Pedala ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut!
    O problema am si eu cu ambreiajul, pedala foarte tare, am sesizat dupa ce in week-endul trecut am folosit alta masina, iar luni nu puteam apasa ambreiajul, pana m-am obijnuit. Si de 1 saptamana a aparut un zgomot neplacut in momentul in care apas ambreiajul, pare a fi un cauciuc....
    Are idee cineva cum pot remedia treaba asta...trebuie sa gresez cablul de ambreiaj sau sa-l schimb?
    Acum 6 luni mecanicul de la dacia(meridian) mi-a spus sa schimb cablul ca s-ar fi lungit!?

    se aude doar la rece, cand se incaljeste nu se mai aude
    Last edited by gvg06; 5 November 2010, 17:36. Reason: Automerged Doublepost
    sigpic

    Comment


    • Uraaaa ....Acum 3 ore am fost la Petronel ( Super baiat , super pasionat ) , mi-a schimbat tija originala cu una modificata , totul a durat 5 minute . Este alta viata , in sfarsit mi-am gasit pozitia in scaunul de logan problema mea era ca trebuia sa tin scaunul foarte in spate ca loveam cu piciorul stang volanul , acum totul este ok , iar de cursa pedalei numai zic decupleaza si cupleaza imediat .

      Inca odata MULTUMESC MULT !!!!!
      MCV 1.5dCi & Volvo 2.5I

      Comment


      • schimbat si eu pedala de ambreiaj, abia am gasit si doar pe comanda ca in service dacia nu aveau asa ceva pe stoc
        sigpic

        Comment


        • cum imi pot da seama dac am ambreiaj hidraulic sau pe cablu?...ca sa stiu ca daca ii pe cablu sa merg sa il reglez ca prinde destul de sus

          Comment


          • Originally posted by Catalin88 View Post
            cum imi pot da seama dac am ambreiaj hidraulic sau pe cablu?...ca sa stiu ca daca ii pe cablu sa merg sa il reglez ca prinde destul de sus
            Din cate stiu loganurile DCI adica cele pe motorina au ambreaj hidraulic.

            Comment


            • Originally posted by CMD View Post
              Din cate stiu loganurile DCI adica cele pe motorina au ambreaj hidraulic.
              Primele serii daca nu ma insel au fost pe cablu .
              MCV 1.5dCi & Volvo 2.5I

              Comment


              • cele de 65 cp au ambreiaj mecanic.
                ubi concordia ibi victoria

                Comment


                • al meu ii de 70CP inseamna ca tre' sa fie hidraulic

                  Comment


                  • precis e hidraulic !
                    ubi concordia ibi victoria

                    Comment


                    • si la mine scartia ambreiajul si mergea greu tare la apasare pedalai am remediat cu wd-40 am scos protectia aia din cauiciuc de la furca si-am dat acolo cu wd-40 momentan merge usor cursa la pedala si numai face zgomot

                      Comment


                      • Zimi si mie cum ai rezolvat problema cu ambreiajul care ziceai ca e tare si scartie ca si eu am aceeasi problema 0720 118 036

                        Comment


                        • Am intors masina pe toate partile si nimic.Pana la urma a rezolvat cineva problema?
                          daca da puneti fratilor si voi o poza (2.3.4.......7 poze ) sa ne rezolvam si noi problemele cu scartitu acela infernal ( trepidatii )
                          Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

                          Comment


                          • Am dat si eu cu WD40 pe cablu si la pedala dar tot scataie din cand in cand. Nu vad alta rezolvare decat schimbarea cablului.

                            Comment


                            • Originally posted by adytza_dragon View Post
                              Am intors masina pe toate partile si nimic.Pana la urma a rezolvat cineva problema?
                              daca da puneti fratilor si voi o poza (2.3.4.......7 poze ) sa ne rezolvam si noi problemele cu scartitu acela infernal ( trepidatii )
                              nu cablul fratilor..nu cablul

                              curatati si ungeti nuca pe care culiseaza furca ce intra in cutie.

                              dupa cee faceti asta...pentur longevitate incercati sa izolati cu ceva burduful acela. ssa nu mai intre mizerie acolo

                              Comment


                              • Poti pune niste poze ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google