Prestige

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Beny, salut.

    Motorizarea ti-l alegi in functie de nevoi. Adica cati km parcurgi intr-un an. Daca faci peste 20.000km mai bine iti cumperi diesel, daca nu faci, merge si benzinarul. Se stie ca benzinarele sunt mai fiabile, dar asta nu inseamna ca un diesel nu te va tine cateva sute de mii de km. In mare parte tine de cum intretii masina. O rasfati cu revizii la timp si conbustibil de cea mai buna calitate posibila. (nu din rezervoare de la camioane, la diesel)
    Acceleratia, daca nu vrei sa faci liniute, nu este un motiv intemeiat, in schimb consumul, da. Dieselul consuma mai putin si in mers la reprize este mai bun ca si benzinarul. Viteza maxina iar nu conteaza, nu ai unde...
    Te-am lamurit?

    Comment


    • Cat esti de sigur ca pe reprize 1.5 dCi 85CP bate 1.6 16V 105CP ? Ai putea incerca 40-80 @ TR2, 60-100 @ TR3, 80-120 @ TR3 dar si 80-120 @ TR4. Rezultatele s-ar putea sa iti dea teoria peste cap .
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • Shakar,,DaniD vorbeste probabil din auzite,,ca din cate vad nu are nici 1.6 16v..nici dci..deci nu stiu nici eu la care reprize se refera...DaniD fii mai explicit!

        Beny iti recomand prestijul de 105 cp si nu o sa regreti deloc...absolut deloc

        Comment


        • hai Cristi, asteptam noua masina, vrem poze multe si colorate
          dotari, accesorii, interior, exterior, motor si portbagaj
          felicitari pentru viitoarea achizitie!
          Last edited by Bleizer; 19 November 2010, 18:24.
          lipsa text

          Comment


          • Deci Beny: avand in vedere ca esti pilot de raliu si ca ti se produce benzina infinit in rezervor, iati 16V ca poti merge cu 80 in tr a 2a.

            Nu stiu din auzite, nici nu o sa stiu, eu nu am, nici nu am avut si nici nu o sa am alta masina decat loganul 1.4 ...

            Comment


            • cuvinte de lauda pt logan 1.6 16 v

              am logan 1.6 16v din 2007 aprilie si tot ce pot sa va spun este ca am luat cea mai mare teapa cu loganul asta , daca vreti masina eu zic sa va luati masina nu logan , si nu vorbesc asa ca sa ma aflu in treaba . aceasta chestie nu isi merita banul, ca sa credeti ca nu vb asa din auzite va spun ca la vremea aia masina costa 9900euro si am luato cu reducere de 800 euro pt ca dacia inplinea nu stiu citi ani de existenta si au avut promotie . luiindo in rate dar sa revin la tomberon , este o plesnitoare de masina care nu merita banul sfatul meu este sa nu mai faceti investitii ca nu o sa fie nici0odata masina adevarata si va spun ca asa cum o da fabricantul la un impact nu mai aveti masina, daca va loveste unul in coltul din spate indiferent pe ce parte este se hiieste toata inclusiv plafonul se strimba , in concluzie va spun eu ce este asta , fiare insirete , orice i-ati face voi . nu o mai ridicati in slavi ca rid si curcile de voi ,daca vreti putere la motor va trbuie si caroserie , loganul nu are asa ceva sa nu mai spun de stabilitate ca parca mergi cu dricul topaie toata pe asfalt la 150 si mai ales daca mai bate si vintul simti ca te rastorni . asta este o chestie care te duce de la moara la gara sia atit de confort nu mai zic ca te dor picioarele din cauza scaunului pt ca are sezutului prea scurt si nu mai zic ca scaunul se misca din toate niturile pe care le are la sistemul de ridicare si lasare, ce sa va mai zic este bomba bombelor si nu am crezut ca poate sa fie asa de slaba si voi atit de copi incit sa va cheltuiti banii pe o asemenea cHESTIE ce voi o numiti masina si omai vedeti si foarte frumoasa si fioroasa.ori cum francezul este smecher , are vinzare in draci

              am uitat sa spun ca masina are 37000 km si ca sa nu spuneti ca nu sunt baiat bun am facut si eu ceva la aceasta ckestie ce voi o numit masina , i-am pus filtru de polen ,senzori de parcare ca bine inteles la 9900 de euro nu am in dotare filtru de polen ca ea,,, chestia este ieftina. filtrul de polen si de benzina se pune doar la masini nu la chestii ce le numiti voi masini. inca o data va spun ,, luativa masinanu chestie ce va doriti sa fie masina
              Last edited by alecu sandu; 28 March 2011, 22:20. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Pt o masina noua 9900euro nu e mult.daca era scumpa nu o cumparau milioane de romani , nemti , etc.Defectul asta cu tabla subtire il gesesti si la alte masini din aceeasi gama.
                Nu cred ca la celebrul AVEO sau LINEA ai filtru de polen sau senzori de parcare.Nu este nici o masina ieftina de intretinut dar macar atunci cand e vorba de raparatii gasesti piese peste tot , de'orijin sau aftermarket.mioveniu e colea.
                Parerea mea este ca fiecare face ce vrea cu masina lui , si fiecare stie pt ce scop a cumparat x marca de masina.
                Concluzia:depinde ce vrei de la masina.de ex:vrei sport?sa sti ca 1.6 16v face un folsfagan passat 1.9 tedei.
                Fara Semnatura.

