liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cezar View Post
    Sau sa ramana asa, insa si un 16v sa fie la fel de chel.
    Era doar in ideea ca celalalt sa nu se mai puna sa-si demonteze toate dupa masina.
    Eu n-as suporta sa-mi dau tot jos de pe utilaj - fete de usi, banchete, scaun, scut, etc.
    In felu asta probabil (defapt sigurat ca a fost strans) castigam si eu cu 1.6 mpi stock (fara clima).

    Originally posted by Alin0007 View Post
    De ce nu faceti curse pe 1 mila? .........
    Daaa, chiar pe vreo 3 km sa stim de o treaba

    Originally posted by Cezar View Post
    ................vei concluziona: ca 1.4 stock e mai rapid ca 1.4 cu soft si serpi? Intelegi eroarea de gandire?
    Eu cu orice 1,4 stock am facut, l-am dovedit, indiferent (testat si ''oficial'') daca am avut sau nu in dreapta 60-80 kg.
    Last edited by Octavian; 12 August 2010, 15:46. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • pe 1 si 2 am stat langa MCD. eram la o jumatate de masina.

      pe a 3 a 2 masini direct.

      la plecare mai mult de 3000 dump nu pot pentru ca sunt prastie kormoranii.

      am mers aseara cu 48 MCD si spre deosebire de un 16v dupa 5000 nu se gatuie. trage din ce in mai bine sus in ture. era si goala ce i drept. se misca foarte bine oricum.

      la mine dupa 5000 zici ca ii bagi cartofi pe evacuare firara mama lui de cat.

      Comment


      • dupa 5000 zici ca se gatuie? cum mama naibii din moment ce acolo motorul inca nu face toti cp?

        Comment


        • daca se goleste si 16v cu soft nu mai avem sanse de izbanda ... daca pune MCD tot pe masina (banchete, scaune , rezerva,cric,presuri , tetiere ,trusa de urgenta ) iarasi ia bataie ... nimeni pana acum nu s-a dat cu noi cu masina goala ..suntem doar 3 nebuni ..eu ,MCD si FOF care golim masinile ...conteaza mult si 10 kg

          MCD-ule ... scutul este diferenta dintre Kg -mele noastre ... mai este o chestie ..la adevaratele curse te dai mai departat unul de altul sa nu iei aerul primului ..o sa am in vedere si acest punct

          Comment


          • cosmine nu stiu daca 1.5 masini se recupereaza din ce ai zis tu. de amorul artei o sa fac si asta. ca si asa m ati corupt.

            @ denis iti garantez eu ca se gatuie. nu isi face caii intredevar dar curba de cuplu zici ca pica intr o gaura neagra.

            cu ce sa aibe motorul forta sa invinga inertiile si fortele ce i se opun daca nu din cuplu.

            Comment


            • Originally posted by Dennis_TL View Post
              dupa 5000 zici ca se gatuie? cum mama naibii din moment ce acolo motorul inca nu face toti cp?
              100% de acord ,dar asa exagereaza marx ...
              daca masina face pmax in 5750 rpm ... cum se gatuie in 5000 ?
              ah bineinteles... cupluuu , nu este cuplu la 6000 rpm ...ala e important !!!
              ia explica-mi si mie cum de trage cotetu ala de civic vti , de 160 cp , 8000 rpm doar cu 140 Nm ... ?adica cuplu de 16v stock ...
              parerea mea e sa o duci doar pana in 4000 rpm unde ai cuplu maxim , ca mai sus se gatuie .
              Last edited by Cristi_Xp; 12 August 2010, 18:40.
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • Mai documenteaza-te... 158CP si 153Nm

                Comment


                • ggiule...iar vorbesti neintrebat ? era doar doar un exemplu ,uite aici daca vrei date concrete, ca ale tale is tot pe langa. stiam ca are cuplu aproape de 16v stock , da nu stiam cat exact .
                  Cuplu este ca la un 16v resoftat ...
                  1992 Honda Civic VTi - full technical specs sheet, including performance data, economy and emissions, dimensions, weight and engine particulars.

                  ca sa ai si tu material de studiu inainte sa pui pe altii sa se documenteze.
                  16v stock are 148 Nm , vtiu are 150 Nm ...
                  Last edited by Cristi_Xp; 12 August 2010, 18:47.
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • hai ca poate am exagerat. mie asa mi se pare ca dupa 5000 incepe gatuiala. si devine din ce in ce mai accentuata.

                    pai coltul ala are distributie variabila. are trepte scurte pentru ca are 8000 rpm si are de unde sa suporte o treapta scurta.

