Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Kojak View Post
    nu e tabla goala, n-auzi ca a tratat cu oja
    tot asa ai ramas...

    @Cedebel
    si eu am doua ciobituri, una ca la tine, dar la roata dreapta fata, si una pe portbagaj. sper sa se comporte ca la tine, ca n-am bani de vopsit.
    si a mea isi face unghii false cu gel. deci am pus-o.

    Comment


    • Baga si niste lac de unghii sa fie ca la carte. )
      Dar e asa greu sa dati cu o picatura de grund si apoi cu o picatura de vopsea, mai ales daca aveti o culoare mai simpla, cum e alb (care nu e culoare, dar se intelege ce vreau sa zic).
      http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

      Comment


      • Nu e galvanizata zona ai de la muchie, sau cel putin nu la masina mea. Sub protectie am gasit inceput de rugina. Rezolvat, reaparut iar, e ceva anual, ca si concediul de odihna.

        Se mai spunea si de praguri ca-s galvanizate, dar nu ar fi aparut rugina daca era asa.

        La L2 rugina in compartimentul motor nu avea ce cauta, acolo nu te joci cu slabirea cadrului, e ditamai greutatea motorului. Acolo chiar trebuia galvanizat.
        Last edited by mr.K; 4 June 2014, 10:04. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by ionescu liviu View Post
          Baga si niste lac de unghii sa fie ca la carte. )
          Dar e asa greu sa dati cu o picatura de grund si apoi cu o picatura de vopsea, mai ales daca aveti o culoare mai simpla, cum e alb (care nu e culoare, dar se intelege ce vreau sa zic).
          grund si vopsea de unde ?! cine imi face codul de vopsea pentru 50 de ml ? si teoretic ar trebui intai slefuit locul,ca daca e putina rugina, cred ca degeaba mai dai.

          @mr.K: la ciobitura de la aripa (pasajul rotii) se vede ca ar fi galvanizata.

          Comment


          • la berlina din 09.2007 si aripile si zona dintre portiera spate si pasaj roata sunt galvanizate.
            am o portiune pe partea dreapta de cca 4mm /5-6mm unde vopseaua e sarita chiar in coltul potierei jos. aceiasi localizare cam ca in poza de pe stanga.
            Plus un prag spart de un capac de canal care s-a rasucit sub roata fata si a rupt buza pragului. unde doar curatat bine, am uscat apa (ploua la mom respectiv) cu feonul si am pus mastic si strans tablele la loc cu masticul ala in ele. nici acolo nu e rugina de 3 ani de cand am patit-o.
            Attached Files
            Last edited by skd_ozenel; 4 June 2014, 11:23.

            Comment


            • logan 2009, 295000 km ..eram la revizia de gpl.
              Attached Files

              Comment


              • Şi delăsarea a adus-o în starea aceasta...

                Comment


                • Depinde si pe unde s-a mers. Se vede ca e masina de serviciu. Si-au bagat toti picioarele in ea.

                  Comment


                  • Tabla galvanizata trebuie sa reziste fara ingrijiri speciale.
                    @mr.K: la ciobitura de la aripa (pasajul rotii) se vede ca ar fi galvanizata.
                    Se poate, nu bag mana in foc. Oricum, masina colegului e alt an de fabricatie fata de a mea, eu am alta tabla, cu rugina incorporata din fabrica, vopseaua pluteste de noua pe un strat fin de oxizi.
                    Last edited by mr.K; 4 June 2014, 12:02.

                    Comment


                    • Originally posted by Archangel80 View Post
                      Si-au bagat toti picioarele in ea.
                      Şi încă cum...

                      Comment


                      • Originally posted by Archangel80 View Post
                        Depinde si pe unde s-a mers. Se vede ca e masina de serviciu. Si-au bagat toti picioarele in ea.
                        e taxiu....

                        Comment


                        • Originally posted by Andyno View Post
                          logan 2009, 295000 km ..eram la revizia de gpl.
                          Macar un pic de oja sa fi pus.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Tabla galvanizata trebuie sa reziste fara ingrijiri speciale.

                            Se poate, nu bag mana in foc. Oricum, masina colegului e alt an de fabricatie fata de a mea, eu am alta tabla, cu rugina incorporata din fabrica, vopseaua pluteste de noua pe un strat fin de oxizi.
                            Zincul ala se ia si el intr-un tarziu la sablarea cu pietre si sare aruncate de roti. Vad des o fiesta galvanizata ramasa fara vopsea in spatele rotilor si o vreme a statbine insa tot a luat-o rugina.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Eu la taxi-uri as propune catre RAR si toate institutiile abilitate, ca absolut toate masinile care sunt pentru transport persoane sa faca ITP-ul anual, nu la doi ani, pentru ca sunt foarte multi zmei (soferi de taxi-uri) fac einspemii de accidente si merg cu masinile busite, fara frane, fara directii, cu pomul de craciun in bord, cu un nor kilometric de fum dupa ei, etc... Am mers cu un taxi odata, facea in mers de parca avea rotile ovale.
                              Apropo de rugina... check this out !
                              In interior chiar nu ma asteptam sa gasesc rugina. Hai...la usi..la pasaje ca na. dar la interior?! Inca un motiv sa nu ma mai uit la dacia oricare ar fi pretul asteia.
                              Attached Files
                              My turbo lag, give your MPI, a chance

                              Comment


                              • astazi i-am facut o "inspectie" mai amanuntita la loganul lui tata (nov 2007) am observat ca inceput usor usor sa o ia rugina pe la usi sub mastic, muchii la aripi ! La loganu meu feb 2008 slava domnului, nu am gram de rugina pe ea pe nicaieri
                                Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google