inalte peste 3000 chiar se cunoaste ca e mai silentios. 115 lei 5 litri.

                            Comment


                            • #15
                              Am 93.000 km cu el si pana la 70.000 am mers cu Magnatec 10W40. De la 70.000 merg cu Edge 5W40 si pentru prima data in viata ei a fugit (in Croatia pe autostrada) cu 170+ pe ceas si la dus si la intors. Pana sa pun Edge n-a trecut niciodata de 165 decat la vale sau "la aspiratie".

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google