inmatricularea unei masini

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Am masina de 21 de zile si nu am facut inmatricularea (lipsa de monetar), am fost azi la dealer (auto europa TM) dar plecasera cei care se ocupa de inmatriculari . Ma agatat un guy si l-am intrebat cat ma costa inmatricularea si mi-a zis ca 160Euro+280RON (280ron numerele)
    Acuma cei 280RON nu prea vad ce sunt ca din cate am citit mai sus este vorba de taxe de 50+30+40 sau 85 sau poate lua in considerare si RCAul care l-am primit cadou de la dealer...

    Comment


    • #62
      cred ca e vreo greseala sau ti-a calculat cu tot cu RCA . Numerele nu depasesc 60 RON . o sa se rezolve daca e cadou de la dealer RCA-ul. ;)
      sigpic

      Comment


      • #63
        Stie cineva cam ce comision au firmele astea care se ocupa cu inmatriculari?

        Comment


        • #64
          Na ca azi am primit numerele si am platit 292RON(inmatricularea am facuto la o frima Timbi) sincer nu stiu ce a intrat in banii astia si nici nu m-am obosit sa intreb avand in vedere ca mapetii de la dacia ami faceau inmatricularea cu 280RON si vroiai sa ma duc eu sa platesc taxa de prima inmatriculare.Deci nu stiu ce o fi intrand in banii astia pt ca RCAul il aveam deja platit si toata lumea zice de taxe de 30ron+50ron +numerele , dar na daca toti vor aceias suma inseamna ca atata o fi.

          Comment


          • #65
            salut. vreau sa va aduc la cunostinta in ceea ce priveste FOLIA DE SECRETIZARE(eronat!!!)
            este vorba despre FOLIA DE SECURIZARE..deci aveti grija cum va exprimati in fata autoriatilor...bafta si drum bun

            Comment


            • #66
              eu am dat 550 lei taxa de inmatriculare talon 40 lei numere 40lei primarie 30 lei rar 17 lei
              sigpic Alexandria

              Comment


              • #67
                Probleme Inmatriculare

                Buna ziua,

                Sunt nefericitul posesor al unui autoturism Dacia Sandero,nou, cumparat recent si spre stupoarea mea mergand azi la RAR Hunedoara sa aflu ca nu pot plati taxa de mediu si implicit inmatricula masina pentru ca in cartea de identitate nu sunt trecute emisiile de CO2 ale motorului.Eu am primit cartea de identitate de la dealer dupa 10 zile de cand am ridicat masina si am autorizatie de circulatie provizorie pana in 25 iulie.Tragedia este ca cei de la RAR m-au programat abia in 7 august pentru trecerea in carte a noxelor, deci eu nu voi putea sa mai folosesc masina dupa 25 iulie pt ca expira numerele...Cum se poate sa se intample asa intr-o tara civilizata?
                Va rog sa-mi spuneti ce solutie exista in acest caz,cum pot sa imi folosesc masina pe care am cumparat-o noua tocmai pentru a nu polua si pentru a nu avea probleme birocratice. Ce sa fac , sa o tin in garaj ,sa rugineasca pana o pot inscrie...E noua ce D-zeu?Mentionez ca emisiile pentru Dacia Sandero sunt specificate de producator peste tot in fisele tehnice,mai putin pe CI,iar acestea sunt de 165 g CO2/km in cazul motorului meu de 1.4 MPI...Dar degeaba daca nu apar pe carte.
                Va rog sa imi dati ceva sugestii ca sunt diperat,trebuie gasita o solutie de bun simt mai ales ca in situatia mea sunt probabil toti cei care au cumparat recent o masina Dacia noua(Logan , Sandero etc).
                Va multumesc anticipat,

                Comment


                • #68
                  Poti sa-ti mai iei numere rosii pt. Inca o luna!
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #69
                    Preseaza-i pe aia care ti-au dat masina,sa te rezolve ei.Preseaza-i,pistoneaza-i,nu-i ierta!E masina noua,ce naiba?Nu se poate asa ceva!
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • #70
                      Confirm ce spune bestdodo.Acelasi lucru mi se inpampla si mie pentru un MCV.
                      Degeaba presezi,pistonezi: dealer,intermediari auto,etc ... Toti iti spun ca trebuie sa respecti programarea facuta.De bun simt ce spune bestdodo.Eu vreau sa apas acceleratia pe un singur lucru: de ce mama ..... Spui ca te ocupi de intermedieri auto ,cand nu esti in stare sa-mi rezolvi mie toate problemele.Aceste firme ar trebui rase.Imi cer un comision gras pentru inmatriculari dar tot eu sa ma duc la RAR , la fisc, sa pun folia de securizare si emisia de noxe,sa platesc taxa de poluare. Domnilor,sincer,sunt scarbit de acest system ticalosit. Nu as recomanda la cineva sa-si cumpere in aceasta perioada o masina noua. Noi forumistii am putea sa le oferim foarte multe solutii de fluidizare a procesului de radiare si inmatriculare.Am acumulat si eu o experienta de cand am demarat,teoretic si practic,schimbarea rablei cu o masina noua romaneasca.Si ca mine sunt foarte multi loganisti.Toate bune , fratilor !. Si multa rabdare.

                      Comment


                      • #71
                        Ma gandesc cu groaza ca trebuie si eu sa inmatriculez trocariciul, dar totodata priovesc cu speranta inainte, ca fiind din caras-severin, acolo s-ar putea sa se miste lucrurile mai repede...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #72
                          Sa va explic ca vreau sa inmatriculez Corvette-ul si m-au lovit cu tifla in nas, trebuie sa fac nush ce test dinamic sa vada ei cat CO2 scoate pe esapament...Si numai asta cred ca mai duce la 35 mil....Sper sa ma insel!Oricum...Am albit deja!
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #73
                            Daca tot a venit vorba..Mi-a zis un prieten ca a citit pe un forum ca cica nu se pot pune numere la masina care sa inceapa cu litera O si cu I deoarece se confunda cu 0 si 1..E adevarat?
                            Cumpar volan de Duster

                            Comment


                            • #74
                              Asa stiu si eu. Nu poti pune,de exempluX-33-ION ci XX-33-YON sau
                              nu poti pune XX-33-OVI sau XX-33-QVI.

                              Comment


                              • #75
                                Man..Litera Q nu este pe nicio placuta de inmatriculare..Eu asa stiu..Ca, Q e singura litera care nu se pune pe numere!

                                nu mai da "quote" la ultimul post!
                                Last edited by Seba; 10 July 2008, 14:15.
                                Cumpar volan de Duster

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google