Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu uitati aveti 6 ani garantie la perforare rugina.. eu am schimbat usa dr. fata..

    Comment


    • Eu cand aud de rugina la masini, imi vine in gand DACIA, tot asa cum cand vorbim de o fotocopie, spunem simplu numele unui brand: XEROX.

      Comment


      • Originally posted by agp626 View Post
        revin la postarea mea (a 3-a mai in sus ).
        la un atelier m-au cerut 350 lei cu taierea partii ruginite si sudarea unei table in loc (100 lei manopera la tinichigiu si 250 lei vopsire in cuptor) mi sa-a parut scump avand in vedere valoarea de piata a loganului - masina pe viata cu cei 1400 euro taxa de timbru.
        am mers la alt atelier pe varianta slefuire, chituire, vopsire , a cerut mesterul 100 lei, inclusiv vopseaua.
        o zi buna
        La fel am avut si eu rugina pe aripa spate - dreapta. Primele puncte de rugina au aparut in perioada de garantie, la vreo doi trei ani de la achizitie.
        Am fost in service si au "curatat" ceruit si aplicat protectiile de plastic. Imediat ce am iesit din garantie cu caroseria a inceput sa infloreasca. Initial am mers pe ideea, curatat si vopsit, dar in momentul in care s-a apucat de curatat au aparut gaurile(ziceai ca este burete). Partea proasta dar in acelasi timp buna, a fost ca dupa ce s-au decupat zonele ruginite au aparut problemele si la contra-aripa.
        In concluzie: s-a inlocuit cu tabla noua cam 10-12cm/5-6cm din contra-aripa si vreo 30-35cm din pasaj cu tot cu urechea de prindere a barii, plus vreo 10cm din partea superioara a pasajului.
        Lucrarea a fost facuta de un prieten deci costuri minime( o parte din materiale).
        Ideal ar fi ca macar la doi ani sa se bage ceara in zonele vizate de rugina.

        Comment


        • Logan pozat ieri. Si e pe stanga, nu pe dreapta, cum apare de obicei. Jale.
          A neglijat si ala, e adevarat. Dar, problema exista. Si e MARE.
          Attached Files
          Last edited by mr.K; 12 June 2013, 11:02.

          Comment


          • Din punctul meu de vedere aia este de la piatra. Am avut si eu, am tratat si acum nu am nimic.
            Am pe la bloc si skode si vw cu rugina la aripi de la pietre. La fel, nu a tratat si acum o aparut o mica gaura.
            sigpic

            Comment


            • Eu ma uitam la niste Golf4 mai vechi de 10 ani si n-aveau nimic.

              Comment


              • Eu ma uitam la un Passat din 2006-2007 care avea aripile spate varza, aproape mancate pasajele. Vitriol era de fata, parca si Matheo.

                Deci, iar va-ntreb, despre ce vorbim?
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • Ruginoasa gen gaura de glont
                  Attached Files
                  Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                  Comment


                  • Pffffff, asa ceva n-am mai vazut. E o noutate.

                    Comment


                    • WTF?

                      In zona aia nu am mai vazut, cred ca e masina unui gangster si au tras politisti cu pistolul in ea ...

                      Comment


                      • Am sa ii fac si eu poze la capota unui Passat exact din anii prescrisi de Niki, sa vedeti cum infloreste rugina.
                        sigpic

                        Comment


                        • Treaba e simpla, schimbi capota portbagaj, iei una de pe la dezmebrari, spatele mai scapa intreg uneori. Mai nasol cu aripa spate, taiat, sudat etc.


                          Deci nu va cumparati Passat 2006-2007. Luati de la 2008 in sus.

                          Comment


                          • mr.K o sa vin si eu cu poze la aripa spate la skoda ca vad ca nu ma crezi. Crezi ca numai la Logan sar pietre?
                            sigpic

                            Comment


                            • A, nu doar la Logan. Doar ca sar pietre la un procent mare de Loganuri.

                              Comment


                              • Pentru ca sunt in numar mai mare. Jumate din cei care au masini "straine" de la mine de la bloc nu parasesc zona asfaltului. Eu am traversat si un "mic" parau cu Loganul. Altii se uitau la mine. Cand vine vorba de mers in gasca la peste stii cum incep sa faca? Ba eu nu pot sa iau masina, a mea e joasa, ating, e drumu naspa, nu intra acolo, uite ce curata e. Tot felul de tampenii. Daca a aparut un gainat pe masina, toata ziua sta si freaca la el ba chiar se duc la omv ca a aparut un gainat.
                                Iti arat Audi a4 din 2004 cu aripi mancate de rugina. O masina care a circulat pe unde a apucat si atat. Omu o ducea la spalatorie o data pe an cred.
                                Ii ziceam: pune mana pe smirghel ca o sa iti manance tabla. El: du-te domne ca nu se extinde e Audi ce crezi ca e Dacia sa cada tabla?
                                Last edited by Pacco; 12 June 2013, 12:10.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google