inmatricularea unei masini

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    am inca o intrebare, cu numerele rosii si autorizatie de circulatie 30 zile pot pleca din buc fara rovinieta? ca daca nu cum o fac? talon nu am
    am mai plecat pana acum de cand am luat-o dar trebe sa plec iar, un drum mai lung si...sunt in dubii, ca daca ma vede garcea si cu lamaie, si cu numere rosii se gandeste ca e loc de ciupeala)

    Comment


    • #32
      Poti pleca linistit...cand ai platit numerele rosii ai platit si rovigneta ... drum bun.
      sigpic

      Comment


      • #33
        am platit taxa de prima inmatr, 160E la curs 3.54 lei si am dat 570, tipa a luat banii, la administratia financiara nu are nevoie cica de chitanta asta, ideea e urmatoarea...trebuia sa platesc si tva-ul nu?
        ce se poate intampla in cazul asta? doar sa dau diferenta cand se prin oamenii sau...?

        Comment


        • #34
          Pe rand:
          1 daca nu ai talon nu ai cum sa platesti rovigneta dar unii militieni mai fac pe prostii si dau amenda asa ca mai bine abtine-te de mers pe drumuri nationale(desi ai dreptul).
          2 ce TVA ? chitanta de la taxa de prima inmatriculare i-ti trebuie la politie. by the way vezi ca trebuie sa platesti taxa de talon la CEC.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #35
            pai stiu de taxa, mai sunt 2 la CEC una 50 una 30 am inteles
            deci 570 e taxa? atat trebuia sa dau?
            la calculatorul dp loganclub.ro zice taxa 159E si in subsol zice valoarea nu include tva.
            nu mai inteleg nimic.
            dc puii mei sa platesc tva pt un rahat de-al statului? ce la impozit platesc tva? ca e acelasi lucru, tot in buzunaru burtosilor ajunge si banu asta
            Last edited by RSX; 6 November 2007, 17:33.

            Comment


            • #36
              Originally posted by Rocri
              Pe rand:
              1 daca nu ai talon nu ai cum sa platesti rovigneta dar unii militieni mai fac pe prostii si dau amenda asa ca mai bine abtine-te de mers pe drumuri nationale(desi ai dreptul).
              Rocri...daca nu ai talon nu poti plati rovigneta ,corect...dar in schimb ai autorizatie provizorie de circulatie la care nu se plateste rovigneta...asa ca CLC...pleaca linistit...daca nu faci boacane pe drum nu are cum sa te opreasca omu' cu sapca...
              sigpic

              Comment


              • #37
                Am intrebat eu de 3 zile si asa e, daca ai numere rosii nu iti trebuie rovinieta. Asa ca drum bun, mergi fara griji!

                Comment


                • #38
                  Eu nu am spus ca trebuie sa ai rovigneta, am spus ca mai sunt militieni care fac pe prostii, cred ca sa-si faca planul la amenzi.
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • #39
                    La inmatricularea unei masini primul pas este la un birou de copiat acte unde se pregateste dosarul.Tot acolo se face si fisa de inmatriculare.
                    Taxele care se platesc sunt urmatoarele:
                    1.Taxa pentru talon sau certificat de inmatriculare 30lei(la CEC sau BCR)
                    2.Taxa de inmatriculare 52lei (la directia de venituri,taxe si impozita locale ale primariei) care se plateste in momentul cand se declara masina pentru impozit
                    3.Taxa speciala de inmatriculare care se plateste la Trezorerie si care depinde de capacitate motor ,tip Euro,vechime
                    4.Taxa pentru placi 40lei numere la rand sau 85lei numere preferentiale

                    Comment


                    • #40
                      2.Taxa de inmatriculare 52lei (la directia de venituri,taxe si impozita locale ale primariei) care se plateste in momentul cand se declara masina pentru impozit
                      deci asta nu se plateste la CEC? eu am fost la administratia financiara si am declarat masina si tipa a zis ca pot plati practic impozitu peste 2 zile, dar taxa aia de 52 nu a cerut-o.
                      deci eu luni cand mai trebe sa duc toate documentele la udriste mai platesc doar taxa de talon la CEC si atat? sau mai o platesc si pe cea de inmatriculare? daca da, unde o platesc

                      Comment


                      • #41
                        baieti sunt in culmea fericirii... m-a sunat dealerul sa ma duc sa-mi iau carte de identitate a masini , am facut si rost de bani asa ca trebuie sa ma apuc de inmatriculare.
                        masina e pe numele mamei , cum fac sa ma ocup eu de masina?ca maicamea e ocupata tot timpu , daca o iau de manuta si mergem la notar sa-mi faca o imputernicire ceva se poate?ce trebuie sa scrie in imputernicire?sau ma duc la notar ii zic la ce-mi trebuie si se ocupa el de restul???

                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Trebuie sa mearga la notar sa iti treaca masina pe numele tau sau sa-ti faca o imputernicire.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #43
                            iti face o procura si gata...o inmatriculezi pe numele ei


                            am gasit si actele necesare pe un site


                            1.
                            Mergeti la RAR pentru a obtine secretizarea cartii de inmatriculare a autoturismului. Aici trebuie sa aveti:
                            - Buletin de indentitate
                            - Factura
                            - Carte identitate autoturism (original + copie)
                            - Taxa de secretizare.
                            2.
                            Trebuie sa inscrieti autoturismul la financiar, unde trebuie sa aveti :
                            - Buletin identitate (copie + original)
                            - Cerere tip ( o obtineti de la sectia financiara )
                            - Fisa de inmatriculare (de pus stampila pe ea in dreapta sus)
                            - Carte de identitate (copie + original)
                            - Factura sau contract de vanzare cumparare (copie + original)
                            - Timbru fiscal
                            3.
                            Dupa ce ati facut secretizarea si inscrierea la sectia financiara trebuie sa inmatriculati permanent autoturismul.Acte necesare:
                            - Buletin identitate (copie + original)
                            - Cartea de identitate a autoturismului
                            - Asigurare obligatorie (copie)
                            - Taxa inmatriculare CEC sau Primarie
                            - Taxa prima inmatriculare platita la trezorerie
                            - Taxa talon (certificat de inmatriculare)
                            - Delegatie + acte firma ce cumpara (cod fiscal, stampila,...) ( pentru persoane juridice)
                            - Taxa numere la ghiseu politie - ( numar preferential sau numar la rand )
                            - Tichet RAR sau folie secretizare daca masina e noua
                            - Fisa de inmatriculare cu ambele vize de la financiar
                            Last edited by 2fast4u; 27 November 2007, 17:56.

                            Comment


                            • #44
                              Am si eu o intrebare, ce a stat a baza deciziei de a nu mai primi numerele rosii? Sincer mi se pare pare o risipa de resurse materiale si naturale daca vreti sa o luam asa. Probabil ca au o combinatie cei de la firma care fac numerele cu aia din politie.
                              Logan ABS plus 1.4

                              Comment


                              • #45
                                ok scuze ca nu le am gasit pe astea inainte
                                mersii mult

                                si mai am o intrebare contractul de vanzare cumparare este valabil 30 de zile dar daca in timpul asta noul proprietar nu a inscris masina ce sa intampla contractul nu mai este valabil si trebuie facut altul ?
                                Last edited by andrei; 25 December 2007, 12:03.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google