Defectiuni Aeroterma

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In mare parte am rezolvat-o ... aeroterma are un SORICEL in ea ) (Nu mai am nevoie de odorizante tot anu'.Miroase de mori). Acum merge pe treapta 4 ... dar pe 1,2,3 nu ... am dat piesa (poza) jos si sa ma duc maine la dezmembrari sa caut alta !
    Multumesc Logan Club
    Attached Files
    Last edited by felye; 23 October 2012, 00:21.
    sigpicFGA-ul meu ... http://www.loganclub.ro/forum/tr_93_...9.html?t=25709

    Comment


    • Se poate incerca inlocuirea(dupa verificare) sigurantei termice.Presupune un mic efort si un pret redus pe componenta.

      Comment


      • in turnu nu gasesc asa ceva ... am cautat ... dar nimic ...
        daca stiti voi vreun site de unde ati cumparat spuneti-mi si mie
        sigpicFGA-ul meu ... http://www.loganclub.ro/forum/tr_93_...9.html?t=25709

        Comment


        • haideti ca intreb si eu ceva . idiotu de mine a scapat ceva in aeroterma pe aerisitorile de langa parbriz si zdrangane ca dracu acolo . daca dau jos bordu adica cochilia bord si ceasurile pot baga mana pe undeva ca sa incerc sa scot zdranganitoarea din aeroterma .

          Comment


          • Salut!

            Salut ! Am si eu probleme cu aeroterma in felul urmator :
            Pe treapta 1 baga aer normal ( cum baga inainte de noua masina )
            Pe treapta 2 baga aer la fel ca pe 1.
            Pe treapta 3 baga aer ( la fel ca pe 2 de noua masina )
            Pe treapta 4 ( baga normal adica cum ar trebui sa bage ).
            Deci treapta 2 o am la fel ca pe cea de 1 , treapta 3 e ca cea 2 , iar 4 e okei... Nu stiu cat de bine m-am facut inteles. Insa am schimbat : Siguranta termica ( cea verde de langa pedalier) + Comanda (cu butoane) a aerotermei si nu este din asta . Din ce altceva ar putea fi? Va multumesc !

            Comment


            • inca o problema aparuta sau poate nu mi.am dat seama pana acum...
              daca tin aeroterma pe 0 imi baga aer in functie de viteza cu care ruleaza masina, sa zicem ca la 50, 60 km/h baga cum baga pe nivelul 1, daca trec de 100km/h baga ca pe nivelul 2, e normal (ina o data intreb)?
              e ca si cum ar baga aer direct de afara, insa aerul intra cum e setat pe comutatorul cald/rece
              sigpic

              Comment


              • Daca ti clapeta sa iti bage aer de afara este normal sa bage aer cand o ti pe 0 , dai pe recirculare si ai sa vezi ca nu mai face.

                Comment


                • o sa incerc, din cate imi aduc aminte am comutat, totusi o sa incerc, multumesc mult!
                  sigpic

                  Comment


                  • Nicu, ai avut masina de noua ?! Ai avut vre-un accident cu ea ?!
                    Nu de alta, dar si la accentul meu face la fel, ("intra aer fortat") dar eu nu mai am o cutie (ca sa ii zic asa) o cutie de rezonanta sau ceva de genul asta, iar la mine din cauza asta "face asa".


                    edit: Mi-am adus aminte, cutia despre care vorbesc se numeste rezonator aer (sper sa nu vorbesc prostii).
                    Last edited by PrietenCuTine; 29 October 2012, 01:23.
                    sigpic

                    Comment


                    • Rezonatorul de aer n-are absolut nici o treaba cu ventilatia.
                      Rolul lui tine de reglarea fluxului de aer inainte de filtru si eliminarea anumitor zgomote/rezonante(dupa cum are si numele)

                      Comment


                      • Eu stiam pentru ce ajuta acel rezonator... Eu am avut un incident in care rezonatorul ala s-a spart si de atunci imi baga aer fortat, inainte de accident nu imi baga aer in habitaclu fortat...
                        sigpic

                        Comment


                        • Probleme Ventilatie

                          Salutare

                          am si eu o problema. Cand dau drumul la ventilatie la maine si la picioare intra foarte putin aer pe la maini. Daca dau doar la maini intra suficient cat sa ma incalzesc. Problema este indiferent de treapta de viteza a ventilatiei.
                          Ce sa verific, pe unde sa am uit ?

                          Multumesc anticipat

                          Comment


                          • Pai ce vrei sa verifici?

                            Nu ti se pare normal ca acel aer care iti vine de pe bord (la maini) sa aibe un suflu mai puternic cand vine doar pe acolo?

                            Daca schimbi si pentru picioare clar nu o sa mai aiba acceasi forta deoarece aerul trece prin mai multe canale,right?

                            Termostatul cum merge?Pe ceas iti apar 4 linii la caldura sau variaza?ba 2 ,ba 4?

                            Comment


                            • Merge bine termostatul. Ajunge la 4 linii si sta acolo. Faza este ca nu baga aproape deloc pe la maini. Daca dau la picioare si in geamuri este cantitatea de aer este ok atat la geamuri cat si la picioare.

                              Mai simplu. Cand dau in geamuri si la picioare aerul se imparte 50-50. Cand dau la picioare si la maine se imparte 90-10.

                              Comment


                              • Ajutor

                                nu este nici un camarad din constanta care sa mai lovit de problema cu zgomot ciudat la aeroterma nu de alta dar au facut meseriasii..p...li izolatie la bloc si de la polistirenu ala mi-au umplut aeroterma cu ea cand am dat drumu ma umplut de mizerie si acum se aude un zgomot la ea cu siguranta a mai ramas ceva stie careva cum sa o curat fara sa o dau jos sau unde sa ma duc la cineva care stie sa demonteze sa o repar! astept un ajutor pe mantadaniell@yahoo.com

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google