liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ia incercati voi sa bagati ceva aer rece in motor sa vedeti ce zburdalnic este cu resoftare. Pentru liniute mai bine faceti un CAI, chiar si improvizat, va ajuta enorm.
    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

    Comment


    • Mumus tu tre' sa fii sincer ca si pana cum )) l-ai luat pt ca ai pus botu la faza cu economia de carburant.
      Ca nu esti tu cu forjele nemiloase si d-astea

      LE: Doc, ce CAI?

      Comment


      • cold air intake
        Last edited by bossake; 30 May 2010, 23:06. Reason: edit
        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

        Comment


        • Razvan am stat unpic la separeu dar acum te contrazic: diferenta intre masina ta si masina lui alex este: o butelie de gaz, si vro 210.000 km facuti....masina fost taxiu......si daca alearga masina cum ziceti voi o alearga pe gaz...nu pe benzina, roti pe 16, cine ti-a spus tie ca daca ai gume late domne tragi mai bine (cum sa tragi mai bine, atata timp cat suprafata de pe carosabil este mai lata ) aici trebuie sa te documentezi unpic.
          Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

          Comment


          • eu zic ca tragea mai bine ca a mea clar, efectiv vedeam ca se duce in fata. nu stiu daca de la butelie, dar se ducea mai bine ca a mea. si rotile, desi pe 16, sunt mai scunde ca circumferinta, plus suspensia sport (aerodinamica). recunosc ca m-a facut. nu mi-a dat prin cap tura 2 sa ma dau fara filtru deloc. ori nu ma ajuta cu nimic, ori a mea este prea nealergata..

            Comment


            • Originally posted by Octavian___31 View Post
              Mumus tu tre' sa fii sincer ca si pana cum )) l-ai luat pt ca ai pus botu la faza cu economia de carburant.
              Ca nu esti tu cu forjele nemiloase si d-astea

              LE: Doc, ce CAI?
              ce imi place ca unii dintre voi sunteti atotstiutori...

              De fapt l-am luat ptr ca vine direct pe admisie...si avand remapare e ca un filtru sport..dar fara riscuri...intradevar speram sa nu minta baiatu....da na fost sa fie...
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • ce ai vrut sa spui....ca nu am inteles..remapare la fel ca filtru sport...cand vrodata...
                Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                Comment


                • adica filcorul are rol de filtru sport si ajuta remaparea

                  Comment


                  • cred ca a vrut sa spuna ca remaparea se simte mult mai bine cu acest filtru, decat cu unul stock, facand acelasi lucru ca un filtru sport.

                    Comment


                    • asta am spis si eu, dar alex e mai rapid.....

                      Comment


                      • si nici putere mai mare nu da
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • se simte pe naiba mai bine remaparea cu filtru sport. ii dai benzina ii dai avanas ii dai aer da pe unde le mai evacueaza ? refuleaza pe le supapele de admisie.
                          remaparea se simte cel mai bine cu traseu de evacuare cel putin. filtrul prea putin conteaza. vorbesc din experienta proprie

                          Comment


                          • gazele se comprima, deci sigur are pe unde sa le scoata. problema in general este cum sa bagi aerul in motor. ca il lasi mai usor sa iasa partea a doua.

                            Comment


                            • eu iti zic sa fii convins ca nu are pe unde sa le scoata. se comprima dar din comprimarea ai rezulta o presiune pe care pistonul trebuie s o invinga pe timpul de evacuare. cu cat presiunea e mai mare cu atat pistonul o invinge mai greu.

                              Comment


                              • toba sport si gata!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google