Probleme planetare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Chiar nu stie nimeni nimic?
    Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

    Comment


    • #32
      se poate......

      Comment


      • #33
        Eu as zice ca nu prea merge, daca nu schimbi si butucul.
        Oricum raspunsul se pare ca nu-l mai ajuta pe cel ce a intrebat.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #34
          Nu se poate pune.
          E cu tripoda.
          La logan 2 e cu bile.
          sigpic

          Comment


          • #35
            Ce treaba are Logan 2 in ecuatia asta? Se vorbea despre planetare de la dci/mpi; iar userul care a intrebat are 1,4 MPI sau cel putin asta avea acu' un an si jumatate.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #36
              Da, eu am spus ca planetarele de dci nu merg pe mpi, difera mult. Am mai spus ca sunt cu tripoda si am facut precizarea ca la loganul 2 sunt cu bile, asta pentru ca a intrebat daca sunt cu bile sau cu tripoda. Stiu ca a trecut vremea si omul a rezolvat situatia, dar o idee era sa ia planetara de logan 2 (ca e cu bile) si sa puna pe logan 1. Acum depinde si de pret. Oricum e tarzie treaba, adica ce vorbim noi acum..., vorbim degeaba.
              sigpic

              Comment


              • #37
                se pot pune planetare de dci pe benzinar daca se schimba si butucii rotii
                S-a zis si mai sus
                ptr mai multe detalii puteti cauta userul planetara de aici de pe forum si va explica el
                Last edited by Leo0608; 12 December 2013, 21:23.
                ​​​​​​

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Leo0608 View Post
                  se pot pune planetare de dci pe benzinar daca se schimba si butucii rotii
                  S-a zis si mai sus
                  ptr mai multe detalii puteti cauta userul planetara de aici de pe forum si va explica el
                  Din cate am vazut eu, la benzina planetara scurta intra in cutie, la diesel nu intra in cutie. Cea lunga la diesel are rulment intermediar, la benzina nu are. Cum le pui?
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    sigur nu se potrivesc,sant alta constructie si la cutie si la butuc si la lungime.la dci,logan 1 sant pe bile.

                    Comment


                    • #40
                      planetare bune si ieftine care tin sun cele poloneze sau brechner din targ de la autovit si costa si multi bani 170lei garantie 2 ani la bani astia sa tot schimbi.

                      nu se merita sa puneti planetare recontitionate eu am montat o gramada de planetare la logan taxiu si nu tin mai mult de 4 luni si probleme cu burdufele de pe partea stanga de la cutie cu pierderi de ulei pe la rulmentu dela burguf o intreaga nebunie.


                      la planetarele de logan benzina nu conteaza daca sunt cu abs sau fara e acelasi model la toate difera stanga de dreapta .diferenta la planetare este la motorizarea 16 16v care cei de la dacia mioveni au facut o combinatie de planetare de la euro 4 15dci.

                      la logan 1.5dci euro 3 planetarele cunt la fel ca la benzina numai ca morcovul canelat de la planetara este cu un numar mai mare de dinti fata de logan benzina.

                      pana la aceste modele de planetara sunt toate cu tripoda si lalea la cap de planetare (cum era la dacia 1310 )

                      la logan 1.5dci euro 4 planetare difera si ca model si ca prindere in cutie
                      planetara stanga nu mai are burduful cu rulment de prindere pe cutie cel care face belele si strica cutia . sau gandit sa faca un lucru mai bun si au eliminat acel burduf si au facut planetare care se mufeaza direct in grup si pe stanga si pe dreapta pentru un cuplu mai bun.

                      planetara dreapta este formata din 2 segmene nu mai este ca la euro 3 dintro singura bucata.
                      Last edited by Sobolanu; 15 December 2013, 22:55. Reason: Automerged Doublepost
                      sigpicPreturi decente va asteptam pe la Garajul lui Sobolanu
                      evacuari inox
                      0720542118 0766964690 strada Soimus nr100 buc sec 4

                      Comment


                      • #41
                        Am zis ca trebuie sa termin cu arcurile sport, asa ca am pus stock inapoi si SURPRIZA... bat planetarele de rup! Probabil din cauza ca s-a modificat unghiul lor de functionare...
                        Vreau sa stiu ce firma de planetare ati achizitionat, sau la ce furnizori au aparut probleme, nu de alta da nu's ieftine deloc!
                        Multam

                        nu a schimbat nimeni planetare?

                        ce firma de planetare pentru 1.4MPI ati achizitionat si functioneaza perfect?
                        Multam anticipat!
                        Last edited by Niki; 10 February 2014, 00:04. Reason: dublu
                        MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

                        Comment


                        • #42
                          Exista kituri de reparat planetare, nu are rost sa cumparati planetarele cu totul. Se schimba doar capul cu articulatia.

                          Comment


                          • #43
                            ideea e ca eu nu stiu care parte a planetarei bate... si nu prea as vrea sa ma complic sa pun kit, mai bine planetara completa
                            MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

                            Comment


                            • #44
                              Planetarele astea le poti folosi cu incredere:


                              Sunt complet echipate doar sa le pui pe masina, sunt testate de noi si sunt ok. Au garantie.
                              Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                              Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by 89.MIR View Post
                                ideea e ca eu nu stiu care parte a planetarei bate... si nu prea as vrea sa ma complic sa pun kit, mai bine planetara completa

                                Ai grija pentru ca si eu tocmai mi-am cumparat planetara completa pe partea dreapta marca GSP si efectiv imi bate dupa primul metru rulat, am schimbat toata directia si refacut geometria deci clar e planetara respectiva. Sincer imi pare foarte rau ca am cumparat-o online deoarece ca sa o returnez trebuie sa merg la RAR + certificat de la service, iar apoi iti trimit ei alta in 15 zile , si nu pot sa stau atat cu masina. Deci una ca alta nu cumparati GSP , nu este posibil ca sa dai 300 de lei pe ea si sa bata de cum o pui sus !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google