Logan Facelift Fara Bara Stabilizatoare...din Ianuarie Si Alte Versiuni

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da, stimate adonis, s-klasse e ***** pe langa mcv-ul tau. cred ca astia de la mertzan urmeaza sa puna pe s-klasse puntea spate de pe mcv...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Laureate din 2008 decembrie ce am avut nu avea.

      Comment


      • nu inteleg dc va tot bateti capul cu stabilitatea berlinei...
        singurul model cu o stabilitate mai mare este mcv-ul......
        niciodata indiferent de model ...un logan nu va prinde nici macar mirosul de la esapament al mertzanului....
        Loganul este o masina fabricata f ieftin cu materiale la fel de proaste si vanduta ff scump.....
        Toti ne am inghesuit sa o cumparam pentru ca, majoritatea au facut-o pe credit bancar ,leasing sau cu sacrificii ff mari....acum dupa cativa ani de folosinta a masini realizam ca am fost si naivi si prea saraci sa ne putem permite ceva mai bun asa ca am ales ce era mai prost ....

        Nu cred ca exista persoana multumita de pretul si calitatea masini...... sa nu mai vb de pretul pieselor si manopera service-urilor Dacia.

        Probabil ca printre noi sunt si cei care parcurg 5-10.000 km pe an cu masina si care sunt fff multumiti de masina....dar acest procent este destul de mic ....
        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

        Comment


        • Atunci la pretul accesibil sa fie cat de cat echipat sau sa fie bagat in accesoriu optional si nu tras in teapa, ulterior sa afli ca iti lipsesc ba bara stabilizatoare, ba niste coliere la motor si smda. Nu ca-i platesc si ulterior aflu ca lispesc o gramada de piese si in realitate am platit cash si in oferta apare. Eu nu mai inteleg de ce trebuie tras teapa la omu cand plateste si primeste altceva?

          Comment


          • Originally posted by adonis33 View Post
            Diferenta intre stabilitatea berlinei si mcv-ul meu este uriasa...Nu mi as cumpara niciodata un Logan Berlina !!!!!!!



            Originally posted by adonis33 View Post
            am un mcv pe benzina 1,6 mpi ....135000 km si pana acum i am dat doar apa paie si....multa...multa ....multa bataie......
            am schimbat distributia la 90.000 km ,2 capete de bara directie,1 pivot dreapta ,2 bucsi de brat si schimb ulei la 15000 km
            ....
            In plus tractez cu el o rulota comerciala care incarcata are in jur de 3000 kg (pana acum m-a ferit D-zeu si n am dat in astia de la ARR cu cantarul k nu stiu ce amenda imi luam ) si dimensiuni de remorca de TIR...adica 5m x 2,45 x 2m....in plus am porbagaj pe masina si mai pun si acolo 20 de mese tip berarie+banci ,basca ca prin portbagaj port o lada frigorifica de bauturi ce goala are peste 200 kg .....si baieti merg cu a 4 a intre 70-90 km/h ....de mananca asfaltul...si bat tara asta de la un capat la altul....probabil ca sunt si baieti de aici de pe forum care m au vazut prin trafic si sau inchinat cu mainile amandoua !!!

            Masina are 5 ani de cand face munca asta si nu ia cedat nici ambreiajul si nici motorul nu consuma in plus nici un gram de ulei de la schimb la schimb.....asa ca.... nu le mai plangeti atata de mila masinilor voastre ,care zburda pe asfalt fara pic de munca.....si ocazional de craciun si de pasti purtati prin portbagaj cate un purcel si cu un miel....un vin si o tuica de la tara !!!
            de la lada aia frigorifica i se trage stabilitatea :P
            cu ea plina de bere echivaleaza cu suspensie sport
            internal combustionizer

            Comment


            • si cu lada de bere si fara nu compara berlina cu mcv-ul....
              berlina este o cutie de chibrite gata sa zboare la primul viraj in balarii....nu are sens sa mai vb daca ar trage dupa ea o rulota.....chiar si cu lada de bere in porbagaj...
              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

              Comment


              • MCV-ul are ampatamentul mai mare si este putin mai grea de aici si plusul de stabilitate, nu este chiar cum spui tu, adica nu e diferenta de la cer la pamant intre berlina si mcv, daca ar fi asa ar fi pline santurile de berline rasturnate... dar nu prea sunt.

                Comment


                • am 2 prieteni au rasturnat berlinele in sant....si nici unul nu are mania vitezei si sunt soferi cu experienta....Ambi la viraje bruste nu au mai reusit sa controleze derapajul si sau rasturnat in sant ....

