Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am facut un drum Lehliu-Bran si plimbari prin imprejurimi, in masina au fost 5 pers si portbagajul plin dupa calculele mele vreo 560kg, si pe cb cand am ajung acasa aveam 4,3l/100km, si 32l pentru 750km, insa dupa calculele mele s-au dus cam 40 de litri=>5,3l/100km. deasta intreb, bine eu am si ceasurile schimbate cu tot cu cb fiind dupa duster, ala avand si instant ma gandesc ca deaia apare eroarea, ptr ca imi arata consumul numai dupa 30km/h, acum nu stiu! Acum sa nu intelegeti ca nu sunt multumit de consum, tinand cont ca pe A2 si A3 nu am scazut nici o secunda sub 120, si cat am urcat ...dar asa eram curios.

    Comment


    • Originally posted by mariusstf View Post
      ..., bine eu am si ceasurile schimbate cu tot cu cb fiind dupa duster, ala avand si instant ma gandesc ca deaia apare eroarea, ptr ca imi arata consumul numai dupa 30km/h, acum nu stiu!
      Şi ţi-a plăcut să ne ţii aşa în suspans cu întrebările legate de diferenţele de consum între ce arată C.B-ul maşinii şi realitate?

      Comment


      • intai am vrut sa aud parerile si pe urma vine cazul concret )

        Comment


        • am 6,4 consumul in ideea ca se merge tare cu ea,are aproape 82000km si sunt super multumit.stima

          Comment


          • aceeasi km am si eu, oricum incep sa ma linistesc ca nu sunt singurul cu consum mai mare relativ, ca in esenta daca ma uit la fel in care merg cu masina, de mult ori inclin sa cred ca asta e, nu pot merge calm si ma complac asa cum sunt ).

            Comment


            • E un consum normal ce ai acolo marius in conditiile descrise de tine de circulat

              Legat CB de pe duster, eu de exemplu nu am consum instantaneu(fabricatie mai 2010) iar pe logan unde aveam(ala era fabricatie mai 2006) imi arata consumul instantaneu doar la viteze de peste 20 km/h.
              ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
              Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

              Comment


              • Eu masina nu o am de noua, am luat-o anul trecut, asa a fost pe ea, nu am stiu ca nu are consum instant. Si legat de momentul cand indica, eu asa am observat ca dupa 30km/h. Bine oricum dupa calculele mele sub 5l/100 nu prea am consum, pe bord nici nu ma mai uit ca am enervez. Ce-a mai buna idee dupa instant mi-o fac in mers,am obs de cand am fost la mare, pe bord cand am ajuns acasa aveam 5,7l/100km si pe autostrada 140km/h si A.C. ON instant era 6,5. s-a dovedit ca ala a fost consumul real. Nu vreau sa se supere careva ca postez chestii de gen, dar parca ma oftic asa cand vad consumuri de 3,5 , 3,7, eu am reusit cred ca de 2 3 ori consumuri de gen mergand cu maxim 90 si fara depasiri si nebunii. Si aici toti sunt raceri si fac super consumuri. Dar imi dau seama ca n-are nimic masina, talpa mea e de vina.. Respect!!!

                Comment


                • in afara daca merg constant 90-130 am consum de 3,8-4,3 pe autostrada eu scot mereu 6,5-7 merg intre 150-195,eventual 200 top speed iar in oras am ca 6,5 in ideea ca merg in zone aglomerate si o calc ,sunt super multumit de consum cel mai putin am scos 3,2/100 si la pompa au fost 3,3 litri am stat si calculat deci este ok.stima

                  Comment


                  • Originally posted by LOGANUTZU View Post
                    ...pe autostrada eu scot mereu 6,5-7 merg intre 150-195,eventual 200 top speed...
                    Chiar prinzi 200km/h Top Speed?

                    Comment


                    • eu mai mult de 185 nu am reusit. A lui fiind remapata cine stiu :P. 4,3l/100km am si eu acum dupa 1300 de km dar nu e relevant deaorece nu e real.

                      Comment


                      • Originally posted by LOGANUTZU View Post
                        in afara daca merg constant 90-130 am consum de 3,8-4,3 pe autostrada eu scot mereu 6,5-7 merg intre 150-195,eventual 200 top speed iar in oras am ca 6,5 in ideea ca merg in zone aglomerate si o calc ,sunt super multumit de consum cel mai putin am scos 3,2/100 si la pompa au fost 3,3 litri am stat si calculat deci este ok.stima
                        Considera un avertisment postul acesta. NU mai veni cu flame-uri de genul!
                        Sunt mai multe aberatii in postul tau, comentate si rascomentate.

                        Te rog, asadar, abtine-te pe viitor de la astfel de remarci.
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • La 150 km/h consuma in jur de 7-8. Ce e peste nu mai comentez.

                          Comment


                          • Confirm spusele lui Cezar, mie la 160km/h imi arata instantul 7,5.

                            Comment


                            • 77sky eu am spus ce se intampla ok? care sunt acele prostii?? atat imi arata computerul de bord iar in legatura cu viteza atat am mers cu ea,ceva gresit in asta?? am mers bucuresti-constanta-bucuresti si m-am mai plimbat si in constanta si m-am intors cu inca 2 linute in bucuresti,la dus s-a mers intre 110-180 iar la intors cat s-a putut,am parcurs 550 de kilometrii,stima

                              Comment


                              • Originally posted by LOGANUTZU View Post
                                in afara daca merg constant 90-130 am consum de 3,8-4,3 pe autostrada eu scot mereu 6,5-7 merg intre 150-195,eventual 200 top speed iar in oras am ca 6,5 in ideea ca merg in zone aglomerate si o calc ,sunt super multumit de consum cel mai putin am scos 3,2/100 si la pompa au fost 3,3 litri am stat si calculat deci este ok.stima
                                Autostrada are urcusuri..dar..cel mai important...are si COBORASURI loganul nu este deloc aerodinamic, peste 110 km/h incepe sa se dea la consum ; la 130 km/h consuma ~6% ; mers normal, DN1, consum 4.5 % mers 70 localitatile 95 km/h afara, fara depasiri si talpa grea ; urban, ~6-7 % in conditii normale de trafic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google