Logan vs Logan 1/4 mile

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mcv .. bine .. da cu berlina:>
    Its just a car ...

    Comment


    • Originally posted by Stuke View Post
      Logan 1. dci 85 cp mcv l-am facut de ras in seara asta!!! aprox 4-5 masini......la finish....din start 2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!1.6 16v rulezzz!!!!pe iuliu maniu de la lujerului pana la liceul tudor vladimirscu!!!!
      dar nu uita ca MCV-ul e mai greu cu 200Kg fata de berlina si are un demaraj mai prost,deci daca vrei sa te dai te dai si tu cu dci de 85CP berlina da o faci si pe aia ca e diferenta destul de mare.

      Comment


      • Pai totusi sunt ~20 cp diferenta...numai soferul poate fi de vina daca un dci 85 cp ia un 1.6 16V.

        Comment


        • Originally posted by Razzvan View Post
          1.6 8v 90 cp vs 1.5 dci 85 cp ?..

          merg pe diesel......comparati un motor de 85 cp turbo....cu unul de 90cp aspirat.........diselu trage mai bine...indiscutabil.......sunt cunvins ca o sa ma contraziceti acuma......dar pot sa pun pariu ca diselu face....stiu diselu de 70cp de la liniute.....era mult mai bun ca 1.4 chiar daca era diferenta de 5cp intre ele.

          Comment


          • Pai am incercat sa fac si eu nuste liniutze dar cu cauciucurile de iarna pierzi enorm la start ca scartaie ca dreq si nu se prind de asfalt sa ma propulseze :P. deci dci 65 chipuit clar face 1.4 si 1.6 8v aproape egal, dupa cum o spuneau si altii soferu conteaza cel mai mult
            1.5 DCI 85 CP Chipuit, toba sport, neoane sub masina, la pedale, sub scaune si portabaj alaturi de lada de 800W RMS pure bass!!!

            Comment


            • Originally posted by DJ-02-HKE View Post
              merg pe diesel......comparati un motor de 85 cp turbo....cu unul de 90cp aspirat.........diselu trage mai bine...indiscutabil.......sunt cunvins ca o sa ma contraziceti acuma......dar pot sa pun pariu ca diselu face....stiu diselu de 70cp de la liniute.....era mult mai bun ca 1.4 chiar daca era diferenta de 5cp intre ele.
              Cum am vorbit cu tine si'atunci ... o aspirata e mai rapida ca un turbo diesel cu cp mai putini sau egali .

              Comment


              • Razvan sunt de acord cu tine
                sigpic

                Comment


                • Nu are cum in DCi 70cp sa faca un MPI 75cp-Ambele stock.

                  Comment


                  • Nu va contrazic ca ala face pe ala etc. diferente mari sunt si de la sofer...eu duar atata va zic , aia de la dacia chiar atata kkt manaca cand zic ca un 1,4 face suta in 13 sec , si un DCI in 15sec? Astia chiar asa abereaza?? Si eu cu 1,4 am facut un 16,16v iam dat 5 masini , la volan era o blonda care se chinuia sa parcheze
                    sigpic

                    Comment


                    • 1,5 Chipuit Vs 1,4 Chipui
                      Ma facut de 2 ori

                      Me vs Mishu
                      LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                      Enter the Matrix

                      Comment


                      • DCI de 65 cipuit sau de 70
                        sigpic

                        Comment


                        • Eu as cam face o comparatie in felul urmator: 1.4mpi vs 1.5 dci ambele stock
                          1.4vs1.5dci remapat face cred dci_ul
                          1.6 mpi face 1.5dci stock dar cred ca si remapat nu mai vb despre 1.6 16v.

                          Comment


                          • Alex86: alex si eu inclin sa cred ca 1.4 mpi face un 1.5dci stock pe 400m, dar diferenta la 0-1000m nu e asa de mare in secunde, ceea ce imi psune ca la drum se poate comporta mai bine un 1.5 dci stock decat 1.4 mpi stock. Iar daca mai ai 2-3 oameni in masina mpi-ul e mult in urma chiar si la 1.5 dci stock.

                            Ganditi-va aci de ce motorul de 1.4 mpi nu se afla pe logan mcv cu 7 locuri? Pt ca incarcat e lenesh, sa nu zic varza ca nu e corect, doar nu-i masina de raliu.
                            Din faza de mai sus mi se pare f relevant ca dci-ul chiar si stock e superior la 1.4 in conditii de drum, cu ceva incarcatura, adica asa cum folosim marea majoritate dintre noi masinile in fiecare zi (nu pt liniutze cum cred unii).

                            In rest subscriu la ce ai zis tu: 1.5 dci chip face 1.4 mpi (stock sau chip), 1.6 chiar si stock cred ca face 1.5 dci chip (f aproape, depinde mult de shofer) iar 16V ar trebui sa fie peste toate.
                            Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                            http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                            Comment


                            • 1.6mpi face 1.5dci resoftat fara sa treci cu benzinarul de 5000rpm. nu vb de dci85, care resoftat ajunge la 105cai, pe terenul lu' 1.6_16v, unde nu prea misca dieselul in front.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • @Ovimiha. un 1.5dci de 65 cai stock nu are cum sa faca un 1.4mpi !
                                Si asta zic si la liniuta,si la drum lung. de ce zici ca merge mai bine incarcat dieselu?fiindca are cuplu la turatii joase.si dupa aceea e mort,pe cand benzinaru dupa 3000 prinde viata.;)
                                la Top Speed la fel.Benzinaru castiga .
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google