Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am vazut mai multe "rasarite" ruginite . Este cineva in cladirea unde lucrez cu Passat B6 , nu este lovita masina , si are punct de rugina fix sub bandou de la usa dreapta fata . Am vazut si un A6 C5 cu aripa stanga si usa stanga ruginita ... La un amic la locul de munca , au un Touareg din 2004 (nelovita masina , cu putini km 40/50.000 km maxim) si are usile spate ruginite sub mastic (si rugina , nu pistol cu apa ) . Unde stau eu , sunt 2 posesori de c200(2001/2003) , ambii au rugina la portbagaj unde este stopul de frana.
    Logan ruginit are un amic , da ruginit nu gluma , a fost pe leasing inainte sa il ia el si dupa 1 iarna la el a "rasarit" rugina ...
    PS: Archangel masina mai rugineste uneori si de la mult stat

    Comment


    • Nu va mai agitati! Oricum Loganul le bate pe toate

      Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

      Comment


      • La pret da.
        sigpic

        Comment


        • Mersi, si rosioara sau bibanul costa 8 lei kg...iar somonul, dorada 45-50!

          Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

          Comment


          • Teoretic tabla de pe logan ar trebui acoperita cu un strat de cativa microni de zinc, iar pentru asta au apelat la import. In zadar se pare.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • De ceva timp vroiam sa urc niste poze aici (care imi plac - sper ca nu ati uitat-am o usa dreapta fata schimbata!)
              Aripile spate sunt in starea aceasta de cateva luni de zile bune (daca nu ma insel am prins si luna decembrie 2012). Masina o spal personal si imi vine sa ma zgarai cand vad ce gasesc pe masina (ma si intreb cat de neglijenti sunt unii...)

              Acum vad postul lui IancuMIC, asadar - o minge la fileu, sa vedem comentariile voastre

              P.S. Anul trecut, cand am ajuns la garantie cu ea, tot tabla-un responsabilul de la caroserii mi-a spus o "poveste". Am crezut ca fabuleaza. Se pare ca e un sambure de adevar. Depinde acum...unde ?!?
              Attached Files
              Last edited by 77sky; 12 June 2013, 15:14.
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • Daca Dacia aduce tabla din afara, o aduce neaparat pe cea mai buna? Sau pe cea mai ieftina?

                Comment


                • Postul lui 77sky mi-a adus aminte de faptul că şi eu până să fie lovită maşina în faţă aveam un punct de vreo 1,5 mm diametru pe capota faţă chiar pe muchie, de la piatră sărită, era tabla goală, şi am stat cu ea aşa 2 ierni şi nu a păţit nimic, era lucioasă în continuare, mă miram şi eu că nu rugineşte, mai ales la ce vedeam pe postul acesta, i-am şi zis tatălui meu că ia uite ce a sărit vopseaua aici, să dăm cu nişte creion ceva, şi el mi-a zis atunci s-o dau naiba că nu are nimic şi o facem când avem timp, iar eu tocmai ca să îi demonstrez că nu e aşa şi că va rugini nici nu am remediat-o, şi nu a ruginit, tocmai mă gândeam să o retuşez când a lovit mama maşina. Uitasem complet de punctuleţul acela.
                  http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                  Comment


                  • Pe capota motor, cred ca am zeci de puncte mai mici sau mai mari unde e sarita vopseaua de la pietrele dupa drumuri.
                    Unele mai noi, altele si de 3-4ani vechime, sau mai mult...nici nu le-am mai contorizat.
                    Ideea e ca n-au nici pe dracu, n-a ruginit deloc in dreptul lor.
                    Nu stiu care e cauza (miracol ptr. tabla de logan)...posibil sa influenteze si faptul ca, capota e mult mai des calda si uscata decat restul tablei de pe masina...habar n-am.

                    Comment


                    • @77sky: asemanator am si eu la aripa, multe si marunte...Le am de ani de zile si sunt aceeasi stare. Nu au avansat inca deloc. Le-am si tratat putin.
                      sigpic

                      Comment


                      • Eu prima capota motor am schimbat-o dupa ce a cazut ceva pe ea. Dar imi aduc aminte perfect de o ciobitura chiar pe muchia deasupra grilei radiatorului, se vedea tabla si un strat superficial de rugina, care a ramas asa mai mult de un an fara sa inainteze.
                        Acum la asta noua, iar am vopseaua ciupita o piatra. Am dat cu un betisor de ureche inmuiat in vopsea si e ok.
                        In schimb la aripa dreapta spate, trebuie sa ma ocup si toamna si primavara si tot degeaba.

                        Comment


                        • Problemele cu rugina devin serioase cand apare de la interior spre exterior, sub vopsea.
                          Celebra "floare"...

                          Propun moderatorilor ca topicu' asta sa fie trecut la "lipicios".

                          Comment


                          • Pai vopseaua cred ca "pluteste" pe un strat fin de oxizi aproape invizibil, inca din fabrica.

                            Comment


                            • Originally posted by Kojak View Post
                              Propun moderatorilor ca topicu' asta sa fie trecut la "lipicios".
                              Din nefericire, data fiind problematica des intalnita si delicata, l-am transformat in lipicios!
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • Multumim, @77sky!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google