Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu nu am alimentat niciodata de la Rompetrol si aveam rugina in zona respectiva! Explica-mi fenomenul. Plus ca incepea sa se umfle vopseaua la pasaje, de la ambele aripi spate, etc, etc. Scuza-ma, dar nu am cum sa fiu altfel cand vad ca la ceva clar ca lumina zilei cautati scuze...si e urat, cand dai o caciulita de bani pe o masina sa o vezi cum infloreste, pentru ca e un rahat, iar altii spun ca e o minunatie. In loc sa-i ardem pe astia, sa fim uniti, sa le dam 500.000 de mailuri intr-o saptamana pe tema asta, poate or sa galvanizeze si Loganul, asa cum fac cu Symbol care costa cat Logan, sa nu va mai aud ca e Loganul 5000 de euro si de aia e asa cum e...voi le cautati scuze, in fine!

    Lucru facut de romani...

    Sent from my GT-I9100 using Forum Runner
    Last edited by PCH; 15 June 2013, 11:00.

    Comment


    • Loganul e un kkt de masina. Daca asa vrei tu. Te simti mai bine?

      Comment


      • Loganul, per total este o masina ok. La banii aia...bine m-am simtit cand l-am schimbat si nu acum!

        Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

        Comment


        • Eu cred ca nu este deloc ok in banii actuali.

          Comment


          • Daca ar rezolva problema cu rugina, ar fi ok, de ce nu?

            Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

            Comment


            • Astia de la rompetrol chiar sunt pacalici. Unul mi-a scos busonul de la rezervor, din clema respectiva. L-am calcat cand am plecat.)) acum le-am trimis o instiintare ca trebuie sa mi-l schimbe. Vreau sa ma judec cu ei, sa scot niste cheltuieli de judecata, sa-i usture putin incompetenta angajatilor.
              Mie unul mi s-a parut incredibil ce a facut babuinul ala.
              Si tot el imi explica ca era prins prost din fabrica.))
              Il cumpar in curand si le trimit factur cu termen de achitare 30 zile. Apoi cer penalitati.

              Comment


              • Niciodata nu am lasat vreun angajat de la benzinarii sa-mi bage benzina in rezervor.De fiecare data i-am refuzat politicos, insa la Petrom cu greu scap de ei.De fiecare data imi spun ca sunt obligati sa stea langa pompa si sa bage ei benzina.Si numai la Petrom.Sa fie oare intr-adevar obligati sa nu lase clientul sa-si bage benzina singur?De multe ori plec fara sa bag carburant cand devin artagosi.

                Comment


                • Originally posted by PCH View Post
                  Daca ar rezolva problema cu rugina, ar fi ok, de ce nu?

                  Sent from my GT-I9100 using Forum Runner
                  Ti se pare ok un Logan 2 de 1,2, 75cp cu AC, 9200 euro?

                  Originally posted by Cezar View Post
                  Astia de la rompetrol chiar sunt pacalici. Unul mi-a scos busonul de la rezervor, din clema respectiva. L-am calcat cand am plecat.)) acum le-am trimis o instiintare ca trebuie sa mi-l schimbe. Vreau sa ma judec cu ei, sa scot niste cheltuieli de judecata, sa-i usture putin incompetenta angajatilor.
                  Mie unul mi s-a parut incredibil ce a facut babuinul ala.
                  Si tot el imi explica ca era prins prost din fabrica.))
                  Il cumpar in curand si le trimit factur cu termen de achitare 30 zile. Apoi cer penalitati.
                  Faza la rompetrol este ca au in botul pistolului o bucata de plastic mare. La Logan gaura este mica, posibil si la alte automobile, iar cand introduci pistolul zgaraie buza de jos. Mi-a zis un angajat ca au acele bucati de plastic pt a un confunda motorina cu benzina. Adica pompa de motorina nu intra. Pe naiba, am incercat eu dimensiunile sunt aceleasi. Cand bagi pompa cu tot cu plastic aproape ca iti acopera toata gura. Iar angajatii, batuti in cap cand scot pompa, ei nu o scot, ci pur si simplu trag in jos raschetand zona si binenteles patesti ce a patit Cezar, probabil.
                  Last edited by Archangel80; 15 June 2013, 12:59.

                  Comment


                  • Originally posted by karlos12 View Post
                    De fiecare data imi spun ca sunt obligati sa stea langa pompa si sa bage ei benzina.Si numai la Petrom.Sa fie oare intr-adevar obligati sa nu lase clientul sa-si bage benzina singur?.
                    Nu exista asa ceva! Cand intreaba, "Va ajut" le spun ori DA, ori "nu multumesc!" si punct. Peste tot, nu conteaza ca e Petrom, Lukoil, Mol sau Rompetrol.

                    Comment


                    • Originally posted by Archangel80 View Post
                      ...numbăr uno dă pă acest forum (vorbesc si eu ca la capitala).
                      Vorbeste dom'ne corect, se zice "dupa" acest forum.

