Ulei Dci 70 Cai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Elf Evolution SXR 5W40.

    Comment


    • #92
      Originally posted by B-53-SDP View Post
      5w30 se pune in motoarele dci cu filtru de particule.

      Si este un ulei special Elf SOLARIS 5w30.
      Corect, despre acesta este vorba la motoarele dCi cu filtru de particule !
      Attached Files

      Comment


      • #93
        Pi da eu nu inteleg si nu vad rostu,daca e fabricat in Germania sa scrie Made in germany,ce inseamna prostiiile astea scris in numere gen 450x2egal Made in GERMANY,am dat un ex.. prostie gramada.

        Comment


        • #94
          Am comparat fisele tehnice de la Motul 8100 X-Cess 5W40 si Elf Evolution SXR 5W40. Motul surclaseaza Elf la toate capitolele, in afara de punctul de curgere (36 fata de 39 grade la Elf) + ca scrie clar le el 100% Synthetic, nu "obtinut pe baza de tehnologie de sinteza Elf". Alt avantaj: o singura fabrica, in Franta si un singur importator in Romania => Siguranta tarii producatoare (nu made in E.U.). Se gaseste un pic mai greu si parca e un pic de tot mai scump. Cred ca o sa aleg Motul de acum incolo.
          Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

          Comment


          • #95
            Q8 Formula Exel 5W40 a folosit careva?

            Comment


            • #96
              Putin probabil.
              Nu vad de ce ai folosi o marca necunoscuta, e ca si cum ai cere la restaurant biftec tartar fara sa stii ce este, iar cand primesti carnea cruda sa injuri si sa spui in gand ca mai bine comandai o ceafa la gratar.

              Sunt atatea marci consacrate, ca nici gratis daca as primi uleiul ala, nu cred ca l-as pune in motor.

              Comment


              • #97
                si totusi , la o cautare pe net se vede ca este un ulei destul de ok, corespunde normelor renault, destul de laudat, si apoi este "original"- nu contrafacut ca cele consacrate = castrol, mobil, elf, etc...)... pretul este undeva in jur de 120lei/4L, nu cu mult mai scump/ieftin fata de castrol/mobil/elf !
                si totusi, a folosit cineva ulei Q8 in motor? fie el diesel cat si benzina! nu de alta da' ma gandesc sa trec pe Q8 la ambele troace!

                Comment


                • #98
                  Nu ti se pare dubios ca nimeni nu a incercat acest ulei?si suntem vreo cativa

                  Comment


                  • #99
                    Mai sunt uleiuri pe care multi nu le folosim necunoscute pe piata noastra, dar foarte bune.

                    Doar ca alea nu costa cat un ulei obisnuit.

                    Dar intre ceva necunoscut si fara recomandari de ulei de top si un ulei cunoscut si apreciat de multi altii, in acelasi buget, as merge pe cararea batuta. Nu fac experimente pe masina mea.

                    Comment


                    • Cum ar fi care,da un exemplu de uleiuri anonime si bune?

                      Comment


                      • Eneos. Anonim o fi la noi, in alte zone ale globului e cunoscut. Asa cum la nou anvelopele Nexen abia au maxim 1% din piata, in Asia sau in USA se vand foarte bine.

                        ENEOS este uleiul numărul 1 în Japonia, produs de către cea mai mare companie petrolieră din insulă: NIPPON OIL. ENEOS reprezintă Japonia prin creativitate şi talent tehnologic
                        .

                        Mai de aproape: Repsol.
                        Sau unul cunoscut si nefolosit decat de maxim 2 useri de pe forum: Shell Helix.

                        Comment


                        • Da repsolul chiar am tot vazut reclame la el,si prin oras si prin magazine.

                          Comment


                          • Si pe toate motoarele Honda din Moto GP.
                            Ai pune Repsol in motor?

                            Shell apare in mai mule reclame decat Repsol, fiind promovat de Ferrari.

                            Comment


                            • Ma nu stiu ce sa zic,si vorba ta nu prea as face experimente pe masina mea.Da rau nu cred ca are cum sa fie ca totusi in alte parti recunoscut.

                              Comment


                              • Dupa faza cu discurile de frana, inclin sa cred ca totusi faci experimente de anduranta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google