inmatricularea unei masini

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pot sa o trec doar la financiar pe numele meu si sa circul cu ea in continuare pe numele vechiului proprietar?

    Comment


    • Pai nu prea merge...ca vechiul proprietar va plati mai departe impozit daca nu o radiaza de pe numele lui. Poti doar sa folosesti placutele cu care ai luat masina daca nu s-a schimbat judetul.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • pai el sa o radieze si eu sa o iau in evidenta la fisc,in caz de amenda sa-mi vina mie acasa si ulterior sa o inmatriculez pe numele meu

        Comment


        • Originally posted by mike_mocy View Post
          pot sa o trec doar la financiar pe numele meu si sa circul cu ea in continuare pe numele vechiului proprietar?
          In termen de 30 de zile de la parafarea contractului de vanzare cumparare si de la scoaterea masinii de pe numele vanzatorului de la fisc ai obligatia sa iti inmatriculezi masina pe numele tau.Vanzatorul nu a scris pe certificat pe verso...instrainat catre...si apoi numele tau?
          sigpic

          Comment


          • Măi oameni buni, am și eu o nedumerire...
            Dealerul zice că îmi trebuie RCA ca să plec cu mașina de la el
            Dar eu nu am cum să fac RCA dacă nu știu codul CIV (ăsta o să-l aflu după ce dau ordinul de plată pentru mașină) și numărul de înmatriculare (pe care o să-l aflu când o să ridic mașina).
            Toate formularele online îmi cer aceste două informații pe care eu nu le pot afla.
            Am înțeles că delerii mai au câte o reprezentanță de firmă de asigurare prin showroom-uri, dar dacă mă trezesc cu al'de Groupama care îmi cer 1130 lei pe an pentru RCA, mai bine nu!

            P.S.: Știu că nu e chiar legat de inmatriculare, dar nu am vrut să fac un thread nou degeaba
            Last edited by vladk2k; 2 September 2010, 11:18.

            Comment


            • Salut.Normal,toti dealerii ar trebuii sa aiba asiguratori(nu doar o singura societate de asigurari) in incinta showroom-ului sau pe langa ei.
              Daca nu are asa ceva,sau nu iti convine tie,in ziua in care trebuie sa ridici masina,te duci la dealer,iei datele/actele de care ai nevoie si pleci sa iti faci asigurare unde vrei.Bafta.

              Comment


              • Originally posted by vladk2k View Post
                Măi oameni buni, am și eu o nedumerire...
                Dealerul zice că îmi trebuie RCA ca să plec cu mașina de la el
                Dar eu nu am cum să fac RCA dacă nu știu codul CIV (ăsta o să-l aflu după ce dau ordinul de plată pentru mașină) și numărul de înmatriculare (pe care o să-l aflu când o să ridic mașina).
                Toate formularele online îmi cer aceste două informații pe care eu nu le pot afla.
                Am înțeles că delerii mai au câte o reprezentanță de firmă de asigurare prin showroom-uri, dar dacă mă trezesc cu al'de Groupama care îmi cer 1130 lei pe an pentru RCA, mai bine nu!

                P.S.: Știu că nu e chiar legat de inmatriculare, dar nu am vrut să fac un thread nou degeaba
                Vezi ca asa era s-o patesc si eu; pana la urma am platit doar 456 lei pe an. Da-mi PM si iti dau mai multe amanunte.

                Comment


                • RCA-ul este așa mare pentru că am doar 24 ani... dacă aveam 26 era vreo 750, iar peste 30 de ani scădea la o valoare acceptabilă.
                  Las' că mai sunt al'de Astra și EuroINS cu prețuri mai omenești. Se pare că dealer-ul are broker de asigurări în reprezentanță așa că o să fie mai simplu decât credeam.

                  Comment


                  • Salutare! Sunt nou pe aici. Doresc sa cumpar un Logan SH si doresc sa stiu cam cat ma costa actele si ce mai trebuie facut la inceput. Am citit mai sus ca asigurarea e diferita in functie de varsta. Cam cat va costa daca am 20 de ani? Daca masina va fi pe numele tatalui meu si merg eu cu ea are ceva?