                Comment


                • colega , cine isi cumpara logan nu stie la ce se baga. chestia asta pe care multi o numesc masina este si in proprietatea mea partial ca in acest moment sunt doar utilizator , proprietar este banca eu platesc ratele ca sa devin proprietar si mai am 2 ani de achitat dar iti spun cu pina termin ratele se termina si masina .deja a aparut o bataie pe la motor si nu am multi km 37000 si credema ca am mers frumos cu i-a nu mi-am batut joc .dar sa lasam acest aspect , eu incerc sa iti spun ca nu este masina este o troaca pe care merita sa o iei doar daca o primesti cadou de la cineva care vrea sa scape de ea , altfel nu merita sa o iei . este sub orice critica din toate punctele de vedere.eu iti spun doar atit ,la iarna incearca sa efectuezi o intoarcere din mers la viteza foarte mica adica la relanti daca iei virajul sau imi spui si mie daca intoarce sau merge drept ca ieu nu am reusit ,pentru cei din bucuresti care stiu zona panduri stiu ca acolo este un petrom si daca vi din panduri spre ckirigiu treduie sa faci intoarcerea in loc in dreptul benzineriei lukoil , si acolo in loc sa vireze in loc ma bagat in peco lukoil. va spun ca am plecat de pe loc virat cu viteza foarte mica .despre problemele de care m-am lovit in cei 37000 de km nu va mai spun. eu spun doar atit . cine are logan nu are masina , are fiare insirate pentru ca asa a hotarit el dar sa spuna ca este tare de tot si ca este minunat ori nu are masina ori nu stie ce inseamna masina ori are probleme si nu vrea sa le spuna si vrea sa determine si pe altii sa se tepuiasca , si nu cred ca este cazul sa apeleze la proverbul ca cioara lor este alba ca barza si cinta ca privighetoarea. si in inckeiere daca vrei armasar iati armasar nu smirtoaga pe care sa incerci sa o faci armasar ca mirtoagei ori ce i-ai face tot mirtoaga este si tot mirtoaga o sa fie . degeaba o inbracam ca tot tomberon ramine

                  pentru cei care au aceasta ckestie numita masina de unii si tomberon de cunoscatorii de logan rog sa spuna aici pe forum cum face aripa de pe stinga spate la inckiderea portierei , dar tot eu imi dau raspunsul. cum face frate ca eu nu am observat ? , dar tot eu vin si spun , fratilor nu trintiti usa ca se destrama cazanul, tomberonul , ii cad tablele . aaaaa , mai am ceva sa spun. apropo , cum este cu busonul de la rezervor . haaa tot eu dau raspunsul , fratilor dormiti linistiti busonul de la rezervor se desckide cu orice ckeie de logan , deci este super masina de 9900 euro , dar nu este nimic vom pune celebrul antifurt din filtrul de ulei ca la veckea dacia 1300, si inca ceva eu mi-am pus a doua lampa de iluminat la mijlocul plafonului ca sa am si eu lumina in spate ca de unii mai au nevoie sa vada ce scrie atunci cind sta pe bancketa din spate si este lampa de solenta pentru cine vrea sa isi puna . si inca o data va rog nu mai laudati cazanul ca va raciti gura de pomana.
                  Last edited by alecu sandu; 29 March 2011, 19:00. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • alecu_sandu: prezinta-mi te rog persoana care ti-a pus la cap arma si te-a obligat sa-ti cumperi logan.

                    Comment


                    • CARMELO frate tu ai vazut cit costa ckitul de ambreeaj la logan 16v si cit costa ckitul de ambreeaj la bmv seria 5 de 2500 iti spun eu diferenta este de 190ron adica mai scump cu 190ron la bmv despre ce piese vb tu ca eu nu pun pe cazan de cit piese de origine. si sunt scumpe frate. care este faza. ai spus ca nemtii o cumpara . pai care nemti, aia care la fel ca si la noi sunt cunoscatori de masini cum sunt eu in neurockirurgie. frate asta este faza cu noi rominii ca luam ce ne baga pe git altii. se cumpara loganul pentru ca francezul mizeaza pe un singur lucru. el vinde tomberonul ieftin si te arde la intretinere. neamtul iti vinde MASINA scump si tu ca proprietar te scoti la intertinere.pt neamtul necunoscator loganul este o masina buna pt ca nu il tine foarte mult adica da putin pe masina si o vinde foarte repede . dar iti spun eu frate ca neamtul nici odata nu pleaca in concediu cu loganul , ci cu mercedes , audi si alte marci germane.

