Curea Distributie Rupta ATENTIE LA PIESELE DE ORIGINE !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • achizitie kit distributie

    am comandat de pe net de pe okazii de la alm1 tot din pitesti si vreau sa stiu daca sa ma duc la posta sa le ridic sau nu, deocamdata nu este platita comanda, ce parere aveti, a mai comandat cineva????

    acum as vrea sa comand de la autokarma, pareri despre ei???

    sau piesenet.ro ???
    Last edited by marius_lmd; 27 November 2011, 15:06.

    Comment


    • daca ai dat comanda ridic-o trebuia sa te informezi inainte ..omul ala plateste niste bani !

      Comment


      • re

        Are dreptate slim trebuia sa informezi inainte de a comanda
        ym! dorinu2005@yahoo.com
        BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

        Comment


        • platesc transportul si gata se rezolva, decat sa ma pacalesc cu mai mult, mai bine platesc 10 lei transport si... nu 500 ron,

          Comment


          • bine ca ai rezolvat asa...mai bine cauta un service autorizat care sa iti dea garantie la lucrare si piese...iti spun din propria experienta (o sa dormi linistit noaptea)...

            Comment


            • oricum am dreptul sa renunt oricand la comanda conform legii romane actuale, atata timp cat nu am semnat ceva concret....

              Comment


              • vezi ca omul ofera si factura deci creste pretul !! iti iei factura si montezi in service pt garantie am studiat ofertele lui sunt bunicele si nu cred ca este afolie_auto .

                Comment


                • sa ne spui si noua de unde sa nu cumparam kit ca sa nu patim la fel.Am 90 de mii si vreau sa ii fac distributia.

                  Comment


                  • bigpanda daca vrei piese de calitate vb cu baietii de la daciashop.
                    http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                    Comment


                    • salutare radutu spune-mi si mie in PV numele sev am un drum la iasi

                      Comment


                      • Curea Distributie Rupta, Garantie Sau Nu?

                        Salut, am un logan diesel din 2006.
                        In nov 2010 am schimbat kit-ul de distributie al 59 si ceva, la un service cu care firma unde lucrez avea plata cu op la termen. Service-ul este unul cam de cartier, are vreo 3-4 posturi si o curte mica. Nu am vrut sa cumpar eu kit-ul original de la vreun magazin dacia si sa ma duc la ei sa mi-l monteze, ca daca se intampla ceva sa nu dea vina service-ul ca e kitul prost sau dacia ca e prost montat. Le-am zis lor sa ia unul original si sa mi-l puna ei, macar ma iau la cearta doar cu unii.
                        Si acum cateva zile ce nu trebuia sa se intample, s-a intamplat. S-a rupt cureaua de distributie. In mers, vreo 60-70 la ora, am dat a 3-a ca sa am avant si cand am calcat acceleratia si sa ma bag, fal-fal-fal, asa se auzea. Am tras imediat pe dreapta, motorul se oprise deja. Toata chestia a durat maxim 10 secunde. Nu am fortat tare, a fost un mers normal, Sa bagi a 3-a la 70 km/h, sa o turezi un pic si sa dai drumul la ambreiaj nu mi se pare o fortare. Am mers cu acea curea 18.000 km si 1 an si o luna.
                        M-am dus cu masina tractata direct la service-ul respectiv si ei au zis ca ori m-am dat la masina "am bagat a 2-a la 80 la ora" ori am tras-o/impins-o. Ca o curea nu se rupe singura, deci e din cauza mea.
                        I-am intrebat de garantie si au zis ca ei dau garantie la manopera 3 luni si la piesa 18 luni. Deci m-as incadra la garantia piesei. Piesa care a cedat, nu cred ca din vina mea, a facut si alte stricaciuni, inca nu se vad/cunosc toate.
                        Au incercat sa puna alta curea sa se vada ce se mai intampla/aude, nu s-au putut pune la punct rotile dintate ca se lovea ceva in interior (cred ca piston de supapa) cand se roteau. Masina nu a facut urat cand s-a intamplat buba, i-am mai dat la automat si nu s-a auzit nimic deosebit.
                        Service-ul doar a desfacut capacul lateral si a dat jos curelele, mai departe nu a umblat.
                        Acuma , ma intereseaza daca pot face reparatia pe baza ca acea curea e in garantie, s-a stricat din vina ei sau a service-ului si sa mi se repare tot ce s-a intamplat fara sa dau eu vreun ban. Asta ar insemna ca eu sa fac o expertiza tehnica din care sa reiasa ca a fost vina curelei sau a proastei manopere.
                        Am intrebat la un Auto Marcus si au zis ca ei nu fac expertize tehnice, am intrebat cativa experti tehnici si unul mi-a zis ca sa-i trimit niste poze cu cureaua. O sa-i trimit pozele si sa vad ce zice omul, daca e ca mine sau nu. El zice ca nu trebuia sa se rupa, alti prieteni zic la fel, doar service-ul zice ca nu.
                        Mai exista posibilitatea de a ma duce la opc, dar chestia e ca nu scrie nicaieri ca garantia piesei este de 18 luni, am doar o factura pe piese si una pe manopera. Garantia de 18 luni mi-au zis-o din gura si pot s-o dea la intors.
                        Reparatia ar fi intre 1000 si 3500 ron din ceea ce mi s-a spus.
                        Pompa de apa au verificat-o si nu era blocata, nu s-a schimbat niciodata, ei zic ca la 100.000.
                        Astept sfaturi/idei despre cum pot sa scap fara bani din chestia asta.
                        Multumesc.
                        Ps: scuzati daca am mancat litere sau sunt in plus, tastatura e de vina.
                        Last edited by tecsupro; 28 December 2011, 18:24.

                        Comment


                        • Imi pare rau de ce ai patit, dar probabil motorul este varza. Inteleg ca nu ai facut schimbul la un service autorizat dacia. Daca mai ai facturile din care sa reiasa lucrarile facute te poti adresa la opc. Garantia la prodse si servicii este reglementata prin lege.
                          sigpic

                          Comment


                          • radutu da-mi si mie serviceul ca vreau si sa-mi fac schimbul de distributie

                            Comment


                            • salut, am shi eu un logan diesel de 70 cp la care in vinerea mare mi sa rupt cureaua de distributie, curea cumparata din vitan de la "baietzii" care aduc de la pitesti
                              am mers cu ea 26k shi....poc pe autostrada la 110km/h
                              totul sa intamplat intr-o linishte deplina, nu sa auzit nimic, am simtzit doar k o rafala de vand dupa care am constatat k sa oprit motorul shi din inertie am dat semnal shi am intrat pe banda de urgentza, mai departe nu mai conteaza
                              stricaciuni:
                              -supape strambe ..... toate
                              -ax came indoit
                              -capacele lagar palier ax came, 3 rupte
                              -2 pistoane cu buza de la camera de ardere ushor deformate
                              -pinion ax came, pana rupta

                              toata distractia 2700 de lei in regie proprie pt k am avut incredere intr-o curea pe care daca o luam originala shi o schimbam ma costa pana intr-o 100 de lei intinzatorul fiind bun

                              daca aveti intrebari va pot raspunde cu placere cand pot shi eu

                              Comment


                              • mai sti ce marca era cureaua, cumva Dayko? sa stie toata lumea ce kitch-uri sa evite.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google