Defectiuni Aeroterma

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Arunca un ochi si aici ca se discuta si despre problema ta.
    sigpic

    Comment


    • #62
      Salut am si eu o problema cu aeroterma. Imi baga acelasi debit de aer atat pe treapta 1 cat si pe treapta 2 , pe treapta 3 baga cum baga pe treapta 2 inainte (de noua masina) , iar pe 4 baga OK ( adica ca la inceput de cand am cumparat masina). Tin sa spun ca am schimbat Siguranta Termica si panoul Aerotermei cu unele noi noute si nu e PROBLEMA de aici . Ce altceva mai poate fi ? Multumesc!

      Comment


      • #63
        S-a prajit rezistenta motorului.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #64
          Unde se afla rezistenta motorului ?

          Comment


          • #65
            rezistenta e pe aeroterma vizibila daca bagi nasul pe la pedalier , chestia e ca daca era arsa rezistenta ti-ar fii mers doar treapta 4. Nu cumva ai filtru de polen? Unul murdar tare care obtureaza partial curentul de aer? Sau poate motorasul e partial gripat si nu mai are turatia necesara. Ai schimbat "Siguranta Termica si panoul Aerotermei" mai exact ce sunt alea? Ai schimbat rezistenta si toata aeroterma?
            Pain brings out the truth in us all...
            ...how much truth can you stand?

            Comment


            • #66
              Filtru de polen nu am deoarece e benzinar loganelul meu, cat de despre " Siguranta Termica si panoul Aerotermei" este vb de acea rezistenta vizibila daca bagi nasul pe la pedalier de mi'ai zis tu mai sus ,iar "panoul" despre care vorbeam este panoul de comanda al aerotermei cu treptele de viteza , cu butonasul pt schimbarea directiei aerului ( gen picioare , dezaburire etc. ) si cel pt caldura si frig . Deci tin sa spun ca le'am schimbat cu unele noi si tot asa imi face . Probabil ca e de la mizerie . O sa'mi bag nasul sa o desfac sa vad ce dinozauri am pe acolo ). Alte solutii mai aveti?

              Comment


              • #67
                S-a rezolvat

                Salut!

                Aceeasi problema cu aeroterma care functiona doar pe treapta a patra am avut-o si eu. Cauza era tot siguranta termica arsa. Am cumparat o siguranta noua de 10A/192C si am montat-o prin infasurarea pinilor peste pinii sigurantei arse fara sa o demontez pe cea veche. La sfarsit am strans cu patentul pinii celor doua sigurante.

                Acum functioneaza perfect.
                Multumesc pentru sfaturi!

                Comment


                • #68
                  Hai ma baieti nu a avut nimeni problema asta??? .. Imi baga acelasi debit de aer atat pe treapta 1 cat si pe treapta 2 , pe treapta 3 baga aer cum baga pe treapta 2 inainte ( cand masina era noua) iar pe treapta 4 baga OK . Tin sa spun ca am schimbat Siguranta Termica si Panoul de climatizare cu unele noi si problema nu este de aici . Ma poate ajuta cineva ?? Multumesc

                  Comment


                  • #69
                    S-ar putea sa fie o problema la cheia de selectie a turatiilor, care nu comuta corect.
                    Incearca sa identifici turatiile ventilatorului (treptele de viteza) dupa intensitatea zgomotului facut de acesta;lasa debitul de aer,poate sa te induca in eroare, sau comanda voletilor este pe directia parbrizului.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #70
                      GeorgianRmx esti sigur ca este buna acea siguranta termica?

                      Comment


                      • #71
                        cat costa aceea siguranta termica ? se poate repara? imi merge doar pe treapta 4.

                        Comment


                        • #72
                          Daca merge pe treapta 4 nu e arsa nici o siguranta. Vezi ca la aeroterma(chiar langa aeroterma) ai un bloc de selectie a vitezelor,cu rezistente inseriate cu bobinajul aerotermei, si niste ploturi pe care se face contactul.Verifica toate acestea, saca nu ai probleme aici, atunci comutatorul de pe panou.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #73
                            Salut.
                            Sigur e arsa aceea siguranta termica.
                            Vezi ca sunt posturi pe acest thread cu detalii mai concludente,detaliate cum sa remediezi aceasta problema.
                            Poti face o proba sa pui putina lita pe aceea siguranta si sa vezi daca atunci merge aeroterma pe treptele mici.
                            Numai bine.
                            Un Logan----YNG-----
                            Numai bine.

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Augustin-Yng View Post
                              Salut.
                              Sigur e arsa aceea siguranta termica.
                              Vezi ca sunt posturi pe acest thread cu detalii mai concludente,detaliate cum sa remediezi aceasta problema.
                              Poti face o proba sa pui putina lita pe aceea siguranta si sa vezi daca atunci merge aeroterma pe treptele mici.
                              Numai bine.
                              Cred ca vorbim de acelesi lucru, dar acea piesa careia eu ii spun rezistenta, pentru ca e o rezistenta, tu ii spui siguranta termica, care nu stiu ce este.Chiar, ce este siguranta termica?
                              Daca o suntezi , nu va merge pe turatii mici; va merge ca in tr.4.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by hifonics View Post
                                cat costa aceea siguranta termica ? se poate repara? imi merge doar pe treapta 4.

                                Siguranta termica de 192C/10A costa undeva intre 2.5 -6 lei. depinde unde o gasesti. Eu am gasit-o la Vitacom-ul de pe Maica Domnului cu vreo 5.5 lei. La alte magazine de pe acolo era si 2.50 lei, dar nu o aveau. O poti comanda si de la magazine online, mai platesti transportul, dar mai mult de 20 de lei nu cred ca te duce totul.

                                Siguranta o data arsa, nu se mai poate repara si nici sa o suntezi cu o sarma sau niste lita nu e recomandat. Ea a fost pusa acolo cu un scop si in cazul in care exista o problema in circuit, nu se mai arde siguranta de 5 lei, ci aeroterma de cateva milioane. In plus te expui riscului de incendiu.

                                Poti face o proba: scoate piesa pe care se afla montata siguranta si sunteaza siguranta, PROVIZORIU, cu o lita/sarma nu foarte groasa. Daca aeroterma merge asa, atunci da fuga si cumpara o siguranta termica de 192C/10A si monteaz-o prin infasurare peste pinii sigurantei existente. Apoi strange cu un patent respectivii pini pentru a asigura un contact elecric sigur. Nu o cositorii, mai mult ca sigur fludorul se va topi si va curge de pe pinii sigurantei sau vei arde siguranta, de altfel din fabrica siguranta vine lipita de suportul ei prin arc electric tocmai din aceste motive.

                                Originally posted by IancuMIC View Post
                                Cred ca vorbim de acelesi lucru, dar acea piesa careia eu ii spun rezistenta, pentru ca e o rezistenta, tu ii spui siguranta termica, care nu stiu ce este.Chiar, ce este siguranta termica?.

                                Respectiva piesa chiar este o siguranta termica... nu o rezistenta (sau mai corect spus in acest context, un rezistor).


                                Cateva informatii:

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google