Pompa de Injectie (Regulatorul de Debit)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by meggeo82 View Post
    cind supapa de retur e apasata nu are loc nici o injectie(pulverizare)! injectia(pulverizarea) se produce cind e ridicata acea supapa.
    Cand supapa de retur e ridicata injectorul sta in presiune(cuiul este apasat de presiunea motorinei), iar cand solenoidul apasa pe supapa da drumul circuitului de retur si are loc injectia. Desfa un injector si ai sa vezi modul de functionare.

    Originally posted by meggeo82 View Post
    iar cu exploziile... cind se ridica pistonul pe momentul de compresie, sint supapele inchise? iar daca in camera de ardere ai un pic de motorina se aprinde sau nu inainte de a ajunge pistonul la PMS? ce zici?
    Cum sa se aprinda? Ii da cineva foc? Nici macar nu-i pulverizata si nici presiunea necesara. In plus, numai la admisie curge motorina daca injectorul nu etanseaza? La evacuare ce se intampla? Iti dai seama cat fum alb trebuia sa scoata?!!
    Last edited by danielsky; 18 March 2013, 01:57. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Cand supapa de retur e ridicata injectorul sta in presiune
      iar cind e apasata e presiune si mai mare. inseamna ca injectoarele astea sunt pe veci. nu se strica niciodata. nicidecum sa mai piarda presiunea pe retur. a-propos! cind se elibereaza presiunea pe returul injectorului, cea care se verifica la acel test de retur?

      Comment


      • Supapa de retur da drumu la circuit el fiind inchis. De aceea pe retur trebuie sa dea intrerupt si nu jet continuu. Uita-te mai atent la circuitul din injector: motorina ajunge la duza si apoi urca la supapa de retur care inchide circuitul cand e ridicata si il deschide cand e apasata.

        Comment


        • topicul e despre pompa de injectie. hai sa nu ocupam spatiul cu alte discutii. cauta pe net si vei vedea cum functioneaza un injector de 1,5dci. ce sustii tu e la alte tipuri de injectoare, generatii mai vechi.
          probabil cineva a incercat sa apara in ochii tai ca un fin cunascator in ale injectoarelor dar a confundat sistemele de injectie, sau nu stia decit modelele vechi.
          revin, cauta pe net, pt ca ai si grafica foarte explicita, iar daca nu gasesti cauta pe forum cum functioneaza injecorul de 1,5dci.

          Comment


          • Daca tu zici! Expica-mi tu atunci cum functioneaza un injector la 1.5 dci ca pana acum m-ai contrazis dar fara explicatii. Descrie-mi cum funtioneaza, daca stii mai bine!

            Comment


            • Ati bagat pe toti in ceata
              Eu pe care din voi doi sa cred?

              Ca poate maine poimaine eu, sa altii au o problema de genul. Si se duce omul si cumpara regulator sa il schimbe si el de fapt e bun. Si mai vine si ala din service si zice "nu , nu , nu....senzorul cutare e de vina" ce facem?

              Comment


              • eu zic sa se caute cauza problemei si anume ,cine strica regulator,injectoare...etc,cine produce span care strica regulator,injectoare...dupa ce aflam care este cauza,cine provoaca aceste stricaciuni,ne apucam de treaba.Am mai postat aici ce experienta neplacuta am avut cu masina legat de pompa,regulator,injectoare.Toata stima
                http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                Comment


                • Am mai spus-o: cauza este aerul de pe traseul de motorina care inseamna fier pe fier in pompa.

                  Comment


                  • Aerul acesta cat de mult trebuie sa fie ca sa sa dauneze? bule mari, mici sau cum?
                    Si nu toti au aer pe instalatie. Si totusi au probleme.

                    Comment


                    • Nu conteaza dimensiunea. Important e sa nu existe deloc. Probleme mai apar si de la solenoidul din injector (partea electrica), care nu are legatura cu pilitura. Dar, de obicei, apare eroare pe bord (martor bujii) cand acesta nu functioneaza sau are intreruperi de functionare, deoarece ramane circuitul deschis( ca si cum i-ai scoate mufa).

                      Comment


                      • Cea mai mare greseala pe care o fac unele persoane (ce nu stiu nimic sau aproape nimic despre motoare diesel) este ca intra pe acest forum sau sa se duca la "MECANICI" meseriasi ce mai rau strica decat sa repare. Credeti-am a venit un Clio Symbol in service cu motor de 65 cai, cu probleme ca aleator se aprindea martorul injectie, monorul nu mai avea putere si de cateva ori se oprea chiar si in mers. Daca atunci clientul citea aici se speria. Injectoate, pompa, EGR si multe altele, ce sa mai 1.5 dci este cel mai varza motor. Omul a venit in service, i s-a pus testerul clip si verdictul a fost clar Defect electric la regulatorul de presiune. Am verificat rezistenta interna, cablajul si totul a fost OK. Spre surprinderea mea, defectul era un contact imperfect la mufa electrica al regulatorului de debit. Am deontat, strans pinii si motorul functioneaza si acum perfect. Cu aproape 100 lei omul a plecat multumit cu masina functionind perfect. Deci daca apare vreo eroare nu va speriati imediat , mergeti la service sau la cineva ce se pricepe , si rezolvati problema.

                        Comment


                        • Nu-i cam mult 100 lei pt un contact imperfect?

                          Comment


                          • in reprezentanta Dacia diagnoza e vreo 60 de lei deci.........
                            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                            Comment


                            • Ciudata intrebare! Ti se pare mult. Crezi ca omul stia sau eu stiam ca are contact imperfect. Manopera nu trebuie platita? Testul cu Clip-ul nu crezi ca e o operatie ce trebuie platita. Mie unul mi se pare foarte putin.

                              Comment


                              • Da mi se pare mult. Pt o o verificare a erorilor si a unei mufe mi se pare un pret mult prea mare. Ma intreb cat costa daca schimba pompa(manopera).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google