Doar 2 linii pe indicatorul de temperatura lichid de racire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu nu imi mai fac probleme pt acest lucru si tind sa cred din ce in ce mai mult ca nu e termostatul ci senzorul de temperatura pt ca nu am sesizat mari diferente de consum intre cele doua situatii (adica doua si patru linii) din moment ce temperatura scade cu numai cateva grade n-am de ce sa imi fac probleme.

    Comment


    • as avea si eu nevoie de parerea voastra k sunteti mai experimentati decat mine; de vreo 2 sapt nu mi se ridica la temp 4 linii decat dupa vreo 100-150 km,in conditiile in care inainte dupa vreo 7-8 km(depinde de mers) se ridica la 4linii.caldura am,dar e ceva ciudat si as vrea sa remediez problema.,mentionez k masina e diesel,euro 3. ast parerile voastre

      Comment


      • Salutare ! Aseara cand ma intorceam spre casa in toti cei 40 km de la Targoviste pana la Titu am avut doar 2 liniute la temperatura,dar caldura baga normal. Precizez k am rulat cu 40-50 km/h pentru k ningea rau si viscolea. Cand am ajuns aksa au aparut toate cele 4 liniute. Din cauza asta sa fie,ca batea viscolul din fata pe tot parcursul drumului ? ? ?

        Numai bine !!!

        Comment


        • Salutare. Revin cu o completare la posturile mele mai vechi. De cateva zile, indicatorul de temperatura de pe bord imi arata 4 liniute, cam dupa 10 km de rulat in oras. Pana acum urca la 4 doar pe timp de vara. Nu am schimbat nimic la motor, doar la revizie au completat cu lichid de racire. In ultimele doua luni (ianuarie si februarie), am circulat destul de putin cu masina, cam odata pe saptamana si drumuri scurte, in oras. De doua saptamani am inceput serviciul si circul in fiecare zi. Nu stiu ce sa cred. Intentia mea era sa schimb termostatul si sonda de temperatura. Am sa mai urmaresc saptamana asta ce se intampla.

          Comment


          • Acum cu siguranta o sa iti urce la 4 linii deoarece s-a incalzit afara, asteapta pana la iarna urmatoare sa vezi cum iti stau liniutele

            Comment


            • De acord cu tine, dar pana acum nu urca asa repede. O tin sub observatie.

              Comment


              • Originally posted by gogoasha69 View Post
                offtopic... vand cartoane pt crescut temperatura apei si facut cald in golan diverse modele
                Baieti chind ajunge la doua liniute si nu se ma ridica deschideti capota si puneti mina pe radiator, daca radiatorul este rece termostatul este bun! Mai ales furtunul de jos daca este rece stati fara grija!
                Last edited by motoprim; 1 April 2011, 22:53. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • poate vrei sa spui furtunul de sus

                  Comment


                  • salutare tuturor.am si eu aceeasi problema, doar ca dimineata cand plec mi se incalzeste motorul la 2 apoi patru liniute iar dupa ceva timp scade iar la doua apoi iar patru si asa mai departe.ce spuneti este de o intervenție in service?sau pot merge asa?masina e inca in garantie.multumesc

                    Comment


                    • Da trebuie schimbat termostatul, exact asa am patit eu dar nu trebuie neaparat sa te duci la service il poti schimba si tu. Bafta!

                      Comment


                      • in primele patru ierni nu am avut problema asta indiferent cat de frig a fost anulasta insa m-am confruntat si eu cu aceasta problema in zilele foarte geroase probabil ca atunci cand o sa fac rev de 120 000 o sa dau jos termostatul .

                        Comment


                        • am înțeles, mulțumesc pentru răspuns

                          Comment


                          • Originally posted by petrutzmarian View Post
                            salutare tuturor.am si eu aceeasi problema, doar ca dimineata cand plec mi se incalzeste motorul la 2 apoi patru liniute iar dupa ceva timp scade iar la doua apoi iar patru si asa mai departe.ce spuneti este de o intervenție in service?sau pot merge asa?masina e inca in garantie.multumesc
                            Stai fara grija! Asta e normal!

                            Eu pentru prublema asta am schimbat termostatul si tot asa!

                            Cind lucreaza motorul si temperatura nu se ridica mai mult de II lini puneti mina pe radiator-daca este cald e termostatul, daca e rece atunci datii pace masinii!
                            Last edited by motoprim; 3 April 2011, 13:40. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • pai da, dar la mine se ridica la doua liniute iar apoi oscileaza intre patru si doua liniute.creste - coboara iar si iar. eu fac drumuri lungi saptamanal si nu vreau sa am probleme cand sunt plecat. sper sa ajung maine la service si pot rezolva problema.multumesc

                              Comment


                              • Oscilatia liniilor de la 2 la 4 si invers am avut-o si eu,incepand din toamna anului trecut,pana cand s-a stabilizat la 2 linii.
                                De-abia alaltaieri am schimbat termostatul si acum temperatura ramane pe 4 linii.
                                Asa ca nu trebuie sa te nelinistesti si sa te grabesti la service,mai ales ca poti sa-l schimbi si tu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google