                    acceleratia sa ca marime fizica (g ) este apropiata de valoare maxima la 16v. numai ca eu am maximul ala pe 1000 rpm el il are pe 6 7 mii rpm

                    am mai spus o. daca voi imi gasiti o alta masura fizica care sa fie responsabila de accelaratia masinii si de punerea ei in miscare dacat cuplul eu imi dau singur ban de forum. cuplul te accelereaza treapta scurta te ajuta si turatia cat mai mare te duce in viteza . cuplul impreunat cu turatia naste caii putere. iar ca sa ii pui bine la asfalt iti trebuie o cutie mulata perfect pentru curba de cuplu si caii acelui motor. altfel merge dar scartaie.

                    de ex mie cel mai bine imi trage intre 3500 si 4000 ca valoare maxima a g ului. acolo unde este cuplu.

                    coltul are 150 Nm de la 2000 la 8000 e logic ca trage de indoaie 150 Nm in 7000 rpm iex fix 160 cai
                    Last edited by alessandro; 12 August 2010, 18:47.

                    Comment


                    • Uite aici material... de obicei ma documentez inainte sa fac afirmatii din burta

                      Comment


                      • au era vb de honda si eu tot ii dadeam cu mitsubishi colt

                        140 150 Nm este un cuplu foarte bun si foarte frumos daca il ai in 7000 rpm.

                        ce nu imi este mie foarte clar si cer explicatii. cum functioneaza o axa sport fata de una street.
                        am citit ca sunt axe si axe : deschidere mare dar scurta. deschidere mica dar lunga. deschidere si mare si lunga pentru turatii mari.
                        cum se pot identifica doar dupa grade ? sa imi dau seama de care e

                        axa sport modifica doar timpul de deschidere si distanta pe care se deschide (ridicarea) sau modifica si timingul distributiei ? deschide supapa mai devreme / o inchide mai devreme ?

                        de obicei distributia variabila este pe admisie sau pe evacuare ? sau pe amandoua ?

                        intr o parte au citit ca de ex : 260 grade este profilul camei. unghiul masurat in exteriorul ei. in alta parte am citit altceva. cum e defapt ?
                        Last edited by alessandro; 12 August 2010, 19:05.

                        Comment


                        • Marx eu am colt 1.5 80kw 109cp , fabr.2008. am pus un kn panel , bujii denso iridium. am resoftat masina la Jeff (recomand) . uite mai jos ce am obtinut.

                          puterea este masurata la roata.

                          coltul lui kiki castiga din cauza faptului ca are alte rapoarte mult mai scurte, el termina 400m in limitare de a 5-a .
                          treptele stock sunt asa : 1-45 , 2-95, 3-140, 4-170, 5-dumnezeu cu mila a mea s-a dus in 210 pe bord.
                          coltul are mivec , este mult mai violent dupa 3400ture. tureaza pana la 6500stock si 7200 cu soft. dar repede, mult mai repede ca la logan de ex.

                          am condus si vti 160cp pe del sol , acolo vtec ul e mult mai violent si tine mai mult (~9k )
                          Attached Files

                          Comment


                          • se vede si pe curba de cuplu. in 3000 o ia rau in sus. si daca observi dupa curba de cuplu se modeleaza usor si curba de putere.
                            deci ai castigat 2 KW ? 2.5 cai dupa filtru si resoftare ?

                            puterea este masurata la roata ? 82 kw la roata este enorm
                            Last edited by alessandro; 12 August 2010, 19:43.

                            Comment


                            • si dupa cum vezi ... in 4800 are cuplu maxim , si pana la pmax la 6200 mai pierde 40 Nm ) dar nu cred ca se gatuie dupa 4800,
                              delsolu scoate timpi un pic mai prosti ca hatchul ...
                              Last edited by Cristi_Xp; 12 August 2010, 19:49.
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • puterea in talon e de 80kw. eu am masurati 82kw la roata , cu 205 45 16 toyo t1r si jante de 6,5kg team dynamics pro race.
                                inainte de resoftare masina mergea 195km/h . dupa resoftare am mers 205km/h tot pe bord. in talon viteza maxima este 190km/h.
                                la o liniuta cu 16v(soft , filtru , evacuare) castig cam 1 masina pe treapta dar mai ales pe a 3-a ma distantez.
                                am vrut sa particip la Alexeni sa ma dau cu mcd -ul dar n-am reusit sa ajung, voi fi insa prezent la urmatoarea etapa care va fi la Tulcea pe aeroport.
                                bataie am luat de la honda del sol 160cp grupa mare , cu cea de 124cp sunt in fata . cu suzuki swift gti (1.6 125cp) m-am dat stock si am luat-o iar resoftat am fost putin in fata.
                                mai am in familie un bravo 1.6 120cp multijet care si stock 100% ma omoara pe reprize gen 80-120 sau 140-180 in treapta 4-a respectiv a 5-a.acolo conteaza cuplu care la fiat este 320nm parca... la 0-400m nu e relevant cuplul la o aspirata, dc ai 20.000ture si 50nm tot castigi . parerea mea

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google