Ulei Dci 70 Cai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    10w40 folosesc si eu,55000km am facut cu elf,o data am bagat 5w40 si sa inegrit dupa 2000km,ceea ce nu mi sa intimplat cu 10w40 nici dupa 10 000km,de atunci am trecut pe aral 10w40 am ajuns la 124 000km.nu consuma,cat bag atita scot,vorba colegului de mai sus Aragorn se fabrica doar in Germania.

    Comment


    • #62
      5w40 se inegreste si dupa 10 km, nu dupa 2000. dar exact asa si trebuie sa fie la diesel. are aditivi care curata motorul si desi e negru isi face treaba excelent.
      prefer sa fie uleiul negru decat sa ramana toata mizeria in motor. deci faptul ca uleiul se inegreste la dci e de bine. nu e negru ca e ars ci pt ca si-a facut traba

      Comment


      • #63
        Isi face treaba cam repede, adica ramane fara viscozitate.

        Comment


        • #64
          esti primul pe care il aud ca se plange de asa ceva. intra pe topicul de uleiuri si vezi parerile utilizatorilor.

          Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.

          eu il folosesc de trei schimburi si sunt super multumit

          Comment


          • #65
            Ulei 2t in motorina nu am pus niciodata,

            Comment


            • #66
              Cred ca la urmatorul schimb o sa incerc si eu Elf Evolution SXR 5W40 ca prea il laudati. Am vazut in Cora parca, era vreo 44 lei un bidon de 1L. O sa caut undeva un pret mai bun si bidon de 4L. Pe asta scria made in UE.
              Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

              Comment


              • #67
                DA stai linistit ca pe toate ai sa gasesti scris made in UE).Rar gasesti made in Germany.

                Comment


                • #68
                  pai unde sa mai gaseasca made in germany, daca si aia scriu made in UE ?! asta e legea acum la nivel euro

                  Comment


                  • #69
                    Ce lege? Ce articol?
                    Bidon la 4 litri, Aral HighTronic 5w40, luat acum 3 luni, ambalajul nou, normele noi - Made in Germany
                    Attached Files
                    Last edited by darksid3; 30 August 2012, 13:14.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #70
                      Cred ca doar la Aral si la Motul mai scrie clar tara. darksid3, si eu am pus exact acelasi ulei in masina, tot formula noua. Din pacate nu mai am bidonul si nici in poza ta nu se vede destul de clar cat sa pot sa citesc. Imi zici si mie, te rog, ce norme ACEA indeplineste?
                      Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

                      Comment


                      • #71
                        ACEA A3/B3, A3/B4, C3 si API SM/CF. Daca mai e necesar de adaugat, intruneste si normele Renault RN0700 si 0710.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #72
                          Pai exact ce am spus eu,Made in Germany is cam rarute.

                          Comment


                          • #73
                            Pai mai exista si codificarea, nu tre' sa scrie pe litere Germany, cand poate "scrie" si pe cifre.
                            400-440 = Germany

                            Comment


                            • #74
                              darksid3, te-am intrebat de norme pt ca si eu am acelasi ulei acum in masina. Intr-o zi am intrat pe site-ul Aral si am vazut ca High Tronic are normele alea Renault, dar de la ACEA nu are decat C3. Am fost azi la Norauto si m-am uitat pe bidon si intr-adevar nu are decat norma C3, iar pt 1.5 dci (cel putin pt cel de 70 cp, euro 4, m-am uitat in carte) e nevoie de norma B2, B3 si/sau B4. Oricum, in carte scrie ca in lipsa normei ACEA B4 poate avea API CF. Aral High Tronic M indeplineste toate normele, dar pe piata la noi nu am vazut. Link catre lista de uleiuri Aral: http://www.aral-lubricants.com/lubri...engl_final.pdf

                              P.S. La urmatorul schimb bag Elf Evolution SXR 5W40 (sau Motul 8100 X-Cess 5W40?)
                              Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

                              Comment


                              • #75
                                Te-ai uitat bine pe ambalaj ? Era Aral High Tronic 5w40 ?
                                Attached Files
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google