Anvelope - Cunostinte De Baza Si Nu Numai

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ...sau sa stai acas'.




    Marius Nicolae, te'ai lamurit ca n'ai avut dreptate?
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • Da, dar in apararea mea pot spune ca nu am fost singurul...
      Sorry!

      Comment


      • Matador MP61 este all-season și are o notă slăbuță față de tot ce am spus deja; nu știu dacă la modelul ăsta te gândeai. Alte pneuri all-season de calitate indubitabilă sunt Vredestein Quatrac 2 și Quatrac 3, o idee mai scumpe. Dacă nu ai de gând să te rupi în figuri ci doar să ai siguranță în trafic, în orice anotimp, nu te mai codi și ia cu încredere ceva din cele ce ți-am sugerat sau mai bun dacă vrei și cu asta basta. Îți spun din experiență, dacă te împotmolești în zăpadă foarte rău, nu te mai ajută nici cauciucurile de iarnă, în cazul ăsta e nevoie de lanțuri.
        sigpic

        Comment


        • In zapezile ce au fost, mai ales prin Buzau, m-au ajutat anvelopele de iarna atat de bine, incat am ramas suspendat de vreo 4-5 ori. Chiar nu a fost nevoie de lanturi. Am scos zapada de sub scut (acolo o aduna-vorbim de straturi de 40-50 cm -cred) si a plecat singurica, lasandu-si greutatea dupa operatie- pe roti.
          Anvelopa de iarna-buna e cea mai buna alegere...
          Parerea mea
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • Marea mea problema , in primul rind este daca cumpar de vara sau all season . Eu am inteles ca iarna nu sint bune cele all season ;
            Pe mine ma pasioneaza insa comportamentul all season vara , adica daca cineva a folosit vara , timp de macar 2 ani , cele all season .
            Foarte probabil ca voi folosi gumele 6-7 ani . Ce se intimpla in timp cu cele all season sau cele de vara ? se va intarii cauciucul si vor apare crapaturi ?

            Un amic mi-a recomandat sa iau gume de vara mai moi !!! Exista asa ceva ? El zicea de Pirelli P4 ???

            Deci referitor la recomandarea: kleber 185/65-r15-quadraxer-88t
            a.cum se comporta vara , pe ploaie
            b.cum se comporta vara pe 35 grade in aer
            c.daca se cunoaste grad de uzura in timpul verii
            d.unde sint fabricate , cum adica sint/nu sint micheline ?

            Comment


            • Nu pot să-ţi spun despre Pirelli P4 decât că sunt foarte apropiate ca performanţe de notoriile ContiEcoContact3 pe care le port şi eu vara şi sunt încântat de ele.

              Referitor la Quadraxer, nu am apucat să le testez în condiţii de "vară" decât până la cel mult 25°C pentru că era deja octombrie când le-am pus.
              a. se comportă foarte bine şi pe ploaie;
              b. nu ştiu încă dar bănuiesc;
              c. nu ştiu încă;
              d. made in Romania de către Michelin Romania SA
              sigpic

              Comment


              • Si eu ma gandesc macar pe fata sa-mi iau de vara ori Conti EcoContact 3 ori Michellin Energy Saver, iar pe spate ceva mai ieftin dar care sa nu fie nici prea varza. Cum online nu iau, o sa fiu nevoit sa scot vreo 300-400 pe una bucata Conti ori Michelin, cam atat sunt in zona la depozite gen Marso sau Dinamic92.

                Comment


                • Pai de ce nu cumperi de la magazine on-line?
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • Dupa patania mea cu filtru, mai stii ce ghinion am ) Am zis o perioada nu mai iau piese pt masina comandand online. In cazul cauciucurilor poate ma trezesc cu unul cu vreo galma ceva, si dupa aia iar pierd timp cu returul.

                    Comment


                    • Am inteles . Adica micheline a cumparat fabrica de la ... de unde ? , a pus ordine ; dar de ce nu a spus micheline si a spus kleber ??? sint mai multi investitori ?
                      Toate cauciucurile de pe piata sint rominesti ?

                      Comment


                      • Michelin a cumparat fabricile de la Floresti si Zalau. Anvelope precum BF Goodrich. Kormoran, Kleber. Taurus, Riken, sunt marci care apartin aceluiasi concern; Michelin, care la randul sau are si propria marca de anvelope.
                        Si da, in mare parte, anvelopele de pe piata romaneasca, sunt fabricate La Timisoara de Continental si la Floresti de catre Michelin.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Am inteles ; din cite tin minte , acolo se faceu anvelope mai demult . cum se numeau inainte ? Si daca sint rominesti , de ce sint asa de scumpe ? cum de sint mai ieftine cele de la debica ?

                          Comment


                          • Victoria se numea fabrica de la Floresti; si ce daca sunt facute in Romania, trebuie sa fie musai ieftine si proaste? Eco Contact3, e o anvelopa foarte buna, n-as spune ca e chiar scumpa.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Cu noul sezon de vara trebuie schimbate si cauciucurile(`75.000km) ,o mare dilema tinand cont la cate tipuri si preturi sunt !
                              Pentru cauciucurile de vara m-am orientat pentru dimensiunea 195/55 R15 dar am observat ca 195/50 R15 sunt putin mai ieftine
                              Astept si eu o recomandare pentru alegerea dimensiunii si al marcii de cauciuc!

                              Comment


                              • iti recomand, dunlop sp sport 01, o sa fii multumit. eu am 185/65/15 urmareste pe la metro ca au oferte la dunlop

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google