inmatricularea unei masini

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • inmatricularea unei masini

    Salut...vin iar cu o intrebare...cum urmeaza sa imi iau un logan vreau sa stiu si eu care sunt pasi ce trebuiesc facuti pentru inmatriculare unde tre sa ma duc prima data si ce sa fac...cand iau masina ce imi dau aia si ce tre sa am eu la mine? Va multumesc.

  • #2
    in primul rind cind te duci sa ridici masina sa ai bani la tine pt. numerele rosii si RCA,dupa acea o inscri la fisc cu formularul tip pt. inmatriculare ca sa scrie pe el ca esti luat in evidenta copii dupa facturi si cartea masinii iti mai trebuie la fisc,taxa de prima inmatriculare la trezorerie,mai platesti la CEC doua taxe pt.talon si acum cu chitantele de la CEC si de la terzorerie,formularul tip cu care ai fost la fisc,polita RCA (copie),cartea masinii si o cerere tip te prezinti la politie pt. inmatriculare.

    cred ca n-am uitat nimic.
    Last edited by gabriel; 29 August 2007, 17:54.

    Comment


    • #3
      2 taxe de talon? Parca era numai una.
      numar secundele

      Comment


      • #4
        va multumesc mult pentru informatii....cam multe drumuri de facut dar cred ca intr-o zi le rezolvi nu? Dar fiscul pe unde e?

        Comment


        • #5
          gabriel a uitat de identificarea RAR . Mie cel putin aici mi-a luat cel mai mult ca timp ca era coada mereu.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #6
            si la rar cand te duci cand ai nr rosii sau dupa ce o inscrii

            Comment


            • #7
              La RAR te duci cand ai nr. rosii, inainte sa o inscrii.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                poate are noroc si ii face dealerul identificarea RAR.

                fiscul e acolo unde platesti si impozitul pt. casa.

                Comment


                • #9
                  Etapele sunt dupa cum urmeaza (se presupune ca de numere rosii, autorizatie provizorie de circulatie si RCA s-a ocupat dealerul):
                  1. astepti cartea de identitate a masinii - vine cam in 2 saptamani de la ridicarea masinii
                  2. cu cartea de identitate te duci la RAR (pe Calea Grivitei sau in Voluntari) pentru secretizarea ei. Cost in jur de 20 ron. Se poate sa se ocupe dealerul de etapa asta
                  3. te duci la Udriste sa iti dactilografieze Fisa de Inmatriculare. Cost 5 - 6 RON
                  4. cu Fisa de inmatriculare dactilografiata te duci la Administratia Financiara la care esti arondat (sunt pe sectoare) sa iti ia in evidenta masina (iti deschid rol). Daca vrei poti plati si impozitul pentru perioada ramasa pana la sfarsitul anului.
                  5. platesti la CEC/Administratia Financiara (depinde de sector): taxa de certificat de inmatriculare (talon) - 30 RON, taxa de inmatriculare - cam 50 RON
                  6. platesti taxa de prima inmatriculare. Nu stiu unde ca eu nu am platit in 2006.
                  7. Inarmat cu rabdare si cu nervi de otel te prezinti la Udriste cu toate documentele de mai sus (original si copie), platesti numerele (preferentiale sau nu), completezi o cerere catre Domn' Comandant si te asezi la coada.
                  8. dupa o zi doua te prezinti sa iti iei numerele. Sa ai numerele rosii curate si autorizatia provizorie de circulatie.

                  Cam asta e tot.
                  Sa iti faci copii xerox in mai multe exemplare dupa mai toate actele: carte de identitate proprietar, polita RCA, chitanta polita RCA, carte de identitate masina, etc.
                  La fisc e posibil sa iti trebuiasca timbre fiscale.

                  Mare atentie ca daca nu esti tu proprietarul masinii (cumparatorul de pe factura de la Dacia) iti trebuie procura notariala sa o inmatriculezi.
                  In doua zile o poti rezolva lejer.

                  Bafta
                  Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
                  10.000 km - 22.01.2007

                  Comment


                  • #10
                    numele provzorii se pot prelungii? daca da ptr cat timp? si cat ma costa?

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by sonykel
                      numele provzorii se pot prelungii? daca da ptr cat timp? si cat ma costa?
                      Pt ce iti trebuie sa le prelungesti? Eu cred ca in 30 de zile ai tot timpul sa iei numerele permanente.
                      In tara momentan.

                      Comment


                      • #12
                        pai si daca nu ai bani de inmatriculare si mai vrei sa amani o luna...
                        cam asta e ideea daia intreb...
                        deci se pot prelungii sau nu?cat costa?

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by sonykel
                          pai si daca nu ai bani de inmatriculare si mai vrei sa amani o luna...
                          cam asta e ideea daia intreb...
                          deci se pot prelungii sau nu?cat costa?
                          Nush daca se pot prelungi...dar nu cred ca o persoana care-si cumpara masina noua nu se gandeste de inainte la ce cheltuieli il asteapta cu inmatriculare etc Probabil ca exista si optiunea sa le prelungesti dar cred ca-i mai bine sa nu ai nevoie. Nu stie nimeni daca se pot prelungi sau nu?
                          In tara momentan.

                          Comment


                          • #14
                            mia costine m-am gandit dar au intervenit mai multe cum ar fi ca desi mi-sa promis ca pana luni rezolva actele si au rezolvat miercuri si am dat 7mil in plus... banii de inmatriculare ar fi dar in acelasi timp vreau si jenti si folii si alarma si muzica si ceva schimbari la interior

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              @sonykel: Se mai pot prelungi numerele rosii in fiecare luna, costa 50 ron. Asta in Bucuresti, in Constanta poate costa mai mult sau mai putin, intreaba si tu.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google