Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inca nu am rugina dar preventiv am facut asa :
    - cracanat masina pe o parte
    - spalat toata podeaua cu spuma si jet de apa
    - lasat sa se usuce dupa care spalata si degresata cu pistolul cu benzina
    - 2 starturi de grund anticoroziv bla bla ... de la emex 2 kg
    - 3 straturi de body 950 antifon cauciucat 8 kg, am insistat cu mai multe straturi la oalele din spate acolo unde arunca roata pietre si se aude ca troaca
    Pozele sunt facute cu telefonul si nu au o calitate stralucita si nu cuprind toata operatia din lipsa de baterie
    Attached Files
    Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

    Comment


    • Eu cred ca rugineste si ca e vopseaua proasta, si o ciupeste repede pietricele, pe langa asta pleaca rugina de la suruburile infiletate in tabla.
      Uite de exemplu, tu adyta cam degeaba te-ai chinuit pe dedesubt unde nu prea am vazut rugina la loganuri ca o sa iti apara rugina tot la aripile spate...
      http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

      Comment


      • nu cred ca stiu toti chestia asta dar mie mi-a ciripit'o un tinichigiu de la seat,de obicei am observat ca pe partea busonului de la benzina rugineste cel mai repede loganul
        SFAT: scoateti plasticul ala de la capacul rezervorului de tine clapeta la fata cu aripa si bagati ulei pe acolo pana da pe jos..eu unul nu am stiu chestia asta si poate ca mai sunt care nu stiu,si de acea m-am gandit ca ar fi bine de zis..sper sa nu fiu luat la mijto sau in ras..
        Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
        Cine este interesat ma poate contacta pe privat
        sigpic

        Comment


        • Eu am scos plasticul ala de zici de el si nu avea rugina la gatul de la rezervor dar era plin de pamant acolo sus . Am dat cu grund si antifon si acolo , pe muchia de la aripile spate , pe tabla aia unde se prinde bara spate , pe praguri , pe muchia aripilor fata dupa care am montat acele aparatori de plastic . Masina este din decembrie 2006 si spre surprinderea mea nu are rugina acolo unde ar trebuie sa fie la golan inclusiv sub periile de la geamuri , ce am observat ca a crapat acel mastic care vine pus la imbinarea dintre aripa spate si plafon .
          Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

          Comment


          • Prima data rugineste pe spate am trecut prin asta am fost la tinichigiu a taiat o bucata de aripa si a sudat alta bucata noua de aripa,era singura varianta buna am incercat si cu fibra da nu tine mult timp.

            Comment


            • salut,
              cam asa arata aripa spate dreapta, masina are 8 ani, cel putin nu am mai vazut alte pete exterioare de rugina
              daca stiti, cam la ce pret s-ar putea ridica reparatia?
              Attached Files

              Comment


              • Probabil ca la un atelier bun, cu o lucrare facuta bine in jurul la 300 RON, eu asa am vazut pe la diverse ateliere.

                Comment


                • In cazul tau poti face chiar si o vopsitorie partiala, pana in muchia pasajului, adica pana la dunga aia curbata de sub rezervor.
                  Va fi undeva intre 100-150 de lei fara acte.

                  Comment


                  • revin la postarea mea (a 3-a mai in sus ).
                    la un atelier m-au cerut 350 lei cu taierea partii ruginite si sudarea unei table in loc (100 lei manopera la tinichigiu si 250 lei vopsire in cuptor) mi sa-a parut scump avand in vedere valoarea de piata a loganului - masina pe viata cu cei 1400 euro taxa de timbru.
                    am mers la alt atelier pe varianta slefuire, chituire, vopsire , a cerut mesterul 100 lei, inclusiv vopseaua.
                    o zi buna

                    Comment


                    • Primavara viitoare ai iarasi rugina acolo.

                      Pretul la tinichigeria nu tine cont de valoarea de piata a unei masini.

                      Comment


                      • Operatiunea inlaturare rugina pe rama exterioara (sub cheder)
                        Attached Files
                        Last edited by Kojak; 9 June 2013, 22:42.

                        Comment


                        • Explicatii:

                          Pozele 1, 2 si 3 (de la stanga la drepta, randul de sus) - starea initiala;
                          Poze 4 - curatire cu smirghel 320 pana la luciu metalic;
                          Poza 5 - aplicare strat de grund;
                          Poza 6 - aplicare vopsea + lac (stilou de retus de la dacia)

                          Concluzii:
                          In mod ciudat, doar ramele de la usile dreapta spate, respectiv dreapta fata prezentau rugina inflorita.
                          Celelalte doua, de pe stanga erau curate, fara pic de rugina.
                          Sunt sigur ca problema nu se rezolva asa usor, rugina inflorita va aparea in alte parti...pe aceleasi rame.
                          "Traiasca" Sidexu...

                          Comment


                          • In mod curios, eu am avut putina rugina in partea de jos, la peria geamului, sus absolut curata.
                            sigpic

                            Comment


                            • Am mers cu rugina de la usi la garantie , m-au sunat si mi-au spus ca se va face retus local , ceva de genu . Dureaza 4 zile pentru toate cele 4 usi , momentan sa vad ce fac ca mi-am pus folie pe geamuri si mi-e frica sa nu am surprize specifice/tipice service-urilor Dacia ... Sa ma pomenesc cu plastice gazate , foia de pe geamuri zgariata sau mai stiu eu ce.

                              Comment


                              • Eu am o pata mica de rugina sub manerul de la usa. Acum caut un pic de vopsea verde cameleon sa o acopar, si la aripa dreapta spate vad , floare de rugina.

                                Cum recomandati sa tratez si sa scap de rugina, ce materiale?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google