Anvelope - Cunostinte De Baza Si Nu Numai

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca e complicat, eu ma gandeam la ceva solutie puternica pentru lipit cauciucul . O sa-l trec pe spate din motive de siguranta
    Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

    Comment


    • Originally posted by adyta View Post
      Azi am observat o taietura pe anvelopa fata stanga de aproximativ 1cm lungime si 0.5 cm adancime sub floare pe partea exterioara a anvelopei exact unde incepe primul rand de flori nu pe burta anvelopei. Se poate lipi cu ceva solutie ? mentionez ca nu sta desfacuta taietura , nu pierde aer si nu are galma cauciucul . Anvelopepe sunt noi au 8000 de km .

      Taietura este exact sub floare in locul incercuit cu rosu in imagine si nu pe burta ca cea din albastru
      Nici un service dintr-o tara civilizata nu ti-a monta o anvelopa cu probleme pe flanc. Pentru o taietura mai fina ca aia pe care o vad, am trecut pe linie moarta o anvelopa. Ce daca o pui pe spate, eventuala explozie o sa faca masina greu de controlat.
      Flancul anvelopei e mult mai sensibil decat calea de rulare a anvelopei. Preferi sa iti risti viata pentru cateva sute de lei?

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Flancul anvelopei e mult mai sensibil decat calea de rulare a anvelopei. Preferi sa iti risti viata pentru cateva sute de lei?

        Taietura/julitura nu este pe flanc pe burta anvelopei ci pe floare exact acolo unde am incercuit cu rosu, defapt e mai mult o julitura a cramponului
        Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

        Comment


        • Cu anvelopa in fata, cineva de la vulcanizare iti va spune mult mai exact daca o poti folosi.

          Comment


          • pe talon nu se merita sa o repari ..va face galma destul de usor

            Comment


            • Aia suna a defect de fabricatie a anvelopei, cu banda de rulare care se dezlipeste de pe carcasa. Ce marca si model este?
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • sunt legale anv all seasons din nov

                Comment


                • Cocorel daca citeai vreo cateva pagini in urma gaseai .

                  Daca scrie M+S cu ele e ok, merg. Sau daca au fulg, sau alte insemne acceptate
                  sigpic

                  Comment


                  • einstein1984 anvelopele sunt motrio si nu este defect de fabricatie pur si simplu este taiat de ciob de sticla , tabla , potcoava.........
                    cos_min_i taietura este pe floare pe partea rulanta ultimul rand spre talon/burta/margine
                    mr.K cei de la vulcanizare au bagat o solutie verde in taietura si au zis ca " merge domle fara probleme" pt ca nu a ajuns la ata/sarma ca sa faca galma sau sa se subtieze intaritura

                    totusi eu sunt in ceata ....
                    Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                    Comment


                    • Anvelope

                      eu am continental pe masina si mi se par excelente.

                      Comment


                      • @adyta: pt chestie din zona rosie nu mi-as face griji, aia se lipeste relativ usor si va tine ok. insa pt taietura din zona albastra, as arunca guma aia, daca nu se gaseste nimeni care s-o lipeasca pe dinauntru si sa traga un petec cald pe dinafara. parerea personala e ca toate astea nu se ba gasi nimeni sa le faca asa cum trebuie, drept pt care din pct meu de vedere, guma aia merge la reciclare.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Seba poza era cu titlu informativ la mine taietura era in zona rosie si da s'a lipit cu o solutie verde urat mirositoare, mutat pe spate, efectuat cred ca peste 3000 km pana acum fara sa faca galca . Daca tine si vara urmatoare e ok.
                          Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                          Comment


                          • As dori sa aflu si eu direct de la utilizatori pareri despre anvelopele de iarna pe care le-au montat pe masina si comportamentul acestora pe zapada, drum inghetat, drum ud, drum uscat iarna.
                            Multumesc frumos pentru raspunsuri !

                            Comment


                            • Anvelope

                              Ce se intampla daca folosesti anvelope de iarna in timpul verii din punct de vedere LEGAL si din punct de vedere TEHNIC?

                              Comment


                              • Din pct de vedere legal nu cred ca se intampla ceva...dar din pct de vedere tehnicc...se tocesc mai repede decat cele de vara...ptr ca sunt facute dintr-un material mai moale decat cel pentru gumele de vara

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google