                      Comment


                      • alecu sandu ce esti asa frustrat nene ? batai la motor, plafoane indoite, si cireasa de pe tort ca masina nu poate face curba in loc, hai frate ma lasi cu treburile astea? ai 37 de ani, probabil permisul il ai de mult timp nu?explica-mi si mie cum sa nu faca o masina curba? aa, ma scuzi, asta nu-i masina.. pai daca nu-i masina de ce ti-ai mai luat-o ? n-ai facut test drive? uita-te si tu pe forum , nu intreba de "baietzasii" cu golfuri si bmw-uri din 1993 de parerea lor de logan, uita-te pe forum cati sunt si ce probleme au avut . Problemele generale la logan ar fi rugina,la dci injectoare si altele. Ca e scaunul altfel fata de un bmw x6 la care visezi tu, ma scuzi, uita-te la diferenta de pret. De ce nu intelegeti ca la o masina ( sau ``chestie`` cum zici tu ) la pret de pana in 12 000 euro ( aici intra si mcv, ca ala-i mai scump ) n-ai sa ai aceleasi dotari, confort ca la una de 20 000 euro niciodata ? ca n-are stabilitate la 150 km/h , nu inseamna ca e proasta, ea n-a fost construita pentru viteza, ca daca ar fi asa, ar fi pretul mai mare, motor mai mare, cutie altfel etajata, garda la sol mai mica, roti stoc cu altfel de balon si mai late, caroserie modificata pentru o aerodinamica mai buna. Dar asa-s toti romanii, vor confort de bmw/mertz, consum de scuter , pret de achizitie 2000 euro, eventual cu un tichet rabla si piese la pretul celor de biciclete NU tin partea celor de la Dacia, da , sunt de acord ca pentru varianta de varf sa fie schimbate unele chestii ( de siguranta, confort etc ) dar asta nu inseamna sa repeti la fiecare rand ca avem " chestii " nu masina si sa ne dai tu sfatu' sa ne luam masina nu "chestie" . Ia si vinde-o, plateste ratele si ia-ti bmw , si vino sa te lauzi dupa aia cu el. Numai bine !

                        ps: aici nu esti pe mess/mirc, scrie romaneste , te rog, daca nu, o sa iti repete moderatorii ;)
                        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                        Comment


                        • frate DANID nu mi-a pus nimeni pistolul la cap .am cumparat ACEASTA CKESTIE NU INAINTE DE A CITI COMENTARIILE DE PE FORUM SI SINCER NU AM INTILNIT NICI UN CURAJOS CARE SA SE FACA DE RIS CU MINUNATA CKRSTIE NUMITA DE UNII MASINA , SI CONSTAT CU STUPOARE SI CU GROAZA CA EU SUNT SINGURUL CARE ARE CURAJUL SA RECUNOASCA CE TEAPA SIA LUAT

                          Comment


                          • si ce rahat ti-ai mai luat logan? .. la pretu care l-ai dat pe el ( circa 10.ooo de euro ) puteai sa iti iei un BeMVeu din 2004 seria 5 dinala 530d full fara piele sa moara toti dusmanii si cartieru

                            Hal dracu neamt prost ... el vine in romania sau in alte tari cu un rahat de logan , mcv si e multumit din toate punctele de vedere .. ca sa numai zic de noul fenomen care a innebunit Europa si anume DUSTER

                            Comment


                            • Toti vreti sa spuneti ca este o masina belea de belea dar unul nu ati spune ce tomberon sa luat. Cel putin eu recunosc ca m-am tepuit si nu asa ci m-am tepuit cu 14000 euro ca atit ma duce tomberonul. Eu iti spun tie , sincer daca ai logan vindel cit mai ai timp si inca iti mai poti lua ceva bani pe el ca dupa aceea nu mai ai ce face si trebuie sa il lasi mostenire copilului asa cum a facut tata cu dacia lui

                              Comment


                              • tu raspunde la intrebarile alea ce ti le-am pus . De cand ai permis ? Explica fenomenul cum de nu faceai curba in loc ? sigur "trageai "de volan si nu de portiera sau altceva?

                                si nu, nu m-am tepuit, de ce sa recunosc daca nu-i asa? intr-adevar are multe minusuri, dar sunt multumit de masina mea !

                                SI APROPO: de ce nu-l vinzi tu? tu esti ala de te plangi ca ai rate si nu stiu ce...vinde-l , nene, si plateste ratele , ce mai astepti ? iei 5000 euro pe el, iti iei un bmw la 2000 euro, inmatriculat in bulgary si s-a rezolvat problema, ce atata tam tam ?
                                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google