                  Norocul unua a fost ca masina a cumparat-o cu credit bancar si a avut casco....dupa ce si a reparat masina a achitat creditul si a vandut-o......

                  Celalalt prieten a vandut masina la dezmembrari.....reparatia ei l ar fi costat undeva la 4000 euro .....Acum ambi au Logan MCV 1,6 benzina (second-hand) ...nu si au putut permite alte masini mai bune....de aceia consider ca berlina are stabilitatea f proasta....eu inca n am condus o berlina ...dar daca majoritatea celor pe care ii cunosc imi zic ca nu are stabilitate...inseamna ca asa este si nu are rost sa cautam noi care sunt elementele tehnice care o fac atat de sensibila....atata timp cat cererea pe piata ramane ridicata Renault nu are nici un interes sa i imbunatateasca performantele tehnice , probabil ca cu aceste performante Loganul va iesi la pensie !
                  "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                  Comment


                  • Cand spui viraj brusc te referi la o curba care au abordat-o cu alte masini cu viteza mai mare decat cu loganul sau viraj stanga, dreapta ca si cum ai ocoli ceva dupa care incerci sa iti reiei locul pe banda pe care mergeai?

                    Comment


                    • presupun ca au facut un viraj de evitare stanga-dreapta......

                      unul a intrat in balans cand un camion a franat brusc in fata lui si el neatent a incercat sa evite impactul......iar al doilea a incercat sa evite un pieton aparut la fel de brusc in fata masinii.......acum voi care aveti berline stiti mai bine care manevre sunt mai riscante la masina....eu doar mi am zis parerea ....asa cum o aud chiar de la voi....si prietenii mei....
                      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                      Comment


                      • NU ma pricep prea bine ( daca gresesc imi cer scuze de pe acum ) dar din cate stiu eu Loganul are tendinte de supravirare nu de subvirare ( cum e cazul daciei nova). asa ca nu prea inteleg cum s-au rasturnat asa usor cum dai tu de inteles. cred ca alti factori au fost de vina pentru rasturnare. repet : daca gresesc, aveti mila

                        Comment


                        • depinde ce intelegi tu "Loredana" prin supravirare ?!

                          daca berlina are "supravirare" inseamna ca la o miscare usoara a volanului te trezesti rapid pe campiile patriei si este destul de ....nasol

                          daca berlina are "subvirare" inseamna ca oricat de puternic ai trage sa zicem - stanga/dreapta...... masina are tendinta de a se misca mai putin decat soferul s ar astepta si este chiar mai grav decat "supravirarea"

                          nu cred ca asta ar fi cauza......deplasari atat de usoare a masini.....

                          majoritatea dintre noi cred ca au simtit deja ca Loganul la viteza mica este mai elastic si usor de manevrat si cu cat viteza creste volanul devine mai rigid si putin mai greu de manevrat....acest fapt se datoreaza tocmai pentru ca soferul sa nu piarda controlul masini....si ca sa intru in detalii tehnice ....pompa de ulei "servo" ridica presiunea in sistemul de directie proportional cu rotatiile motorului si viteza.....altfel probabil ar fi fost foarte multi soferi care ar fi iesit in decor prin ....supravirare/subvirare...
                          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                          Comment


                          • adonis, ce zici tu acolo se numeste servodirectie progresiva, ceea ce loganul n-are !
                            poate se intareste directia din cauza anumitor forte, dar n-are un asa sistem loganul
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • cum spuneam nu sunt o cunoscatoare. asa ca din ceea ce spui tu "adonis" am incurcat subvirarea cu supravirarea + ca nu am luat in calcul ca prietenii tai au servo, asa ca "mea culpa" . nu am vrut sa bat campii

                              Comment


                              • Logan - directie asistata, hidraulica
                                Duster (daca nu cumva ma insel) - directie asistata electro-hidraulica
                                La duster este posibil sa fie progresiva si in functie de viteza sa trebuiasca sa depui mai mult efort sa tragi de volan.

                                In general masinile cu tractiune fata au tendinta subviratorie, ea apare cand vrei sa virezi si nu ai apreciat corect viteza. Exista multi "soferi" care n-au avut ocazia sa simta pe pielea lor (cu ei la volan nu ca pasageri) efectul subvirator sau supravirator al unei masini iar la primul contact se pierd, vireaza maxim iar cand masina incetineste si rotile prind aderenta cine stie pe unde ajung.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google