                    Comment


                    • Sunt anumite companii la care nu contează vârsta (vezi EuroINS, Astra). Mai mult, dacă iei mașina pe numele tatălui tău. și asigurarea la fel, nu e nicio problemă să o conduci tu. S-ar putea ca la asigurarea casco (dacă îți faci) să fie niște probleme, în sensul că unele firme necesită specificarea tuturor șoferilor mașinii, dacă face accident un șofer nespecificat în poliță, nu mai este acoperită dauna.

                      Legat de acte, aruncă un ochi pe site-ul prefecturii aici și vezi că trebuie și radiată de fostul posesor.

                      Comment


                      • Multumesc pentru raspuns. Din ce am adunat eu pe acolo mi-a dat aproape 250 de lei. Doar atat costa actele?

                        Comment


                        • Eu nu recomand Euroins nici dusmanilor mei. Ai impresia ca dai RCA-ul celuilat si scapi. E FALS. Or sa te plimbe si pe tine pe drumuri de-o sa-ti vina acru in gura - poze, expert in accidente, etc. Apoi, sa te fereasca sfantul sa te loveasca unu si sa aibe RCA la Euroins sau Carpatica ca poti sa-ti iei gandul de la reparatie fara nervi, scandal si amenintari la ei. Sanse foarte mari sa ajungi la procese.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Eu la ăștia mi-am făcut pentru că altfel ar fi fost mult mai scump. Probabil peste vreo 2 ani când n-o să-mi mai ceară 800-1000 lei o să fac la o firmă mai serioasă.
                            Din fericire până acum nu a trebuit să dau RCA-ul decât o singură dată (nu al meu, ci al tatălui meu, la Astra), pentru o tamponare foarte ușoară (celălalt și-a spart suportul de număr și nu i se mai aprindea becul de la număr... cică)

                            Comment


                            • Salutare tuturor!

                              Va rog sa ma lamuriti si pe mine;am cumparat un Logan la mana a2-a din judetul Arges (eu locuiesc in Bucuresti).Am cartea masinii in original,contractul de vanzare cumparare,2 fise de inmatriculare,certificatul fiscal pe numele fostului proprietar,copie dupa C.I a sus numitului,asigurare,rovinieta si talon.Aceste sunt actele pe care le am de la incheierea tranzactiei.

                              Masina are numere de Arges,iar pe cartea de identitate,la rubrica "radieri" de pe ultima pagina este stampilata prima casuta si trecuta data cand masina a fost radiata.

                              Eu am declarat masina la fisc,am platit ipozitul,taxa de 52 de lei(de inmatriculare),taxa de 37 de lei(de talon).Urmeaza sa-mi fac asigurare RCA si rovinieta pe numele meu,autentificarea RAR si inmatricularea efectiva pe Bucuresti.

                              Acestea sunt datele problemei.Nelamuririle mele sunt urmatoarele:

                              -este legal daca circul cu masina avand in vedere descrierea situatiei de mai sus?
                              -daca nu este corect ce etape ar mai fi de urmat pt. a intra in legalitate?

                              Stima

                              Comment


                              • Acum 3 saptamani mi-am luat Logan 1.2 16v Euro5 si pentru inmatriculare am fost la:

                                R.A.R -lipire folie civ pe carte (copie carte,copie buletin) 0lei

                                Fisa Inmatriculare -(copie carte,copie buletin,copie factura,copie asigurare) 10 lei.

                                Primarie -inregistrare autovehicul nou (copie buletin,copie carte,fisa inmatriculare pentru semnatura si stampila) 52 lei taxa inmatriculare + 12 lei impozit pe 3 luni.

                                C.E.C sau B.C.R -Taxa talon 37 lei.

                                Dosar inmatriculare -La un birou de acte 16 lei.
                                Pe urma te duci la politie cu dosarul si platesti taxa de numere:
                                45 lei pentru numere nepreferentiale.
                                85 lei pentru preferentiale.
                                Te cheama a doua zi sa vi sa iei numerele,cand te vei duce pentru a le ridica primesti si o dovada inlocuitoare a talonului valabila 15 zile ,urmand ca talonul sa ajunga in acest timp prin Prioripost la domiciliu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google