                      Io alimentez numa' de la OMV si n-am nevoie niciodata de asistenta angajatilor de la pompe. Cand ii apuca excesu' de zel, le multumesc si le spun ca ma descurc. Baietii percuteaza rapid si se retrag.
                      Apropos, io n-am pic de rugina pe buza aia, nici macar nu e julita...ce-nseamna dom'ne benzina de 100, si pistolu' e premium si nu juleste nimic.

                      Serios acu' ce dracu va place sa va alimenteze altii rezervoru', nu inteleg... Daca pistolu' e jegos / imbacsit chiar si cu iz de motorina uneori (da, da, ala de benzina), exista toalete unde te speli pe maini, sau folosesti un prosop de hartie cand alimentezi si gata. Simplu si civilizat si... fara rugina la buson
                      Last edited by Kojak; 15 June 2013, 21:58.

                      Comment


                      • Daca tot vorbim corect pana la capat, se zice "de pe forum" Daca a fost doar o ironie, imi cer scuze c-am intervenit. Continuati, va rog!
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Pe topicul acesta se tot ţine într-o ironie, să dea naiba în ea de rugină că aţi făcut-o vedetă.
                          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                          Comment


                          • Sunteti unii care aveti rugina pe masini cumparate nu cu mult timp in urma si cu astea sunteti multumiti ca nu aveti prea multa, sa inteleg.
                            Ati platit ceva ce rugineste in 6 luni si totusi unii dintre voi spuneti ca e ok, ca ati mai vazut voi in parcare si alta marca cu rugina, naiba stie in ce conditii aparute.
                            Cu toate astea, la 8/10 Golfuri 4 amarate daca ma uit, nu au rugina. In 2014, cate Loganuri fabricatie 2004 vor avea rugina? 9/10 sa u 10/10 probabil. Ca deja 8/10 au.

                            PS: Prevad acest topic inchis intr-un viitor apropiat datorita slabelor informatii si mistocarelilor "eftine". Mrk si PCH mi se par trolii numbăr uno dă pă acest forum (vorbesc si eu ca la capitala).
                            Eu zic sa fie inchis topicul cand nu va mai fi rugina la Logan. Adica NEVER sau cand va disparea marca Dacia, cel mai devreme.
                            Daca eu fac mistocarie ieftina, Dacia a facut misto de noi pe bani, si nu chiar putini.

                            Eu sunt convins ca unii simt ca trebuie sa trimita mail la Dacia prin care sa multumeasca pentru faptul ca masina are ceva rugina, asa se pastreaza traditia marcii.

                            Aia cu pompa Rompetrol e simpatica dar nereala. Buza aia de plastic mai mare are rolul tocmai de a tine pompa departata mai mult de aripa.
                            Last edited by mr.K; 15 June 2013, 22:33.

                            Comment


                            • Bre, a mea are 7ani. Io zic ca sta bine (deocamdata) la rugina, se putea si mai rau. E sub control
                              E adevarat ca nici n-a fost troznita.

                              Comment


                              • Daca ne uitam la poll vedem ca mai mult de jumatate din forumistii care au aderat la intrebare au probleme cu rugina la Logan. Acest poll este identic cu sondajele de opinie cunoscute mai ales in perioada de exitpolluri (CSOP, IRES, IMAS ,CCSB etc).Aceste sondaje folosesc aprox. 1000 de respondenti alesi aleatoriu din toata tara cu eroare de +,- 3%. Rezultatele obtinute la nivel national sunt concludente si se incadreaza in marja de eroare. Noi avem 863 de chestionati intrati pe forum din toata tara iar 57% dintre ei au probleme cu rugina la logan. Ce rezulta de aici? Ca mai mult de jumatate din productia de loganuri iesite de pe poarta fabricii au probleme cu rugina.Si n-au trecut nici macar 10 ani de la inceperea productiei. In 2010 a fost construit loganul cu nr. 1.000.000 la fabrica din Mioveni. Pana in 2013 estimarea ar fi de 1.500.000 unitati construite.57 % ar veni 855.000 loganuri (+- 3%) atinse de rugina cu varsta mai mica de 10 ani. Nu este o problema grava??? De ce se mai cumpara inca? Puterea mica de cumparare a romanului.

                                Ar mai veni unii cu intrebarea de baraj " Dar strainii de ce o cumpara?". Strainii (in speta germanii) o inlocuiesc rapid dupa 3-4 ani cand a aparut rugina insa romanii trag de ea pana ii cade caroseria. Credeti ca se impacienteaza germanul care are un logan ruginit? O schimba rapid cu alta.Eu de ex. nu prea am cu ce sa o schimb dua 3-4 ani asa ca imi pare nespus de rau de rugina de pe ea.....

                                Ar mai veni unii cu intrebarea de baraj " Dar strainii de ce o cumpara?". Strainii (in speta germanii) o inlocuiesc rapid dupa 3-4 ani cand a aparut rugina insa romanii trag de ea pana ii cade caroseria. Credeti ca se impacienteaza germanul care are un logan ruginit? O schimba rapid cu alta.Eu de ex. nu prea am cu ce sa o schimb dua 3-4 ani asa ca imi pare nespus de rau de rugina de pe ea.....
                                Last edited by karlos12; 16 June 2013, 09:15. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google