Ulei Dci 70 Cai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Mda... nu mai inteleg nimic. Uita-te in pdf-ul pe care l-am postat la Aral High Tronic 5W40. Asta la care m-am uitat azi nu avea decat norma C3, ca ala din pdf. Pe bidonul meu nu mai stiu ce scria ca am facut schimbul in ianuarie si nici nu-l mai am.
    Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

    Comment


    • #77
      Normele sunt trecute si in functie de zona/tara unde se comercializeaza.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #78
        Da, cred ca ai dreptate. Al tau, am vazut in primele poze ca are ceva alb lipit pe el probabil traducerea in romana si tin minte ca al meu era la fel. Ala pe care l-am vazut azi nu avea. Oricum, ce parere ai despre el? Mie mi se pare ok, nu s-a consumat deloc (am avut Elf Turbo Diesel 10W40 semi-sintetic si mi-a consumat aproape 1L in 15000 km) si parca e mai silentios motorul. Intre Elf Evolution SXR si Motul 8100 X-Cess, ambele 5W40 ce imi recomandati? La pret sunt cam la fel.
        Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

        Comment


        • #79
          Folosesc Aral HT 5w40 din 2005, pe mai multe masini si tipuri de motoare. Asta spune tot.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #80
            Eu am mers doar pe 5W30, o fi bine o fi rau, nu stiu!

            Comment


            • #81
              Stiu de la un prieten cu 1.4 ca baga doar 5W40. Al doilea numar, cu cat este mai mare, cu atat temperatura la care uleiul isi pastreaza proprietatile de ungere vara este mai mare. Celalalt, dinainte de W, cu cat e mai mic, cu atat uleiul rezista la temperaturi mai joase iarna.
              Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

              Comment


              • #82
                Al doilea numar, cu cat este mai mare, cu atat temperatura la care uleiul isi pastreaza proprietatile de ungere vara este mai mare.
                Asta nu inseamna ca poti pune marmelada in motor, vara, doar ca sa fie cat mai vascos la cald.

                Sunt recomandari ale producatorului pentru orice motor, fie el si de motocoasa, nu trebuie sa emita fiecare axiome.

                Comment


                • #83
                  nu este o axioma a mea, asta scrie si in carte, iti explica, sa intelegi ce semnificatie au numerele alea, ceea ce am facut si eu. La noi in tara, pt dci sunt recomandate 10W40 si 5W40 si cred ca la fel si pt cele pe benzina, cu diferenta ca uleiul trebuie sa indeplineasca norme diferite ale ACEA.
                  Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

                  Comment


                  • #84
                    Cred ca incurci borcanele cu muraturi.
                    5w40 e ok.
                    5w50 nu-i ok, nefiind recomandat de producator.
                    Al doilea numar, cu cat este mai mare, cu atat temperatura la care uleiul isi pastreaza proprietatile de ungere vara este mai mare.
                    Dar dupa cum zici dumneata, 5w50 e mai bun prin prisma faptului ca 50>40, iar uleiul isi va pastra proproetatile de ungere la o temperatura mai mare.
                    Dar pana ajunge la acea temperatura, nu cumva e prea vascos si dauneaza motorului?
                    Ca avem colegi care pun si 5w50, e alta poveste.

                    E bine ca ai aflat semnificatia cifrelor, unii mor si tot habar n-au de ce puneau ceva anume in motor.

                    Comment


                    • #85
                      Numerele alea si semnificatia lor s-a stabilit probabil printr-un standard international. Ceea ce inseamna ele este valabil in toata lumea, dar asta nu inseamna ca poti sa pui orice ulei cu orice indice in orice masina. Eu ii spuneam colegului ca la 1.4 este recomandat de catre producator 5W40, nu 30 cum a pus el, pentru ca risca sa se faca apa vara in iulie si i-am explicat si ce inseamna numerele alea, nicidecum ca trebuie sa puna acum dupa capul lui 0W50 doar pt ca ala e mai bun si vara si iarna.
                      Last edited by Aragorn; 31 August 2012, 13:06.
                      Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

                      Comment


                      • #86
                        Eu ii spuneam colegului ca la 1.4 este recomandat de catre producator 5W40, nu 30 cum a pus el, pentru ca risca sa se faca apa vara in iulie
                        Vezi ca din fabrica benzinarele vin cu Dacia Oil 5w30.
                        5w30 apare la recomandari in carnetul de intretinere.
                        Ceea ce spui dumneata este FALS. 5w30 era interzis a se pune la dci.
                        Paremi-se ca acum se poate pune si la dci-uri astea mai noi.
                        Last edited by mr.K; 31 August 2012, 13:09.

                        Comment


                        • #87
                          ok.. nu te contrazic pt ca am dci (euro 4, la care se pune 10W40 sau 5W40) si nu stiu cum este la benzina. Asta stiam de la prietenul despre care am scris mai sus. Daca stii ca asa scrie in carte, inseamna ca ala este recomandat pentru 1.4. Cel mai bine ar fi ca dantis sa verifice cartea si o sa afle daca "este bine sau nu".
                          Last edited by Aragorn; 31 August 2012, 13:15.
                          Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

                          Comment


                          • #88
                            Dantis a zis asta. Si e bun si 5w30.
                            Eu am mers doar pe 5W30, o fi bine o fi rau, nu stiu!
                            ....ca am dci (euro 4, la care se pune 10W40 sau 5W40)
                            Cu ceva bani in plus, poti pune Mobil 1 Turbo Diesel 0W-40 . Iarna la -20 se va simti mai bine motorul.

                            Comment


                            • #89
                              Vad ca are urmatoarele aprobari:
                              API CF/SM/SL/SJ
                              ACEA A3/B3/B4
                              Mercedes MB-Approval 229.3; MB-Approval 229.5
                              Vauxhall/Opal Diesel Service Fill GM-LL-B-025
                              BMW Longlife 01
                              VW 502 00/505 00
                              PORSCHE A40

                              Are norma B4, dar in carte scrie sa folosesc 10W40 sau 5W40 si n-as vrea sa fac experimente. Intre Elf Evolution SXR 5W40 si Motul 8100 X-Cess 5W40 ce imi recomanzi (ambele au si norma Renault RN0700 si RN0710)?
                              Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

                              Comment


                              • #90
                                5w30 se pune in motoarele dci cu filtru de particule.

                                Si este un ulei special Elf SOLARIS 5w30.
                                sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google