Ulei Dci 70 Cai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Se referea la nivel, dar daca iei din context ca politicienii, asa rezulta.

    Comment


    • #47
      Originally posted by tavinush View Post
      mai taie din ele.
      dupa cateva sute de km e deja pacura uleiul. nici la benzinare nu se pastreaza culoarea..... ce sa mai zicem despre diesel.....
      si nicro are dreptate si in privinta culorii. la mine a doua zi de la schimb era tot pacura. la diesel nu cred ca e nevoie de mai mult de 10 km ca sa fie negru dar asta nu inseamna ca nu-si face treaba. dimpotriva, curata si motorul ..

      Comment


      • #48
        @b997ndl la mine a tinut cateva sute de km pana s-a facut pacura.
        Last edited by tavinush; 11 July 2012, 22:12.

        Comment


        • #49
          pai culoarea e aceeasi. e la fel de neagra din secunda 2. inseamna ca n-ai fost curios sa vezi.
          la mine nu. a doua zi era cum e acum. si cred ca ti-o mai pot confirma cativa.

          Comment


          • #50
            De la inceput am folosit numai ulei Elf 5w40 si da dupa schimbare se inegreste, o chestie care am observat-o dupa fiecare schimb.
            Sunt multumit, un bidon de 5l-130Ron.
            Blue Diesel Tech

            Comment


            • #51
              de unde iei tu la pretul asta ?!

              Comment


              • #52
                La revizia de 15000 km Dacia Oil, la 30000 Dacia Oil. A iesit din garantie si la 45000 am pus Elf Turbo Diesel 10w40 (semi-synthetic), mi-a mancat aproape 1L ulei. La 60000 am trecut pe Aral HighTronic Full Synthetic 5W40 (scrie mare pe eticheta din fata "Made in Germany"). Motorul este mult mai silentios si nu mi-a mancat nici un gram de ulei in 5000 km.

                Oricum, foarte multi producatori de uleiuri fac parte din BP Group, degeaba ne agitam atat cu brandurile. Eu am ales Aral pentru ca se fabrica doar in Germania.
                Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

                Comment


                • #53
                  daca puneai de la inceput 5w40 elf evo si nu 10w40, nu manca deloc. in general uleiurile turbo diesel sunt pt diesel cu filtru de particule. daca intri si pe castrol.uk si dai cautare logan dci 70 cp eu4 o sa-ti recomanda castrol edge. NU castrol edge turo diesel

                  Comment


                  • #54
                    10w40 e mai bun pentru ungerea turbinei,eu folosesc castrol,fratilor pe multi va aud ca va papa ulei in cantitai mari,mie delok si niciodata de la schimb la schim am aceiasi cantitate si ma apropii de 250 demii.Castrol folosesc de la 160 de mii.

                    Comment


                    • #55
                      sunt nou proprietar de diesel! deci nu prea stiu!
                      (si totusi)..., cam care ar fi cel mai bun?: 5w40 sau 10w40?
                      in carte masinii mele (din nov. 2007), scrie 10w40! fostul proprietar i-a bagat castrol 10w40 (probabil magnatec) nivelul pe joja, in acest moment este un "x" deasupra minimului, si mai am cam 1500km pana la urmatorul schimb... nu stiu cat era in momentul schimbului... probabil i-au bagat doar 4L, nu 4.2-4.3 cum ar trebui....
                      intrebare: cam cat inseamna un "x" (mililitri) pe joja?

                      Comment


                      • #56
                        Cu castrol magnatec 10w40 merg eu aproape 90 mii km,mergi pe incredere,asta e mai bun pentru ungerea turbinei,multi folosesc si 5w40da nu ca ar sti toti neaparat caracteristicile acestui ulei 5w40 pur si simplu intervine efectul de turma

                        La nivelul care il aia tu acuma pe joja nu este sigura treaba asta ca a pus vechiul proprietar mai putin ulei,posibil sal fi consumat si sa mai scada in consecinta lucrul asta ai sal observi pe parcurs.
                        Daca abiai ai luat masina nu mai sta mergi si schimba uleiul nu crede tot ce spune fostul proprietar,ai vreun argument scris undeva ca uleiul ala care il ai tu sunt facuti doar 800 mii km?,asa este si posibilitatea sa aiba 15 mii.Daca are carte service e ok.
                        Last edited by vladoi; 23 August 2012, 14:21. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #57
                          acum pe bord are 69000+km, are si carte service si hartiile alea pe care ti le dau la service-urile cu constatari...la 61300+km faptul ca s-a remediat o problema la etrier + schimb ulei+ filtre+distributie... tipul de la care am luat-o era un tip de bani gata ce lucra afara... si a tinut-o vreo 9 luni, (fosta lui masina a fost un tuareg, chestie verificata) basca masina a fost verificata de un prieten in acte, asigurari, la politie..+ istoric... deci e ok zic eu!

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by ionut.c View Post
                            sunt nou proprietar de diesel! deci nu prea stiu!
                            (si totusi)..., cam care ar fi cel mai bun?: 5w40 sau 10w40?
                            eu zic ca in mod clar e mai bun 5w40 si in mos special elf evo.
                            masina venise cu dacia oil din fabrica. cu evo 5w40 e super silentioasa chiar si pe caldura asta. e topic de uleiuri si poti afla multe si de acolo.
                            10w40 e inferior calitativ. 5w40 e semisintetic desi pe el scrie full synthetic

                            Comment


                            • #59
                              10w40 e net superior pentru ungerea turbinei,voi astia care faceti 5,10mii de km pe an nu prea va pasa de lucrul asta eu unu care fac 50,70mii imi pasa,daca o sa ajungeti vreo data la 250mii cat am eu acum sa ma anuntati ca sunt curios cu atatea schimburi de ulei de diferite marci din 10 in 10 mii daca turbina rezista macar pana la 150km fara nici o interventie.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by jambon View Post
                                10w40 e net superior pentru ungerea turbinei,voi astia care faceti 5,10mii de km pe an nu prea va pasa de lucrul asta eu unu care fac 50,70mii imi pasa,daca o sa ajungeti vreo data la 250mii cat am eu acum sa ma anuntati ca sunt curios cu atatea schimburi de ulei de diferite marci din 10 in 10 mii daca turbina rezista macar pana la 150km fara nici o interventie.
                                ai pus ulei 2t vreodata in motorina?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google